MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ Muş Güzel Sanatlar Lisesi Öğrenci ve Öğretmenlerimiz ile buluştu.

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ Muş Güzel Sanatlar Lisesi Öğrenci ve Öğretmenlerimiz ile buluştu.

Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Muş Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci ve öğretmenleriyle kariyer günleri çerçevesinde bir araya gelerek tecrübe paylaşımı ve tavsiyelerde bulundu.

 

Sayın Valimiz, 07 Ocak 2016 tarihinde Muş Güzel Sanatlar Lisesi ziyaretinde İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut KARAKAYA,  Milli Eğitim Şube Müdürü Ali ÇELİK, Muş Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Abdulkerim ÖZÇELİK ve okul idarecileri tarafından okul girişinde karşılandı.

 

 

Muş Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından yapılan Müzik dinletisi ile başlayan programda, Güzel Sanatlar Lisesi okul müdürü Abdülkerim Özçelik’ten bilgi alan Sayın Valimiz daha sonra, konferans salonunda öğrencilere hitap etti.

 

Sayın Valimiz Seddar Yavuz konuşmasında; “Sevgili gençler sizleri ülkeyi yeni baştan yüceltecek, İslam Dünyasına ve Ümmetine sahip çıkacak ve İslam Dünyasında akan kan ve gözyaşına dur diyebilecek nesiller olarak görüyoruz. Asıl olan hepimizin yüce dinimize, ülkemize hizmet etmek ve onun hizmetinde olmak gibi bir temennimiz ve gayretimizin olmasıdır.

 

Az gelişmiş toplumların en bariz özelliklerinden bir tanesi herkesi aynı eğitime tabi tutmak ve herkesten aynı performansı beklemektir. Oysa insanlar hiçbir zaman aynı yaratılmadığı gibi aynı özellikleri de taşımamaktadırlar. Çocuklarımız istediği başarıyı elde edemeyince hem kendilerini kötü hissediyorlar, strese giriyorlar hem de aileleri de kendini kötü hissediyor. Oysa dünya iş bölümü ve iş birliğinden ibarettir. İnsan toplumsal bir varlıktır ve başkasına hep ihtiyaç duyar. Birinin çok iyi bir matematik yeteneği varken diğerinin spor, bir diğerinin ses yeteneği gelişmiş olabilir. O yüzden eğitim planlaması yaparken herkese aynı eğitimi dikte etmek yerine çocuklarımızın kabiliyetlerine göre eğitim vermemiz gerekmektedir. Temel bilimlerin belli bir ölçüde öğretilmesi faydalıdır ancak bu eğitimlerin zorlanması doğru değildir.

 

Oysa gençlerimizin birbirlerinden farklı üstün yeteneklerinin olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bizim işimiz Devlet olarak çocuklarımızın üstün yönlerinizi ortaya çıkarmak ve bu yönde eğitim vermektir. Bu bakımdan bildiğiniz üzere Spor Liseleri, Güzel Sanatlar Lisesi gibi birçok alanda lise açıldı.

 

Bu anlamda insan kendi kapasitesini ve potansiyelini iyi bilmelidir. Bunları keşfederek kendinize yön çizmelisiniz. Bunun için öğretmenleriniz, anne-babanız, sözüne itibar edeceğiniz tanıdıklarınızdan hatta uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Hangi mesleği yapabileceğinizi araştırın. Bu meslekle ilgili gerekli çalışmaları yapmalısınız. Manevi olarak tatmin düzeyi nedir? Maddi olarak getirisi nedir? Çalışma şartları nedir?  Bütün bu incelemeleri yaptıktan sonra mesleğinizi seçer ve bu yolda ilerlerseniz, mesleğinizi icra etmeye başladığınızda da mutlu bir birey olursunuz böylece mutlu bir toplumu meydana getirirsiniz.

 

Biz, ilimizde diğer okullarımızda olduğu gibi Güzel Sanatlar Lisemizin de hem fiziki şartlarını daha iyi hale getireceğiz ve önümüzdeki eğitim-öğretim yılında yeni okulumuzu hizmete açacağız. Hepinize hayatlarınızda başarılar diliyorum.” Dedi.

 

Program sonrası öğretmenlerle bir araya gelen Sayın Valimiz daha sonra öğrenciler tarafından hazırlanan resim sergisini gezdi.

 

         08-01-201608-01-201608-01-201608-01-201608-01-201608-01-201608-01-201608-01-201608-01-201608-01-201608-01-201608-01-201608-01-2016                                                     

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.