MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Vekili Sayın Alper Çifçi Başkanlığında, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı "Güvenli Okul Güvenli Eğitim" Toplantısı Yapıldı

Vali Vekili Sayın Alper Çifçi Başkanlığında, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı

         Muş Öğretmenevi Toplantı Salonu'nda "Güvenli Okul, Güvenli Eğitim" toplantısı yapıldı. Vali Vekili Alper Çifçi başkanlığında yapılan toplantıya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bülent Baykal, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Kamu Kurum ve Kuruluşların Müdürleri, Şoförlere ve Otomobilciler Odası Başkanı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı, Muhtarlar, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanları katıldı.

          Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Vekili Alper Çifçi; İl genelinde 711 okulda 6 bin 86 öğretmen ile 115 bin 631 öğrencinin yeni eğitim öğretim yılına 9 Eylül Pazartesi günü başlayacağız. 2019-2020 eğitim öğretim yılında Valilik, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmenler, okul aile birlikleri, muhtarlar ve velilerimize görevler düşmektedir. "Bilindiği üzere 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü itibariyle başlayıp, 17 Ocak'ta sona erecektir. Bu sene yapılan değişiklikler ilk dönem için 18-22 Kasım tarihleri arasında ara tatil verilecektir. İl genelinde bugün itibariyle 711 okulumuzda 6 bin 86 öğretmen ile 115 bin 631 öğrencimiz okullarımızda 5 bin 122 derslikte örgün eğitim verilecektir. Okullarımızda yaz aylarında yapılan çalımalar ile okullarımız yeni eğitim öğretim dönemine hazır hale getirilmiştir. Halende Milli Eğitim Müdürlüğümüz okullarımızda herhangi bir aksaklıklarla karşılaşıldığı zaman gerekli çalışmaları yapmaya devam edilmektedir. Bu kapsamda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın güven içerisinde ve sağlıklı bir şekilde eğitim alanlarına temine ilgili kurumlarımızca okullarımızda ve çevrelerinde alınması gereken her türlü tedbirlerin yanında, siz değerli katılımcıların katkılarıyla okullarımızın güvenli hale getirmek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

            Daha sonra kısa bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin ise, "Yeni bir eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Bizim en önemli işimiz; bu ülkeyi daha aydınlık yarınlara çıkarabilmek için çocuklarımızı çok iyi bir şekilde yetiştirmek ve onları etraftan gelebilecek tehlikelere karşı koruyabilmektir. Bu konuda İl Emniyet Müdürlüğümüz ile İl Jandarma Komutanlığımız, üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getiriyorlar. Gerçekleştirilen çalışmalarla, ülkemizde ciddi oranda okul etraflarındaki suç oranlarının azaldığına şahit olduk. Bu bizim için güzel bir avantaj, bu bize ciddi bir katkı sağlıyor. Eksiklerimiz mutlaka var, sıkıntılarımız var ama hep birlikte, sizlerin de desteğiyle bütün sıkıntıları aşacağız ve çocuklarımızı iyi bir şekilde yetiştireceğiz. Şu bir gerçek; 'ayağımıza batan dikenler ya bizim ektiklerimiz ya da biçmediklerimizdir´ diyoruz. Öğretmenlerimizin çocuklarımızın ruhuna dokunduğu zaman, onlarla birebir ilgilendiği zaman mutlaka olumlu sonuçlar alıyoruz. Sadece fizik, kimya, matematik, tarih, coğrafyadan ibaret değildir eğitim-öğretim. Okullarımızda yaşadığımız sıkıntılarda, başarıya endeksli bazı problemlerde görüyoruz. Derslerinde başarılı olmayan öğrencilerin, bir anlamda insan yapısının gereği, kendini var olduğunu gösterebilmek için, kendini ispat edebilmek için çeşitli haylazlıklara, çeşitli yanlışlara başvurduğunu görüyoruz. Çünkü birey olarak, bir de bu tür öğrenciler hep dışlanmışlar. Yani suç işleyen insanlara bakıldığında, bunların değişik kategorilere çıkarılmış ama en çok sen yapamazsın, edemezsin diye dışlanmış, yaptıkları göz önüne alınmamış öğrencilerden oluştuğunu görüyoruz.

           Öğretmenlerimize özellikle şunu söyleyelim; sınıfta bu tür öğrenciler olduğu zaman onlarla öğretmenlerimiz benliklerine saygı göstererek ilgilendiği zaman, onlara değer verdiği zaman bu çocukların belki akademik başarıları çok fazla arttıramayız, belki tıp, hukuk fakültesini kazanamazlar ama en azından dersin iyi bir ortamda işlenmesine katkı sağlarız. Bizim buna dikkat etmemiz gerekiyor. Amacımız; Muş ilinin iyi bir eğitim-öğretim yılı geçirmesi, disiplin vakalarının azalmasıdır dedi."

           Toplantıda, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bülent Baykal ile İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş'ta alınan güvenlik önlemleri ve karşılaşılacak sorunların en kısa sürede çözülmesi konusunda birer konuşma yaptılar.

            Son olarak Vali Vekili Sayın Alper Çifçi; 2019-2020 eğitim öğretim döneminde öğrencilerimizin huzur ve güven içinde okullarda eğitim alabilmeleri için Güvenlik Güçleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışmaların yapılacağına söyleyerek, 2019-2020 Eğitim Öğretimin bütün ülkeye hayırlı olmasını dileyerek toplantıyı sonlandırdı.

06-09-201906-09-201906-09-201906-09-201906-09-201906-09-201906-09-2019

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.