MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİMİZ SEDDAR YAVUZ, SELCEN HATUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ İLE KARİYER GÜNLERİ KAPSAMINDA BİR ARAYA GELDİ

VALİMİZ SEDDAR YAVUZ, SELCEN HATUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ İLE KARİYER GÜNLERİ KAPSAMINDA BİR ARAYA GELDİ

Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Vali Yardımcısı Ercan Öter, Cumhuriyet Baş Savcısı Ömer Sönmez, Hâkim Özden İpek 2016-2017 Eğitim öğretim yılı, kariyer günleri kapsamında belirli tarihlerde Ortaöğretim (Lise) okulları, öğrenci ve öğretmenleriyle kariyer günleri çerçevesinde bir araya gelerek tecrübe paylaşımı ve tavsiyelerde bulundular.

 

Sayın Valimiz Seddar Yavuz,  kariyer günleri kapsamında Muş Selcen Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle, Vali Yardımcısı Ercan Öter Muş Anadolu Lisesi öğrencileriyle, Cumhuriyet Baş Savcısı Ömer Sönmez Erentürk Öz Şeker Anadolu Lisesi ve Alparslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle ve Hâkim Özden İpek Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi. 

 

Sayın Valimiz Seddar Yavuz’un himayelerindeki “Kariyer Günleri” projesi 2016-2017 Eğitim öğretim yılında da aralıksız devam ediyor.

 

Sayın Valimiz Seddar Yavuz’u, Muş Selcen Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaretinde İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Okul Müdürü Nurcan Mergen ve Müdür Yardımcıları ve öğrenciler kapıda çiçeklerle karşıladı. Okul idarecilerinden okul hakkında bilgi alan Sayın Valimiz daha sonra toplantı salonuna geçti.

 

Burada öğrencilere hitap eden Sayın Valimiz Seddar Yavuz; “Geleceğimizin teminatı sevgili gençler, insan hayatında öyle dönemler vardır ki insanın o dönemleri çok iyi değerlendirilmesi gerekir. İşte sizler de tam da öyle bir dönemdesiniz. Bu yaşlar iyi şekilde değerlendirildiğinde bütün hayatınızın, sosyal statünüzün değişeceği ve yeni ufukların sizlere açılacağı dönemlerdesiniz. 

 

İlimizde eğitim yatırımlarında her geçen gün iyi bir noktaya geldiğimizi görüyorsunuz. Çünkü fiziki mekân sorununu çözdük ve sınıf mevcutlarımız ortalama 26’ya düşmüştür. Bu elbette ki akademik başarıyı da beraberinde getirecektir. O yüzden Devletimiz tüm imkânlarıyla gençlerimizin, çocuklarımızın yanındadır.

 

Sevgili gençler; Türkiye’de Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapanlar, Valilik yapanlar sizin gibi insanlardır. Valinin çocuğu Vali olmuyor. Nitekim Şuan ki Sayın Cumhurbaşkanımızın babası bir işçi idi, Merhum Süleyman Demirel’in babası çiftçi, Turgut Özal’ın babası bir memurdu. Benim babam da bir çiftçi idi. Bunu şunun için anlattım; Yeter ki kendinize güvenin, bir hedefiniz olsun ve çalışın. Bu ülkenin bütün kapıları sizlere sonuna kadar açıktır. En somut örneği de şimdi karşınızda duruyor. Şahsım 27 yıldır Mülki İdare Amirliği yapıyorum.

 

Biz Devlete kamu personeli alırken hiç kimsenin etnik kökenine bakmıyoruz. 1930’da da bakmadık, 2016 da bakmıyoruz. Devletimiz, ülkemizde yaşayan 79 milyon vatan evladını aynı gözle görüyor ve aynı şefkatle kucaklıyor. Bu kucaklaşmamız bizim kutlu yürüyüşümüze güç katacaktır. Her zaman söylediğim gibi bir kez daha söylüyorum; kendinizi ırkçılık virüsüne teslim etmeyin. Ben devletin Valisi olarak söylüyorum. Ben Kürt kadar Kürt’üm, Arap kadar Arap, Boşnak kadar Boşnak’ım ve Türk kadar Türk’üm. Osmanlı Türkün olduğu kadar Kürt’ündür, Kürt’ün olduğu kadar Arap’ındır.

 

Türkiye’de dine ve dindara mesafeli tavır takınıldığından, kendini dindar olarak kabul eden vatandaşlarımız bu alanı istismar eden FETÖ’nün ağına düştü. Onun için Vahyi esas alan, aklını kiraya vermeyen Kur’an ve Hadisi rehber edinen yeni nesiller yetiştirmeliyiz. Müslüman’ın referansı Hz. Kur’an’dır ve Hz. Peygamberdir. 

 

O nedenle bu yıllarınızı iyi değerlendirin. Kendinizi iyi yetiştirin ve rakiplerinize karşı daha donanımlı olun. Kendiniz iyi tanıyın. Hangi alanda en iyi olabilirsiniz, kabiliyetleriniz nelerdir. Tespitleriniz isabetli olmalıdır. Bu konuda yakınlarımızdan, arkadaşlarımızdan, ailenizden ya da uzmanlardan destek almalısınız. Daha sonra hangi meslek bizi mutlu edecekse ona yönelmeli ve bu uğurda çok gayret göstermelisiniz. Hedeflerinizi erken ortaya koymak hedeflerinize ulaşma noktasında sizi daha avantajlı kılacaktır. Sadece ders geçmek için de çalışmayın, kendinize ve topluma faydalı bir birey olacak şekilde kendinizi geliştirin ve bol bol kitap okuyun. Bilginizi, tecrübenizi paylaşın ve bu millete hizmet edin. Sorumluluk sahibi olun.  Aksi takdirde mutsuz, asık suratlı her gün şikâyet eden bireyler olursunuz.         

 

Sözün kısası; Başarının sırrı; birincisi bir hedefiniz olmalı, ikincisi çok Çalışmalısınız ve üçüncüsü ise kendinize güvenmenizdir.

 

İnsanın sorumluluğu; aklı becerisi ve olanakları ile sınırlıdır. Eğer siz aklınızı, becerilerinizi iyi kullanır ve olanaklarınızı da maksimum kullanırsanız sonuçlarından asla pişmanlık duymazsınız. Sonuç ne olursa olsun kaderdir.

 

Bakınız bir kez daha söylüyorum. Kendinize güvenin, kendinizle gurur duyun. Çok kıymetli bir şehirde bulunuyorsunuz. Bu şehirde doğmak, büyümek bir ayrıcalıktır. Burada Vali olmak da öyle. Burada Merhum Alparslan’ın ve kutlu askerlerinin ruhaniyeti dolaşmaktadır. Bu şehrin insanları Devletine, milletine, bayrağına her zaman sahip çıkmıştır. Sizleri önemsiyorum.  O yüzden hepinizi iyi yerlerde görmek istiyorum.

 

 

Bu duygu ve düşüncelerle hepinize eğitim öğretim hayatlarınızda başarılar diliyorum” dedi. Öğrencilere hediye takdim eden Sayın Valimiz daha sonra öğretmen ve idarecilerle bir araya gelerek sorun ve çözüm önerileri hakkında bilgi aldı.

 

10-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.