MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Yeni Dersliklerde Başladı

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Yeni Dersliklerde Başladı

2015 yılında yapımına başlanan 25 Eylül 2015 tarihinde tamamlanan ve 2015-2016 eğitim öğretim yılında eğitime başlayan 12 derslikli Karakuyu İlkokulu eğitim öğretime başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Karakaya, Eğitim öğretim yılına yetiştirilen Karakuyu köyü ilkokulunda incelemelerde bulunarak öğrencilerle bir araya geldiler.

 

            Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Muş’ta bu yıl 350 dersliğin yapımına başlandığını ve bunlardan 150 dersliğin tamamlanarak eğitim öğretime yetiştirildiğini. 200 derslik inşaatının ise devam etmektedir dedi. Karakuyu köyüne bir milyon TL harcanarak 12 derslikli yeni bir okul yaptık. Burada yeni yaptığımız okulumuz kaloriferli temiz ve hijyenik ortamda yapılan bir okul, çocuklarımız burada eğitim yapacaklardır. Okullardaki fiziki ortamın iyileşmesi öğretmenlerimiz moral ve motivasyonunu arttırıyor. Öğretmenlerimiz daha iyi şartlarda çalıştıkları zaman eğitim kalitemizi de üst seviyelere çıkaracağız” dedi.

            Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Köylerdeki okulların birçoğunun eksikliklerinin giderildiğinin birçoğunun ise var olan eksikliklerinin yapılan yenileme çalışmalarıyla tamamlandığını söyledi. “Milli Eğitim olarak bir taraftan yeni ihtiyaç olan köylerimize okullar yaptırırken, bir taraftan da eski derslikleri yenileyerek hizmete alıyoruz. Yani batıdaki hangi şartlarda çocuklarımız okuyorsa doğuda da aynı şartlarda çocuklarımız eğitim görmektedir. Milli Eğitim camiası olarak bir takım halinde çocuklarımıza en iyi eğitim vermenin çabası içerisindeyiz.”

            Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN; Bölgede yaşanan çatışma ortamından dolayı birçok okulun tahrip edildiğini ve bazılarının ise yakılmasından dolayı bu yıl Muş İl genlideki okul ve kurumlarda 7 milyon TL’lik onarım yaptık.

            Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; “Giden 1.200 öğretmenimizin yerine yapılan son atamalarla ilimize 1.440 Öğretmen ataması yapıldığını buraya gelen öğretmenlerimizin burada iyi verim alınması için çaba gösteriyoruz. Bu konuda herkesin katkı sağlaması istiyoruz. Özellikle buradaki huzursuzlukların ve yaşanan terör olayların bitmesi lazım. Biz okullarımızı onarıyoruz yeni okullar yapıyoruz ama tahrip ediliyor. Bunların olmamasını temenni ediyoruz Biz bir taraftan yeni okullara yapalım derken bir taraftan da tahrip olan okullarımız onarmakla uğraşıyoruz. Bu anlamda gerçekten ekonomik yönde büyük bir kayıp ortaya çıkmaktadır. Bu yıl 7 milyon civarında bir onarım yaptık. Bu onarım eğer okullarımıza sahip çıkılsa boşuna harcadığımız 7 milyon lira ile bütün dersliklerimizi yenileme imkânı bulacaktık. İl genelinde hiç bir öğretmensiz okulumuz bulunmuyor. Hiç bir köyde boş geçen dersimiz yok. Tabi ki biz 500 ye yakın ücretli öğretmen ataması yaptık. Norm eksikliklerine kaynaklanan bir ücretli öğretmen görevlendirdik bu öğretmenlerimizde eğitim fakültesi mezunlarıdır” şeklinde konuştu.


22

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.