MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yatılı Bölge Ortaokullarında Zeka Oyunları Odası

Yatılı Bölge Ortaokullarında Zeka Oyunları Odası

              Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi uzaktan eğitim merkezi Aktif Akademi iş birliğiyle zekâ oyunları eğiticileri eğitimi düzenlendi. Gençlik Merkezi Konferans salonunda başlayan eğitimlere İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan ve 23 Yatılı Bölge Ortaokulu’ndan 50 müdür yardımcısı ile öğretmen katıldı. Aktif Akademiden gelen eğiticiler tarafından 14 Mart 2015 Cumartesi günü seminer verildi.

 


               Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN Muş’ta ilk defa zekâ oyunları eğitimlerinin yapıldığını belirtti, "Bugün Gençlik Merkezimizde zekâ oyunları eğiticilerin eğitimi programını başlattık. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Erzurum Atatürk Üniversitesi´nin uzaktan eğitim merkezi, Aktif Akademi ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz ile beraber bu projeyi yürütüyoruz. Katılan öğretmenlerimiz eğitim sonucunda sertifikalarını alacaklardır ve daha sonra okullarında zekâ oyunu sınıfı oluşturacaklar." dedi.
         Muş’ta toplam 23 Yatılı Bölge Ortaokulu olduğunu ifade eden Arslan, öğrencilerin en iyi şekilde boş vakitlerini değerlendirmelerini istediklerini kaydetti. Zekâ oyunlarının Türkiye’de giderek yaygınlaştığını vurgulayan Arslan, "23 tane yatılı bölge ortaokulunda toplam 50 öğretmenimiz bu eğitime katıldı. Yatılı Bölge Ortaokullarını seçmemizin nedeni buralardaki çocuklarımızın yatılı oldukları için akşamları, hafta sonları etkinlik yapmaya ihtiyaçları var. Sosyal ve zekâ gelişimlerini artırmak için bu zekâ oyunlarını oynayacaklar. Okullarımızda kurulacak bu zekâ odalarında öğrencilerimiz zekâ oyunlarını öğrenecekler ve inşallah mayıs ayında zeka oyunları festivali düzenleyeceğiz. YBO’lardaki öğrencilerimiz festivalde yarışacaklar. Biliyorsunuz zekâ oyunları Türkiye’de yeni yayılmaya başladı. Zekâ oyunları dersi diye Milli Eğitim Bakanlığı seçmeli derste koydu. Bizler Muş’ta ilk defa zekâ oyunları eğitimi düzenledik. İnşallah hem zekâ oyunlarına dikkat çekmek hem de farkındalık yaratmak adına Muş’ta güzel şeyler olacağına inanıyoruz. 23 Yatılı Bölge Ortaokulu’nda kurulacak zekâ oyunu odaları ile yaklaşık 5 bin 500 öğrenciye ulaşacağız. Her öğrenci katılmayabilir ancak sosyal ve zekâ gelişimine katkı sunmak isteyen tüm öğrenciler bu aktiviteden faydalanacaktır" dedi.

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.