MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRK KIZILAYI İSTANBUL ŞUBE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN İLİMİZE YAPILAN “ŞEHİT MURAT YILMAZ KIZILAY ANAOKULU” AÇILIŞI YAPILDI

TÜRK KIZILAYI İSTANBUL ŞUBE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN İLİMİZE YAPILAN “ŞEHİT MURAT YILMAZ KIZILAY ANAOKULU” AÇILIŞI YAPILDI

Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığınca organize edilen ‘81 İl 81 Anaokulu Projesi’ kapsamında ilimizde de Şehit Murat Yılmaz Kızılay Anaokulu açılış töreni düzenlendi. Başbakan Binali Yıldırım, telekonferans sistemi ile katıldığı, Muş’ta yapımı tamamlanan “Şehit Murat Yılmaz Kızılay Anaokulunun” açılışı yapıldı.

Ülke genelinde gerçekleştirilen ‘81 İl 81 Anaokulu Projesi’  Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın değerli eşi Semiha Yıldırım Hanımefendinin himayelerinde yürütülmektedir.

81 ilde yapılan ve yapılacak olan anaokulları Türk Bayrağı’nın simgeleri olan ay ve yıldızı esas alan mimari bir yapıda inşa edilmektedir. Proje kapsamında ilk etapta Muş’un da aralarında olduğu 12 ilde anaokulları için açılış töreni düzenlendi. Törene Sayın Başbakanımız, değerli eşleri, Milli Eğitim Bakanımız, Kızılay Başkanı ve çok sayıda davetli de telekonferans ile canlı olarak bağlandı.

 

Muş’ta düzenlenen açılış törenine; Sayın Valimiz Aziz Yıldırım ve eşi Selma Yıldırım Hanımefendi, Belediye Başkanı Feyat Asya ve eşi, Garnizon Komutanı Albay Cem Karoğlu, Vali Yardımcıları, ilçe ve belde belediye başkanları, Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve eşi, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin ve eşi, Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Özçelik, protokol üyeleri, STK ve siyasi parti temsilcileri, şehidimizin ailesi ile basın mensupları katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan açılış töreni Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.


             Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Özçelik; Türk Kızılayı İstanbul Şubesinin hayata geçirdiği 81 ilde 81 Anaokulu Projesi kapsamında Muş’lu iş adamı Caner Bingöl bey tarafından bu okulun yapıldığı, İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım öncülüğünde başlayan, sonrasında Başbakanımız Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım himayesinde genişletilerek 81 ilde 81 Anaokulu Projesine dönüşmüştür.

İlimizde yapılan bu okulumuza İstanbul, Beşiktaş’taki terör saldırısında şehit olan Polis Memuru Murat Yılmaz ismi verilmiştir. Şehidimizi rahmetle anıyorum.

Kızılay tarafından yaptırılan Şehit Murat Yılmaz Kızılay Anaokulumuz 565 m2, 3 derslik, 1 oyun odası ve diğer bölümlerden oluşmaktadır. İlimiz genelinde 14 bağımsız Anaokulunda 340 derslikte, 370 okulöncesi öğretmen ile 8.107 okul öncesi öğrencisi, öğrenim görmektedir. Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun var olan yeteneklerini görünür kılmaktır.

 Bu Anaokulunun Muş’a yapılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor ve Muş’a hayırlı olmasını temenni ediyorum dedi.


              Daha sonra konuşan Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç da, “Türk Kızılay’ı Derneğimizin sadece bir afet kurumu olmadığını, eğitsel boyutuyla da ülkenin her noktasında önemli hizmetler verdiğini hepiniz görmektesiniz. Bu proje ilimizde 2017 yılının Haziran ayında başlamıştı. Tabi 81 ile yapılacak olan bu paket uygulamanın ilk programına Muş’u da dâhil eden, bu projenin kaynağını bulan, kaynağını sağlayan arkadaşımız, aynı kurumda birlikte çalıştığımız Sayın Başbakanımızın değerli kardeşi Sayın İlhami Yıldırım’a da hem ilimiz adına hem de kurumumuz adına huzurlarınızda teşekkürlerimi arz ediyorum. Sayın Başbakanımız kıymetli eşi Semiha Hanımın himayelerinde yapılan proje belki yapı olarak, boyut olarak, sembolik görülebilir. İnşallah eğitim yılı başında Milli Eğitim Müdürlüğü ile organize olarak okulumuzun eksiklerini birlikte tamamlamış olacağız. Türk Kızılay Derneği ülkemizin bir ulusal derneğidir. Bu dernek çalışmaları halkımızın verdiği bağışlarla, desteklerle gelişen, güzelleşen güzel bir kurum ve bir dernektir. Hemen hemen ülkemizin her yerinde güzel çalışmaları var” dedi.


              Düzenlenen açılış töreninde bir konuşma yapan Valimiz Aziz Yıldırım şunları söyledi. “Kıymetli hazirun hanımefendiler, beyefendiler hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün burada Türk Kızılay İstanbul Başkanlığının 81 ilimizde 81 tane anaokulu açılışlarından biri olan,  cennet vatanımızın cennet köşelerinden biri olan Muş’ta açılacak olan anaokulunun açılışı için toplandık. Birazdan Sayın Başbakanımızın Erzincan’da yapacak olduğu toplu açılışta ilimize bir bağlantı sağlanacak ve sonrasında da burada anaokulumuzu hep birlikte açmış olacağız.

 

Kıymetli misafirlerimiz, hepinizin bildiği gibi bizim yaşlarımızda olanlar 7 yaşından itibaren okula başladılar, sonrasında eğitimlerini ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede devam ettirdiler. Fakat bugünün Dünyasında geleceği şekillendirecek olan kıymetli gençlerimiz, geleceğimizi emanet edecek olduğumuz kıymetli yavrularımız, bugünün küçükleri yarının büyükleri daha fazla eğitim almak zorundalar.

 

Gelecek eğitimli nesillerle şekillendirilecek. Beşikten mezara kadar okuyunuz emrine uyarak tabi ki eğitimi daha erken yaşlarda başlatmak zorundayız. Bu bilinçle hareket ederek anasınıflarını arttırma gibi bir gayretimiz var.

 

Bugün Muş’ta da yaklaşık 8500 anasınıfı öğrencimiz var. Bu öğrencilerimiz köy okullarımızda bile sınıf bulabilmektedirler. İl ve ilçe merkezlerinde anaokulu açmışken köylerimizde ve beldelerimizde okullarımızın bünyesinde anasınıflarımız mevcut. Burada açılacak olan anaokuluyla birlikte ilimiz merkezinde 7 tane anaokulumuz olacak. Bu sayede 4 yaşından itibaren yavrularımız eğitime başlayacak, bundan sonra da eğitimlerini en güzel şekilde en güzel ortamlarda devam ettirerek,  ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve inşallah daha da yükseklere devam edecekler. Bizler büyükleri olarak, onlara en güzel yarınları sağlayacak şekilde imkânları seferber etmek mecburiyetindeyiz. Bu bizler için bir zorunluluk bizler için bir görev ve bizler için mutlak ve mutlak yapılması gereken işlerden en önemlilerden bir tanesidir.

 

Bu anaokulumuzu bizlere kazandıran Muş Kızılay Başkanımız Cengiz Koç’un çok emekleri var ayrıca hayırsever işadamımız Caner Bingöl’e de burada hepinizin huzurunda ayrıca teşekkür ediyorum. Hayırseverlerimizden daha fazla eğitime kaynak ayırmalarını beklediğimizi de sizlerin huzurunda bir defa daha ifade etmek isterim. İnşallah başka okullar, daha güzel eğitim kurumları ilimizde yavrularımızın istifadesine sunulur.

 

Devletimiz zaten bu anlamda üzerine düşeni yapmakta. İnşallah bu yıl 51 tane okul yapacağız. Bunların ödenekleri mevcut. Hepsinin planlamaları yapılmış ve sırayla ihaleleri yapılmaya devam etmektedir. Bu demektir ki, bugünden daha iyi şartlarda yavrularımız, gençlerimiz eğitilecekler ve Muş yarınlara daha iyi hazırlanacaktır.

 

Yarınlarda da yetişenlerimiz görev almak suretiyle Türkiye’yi bizden daha ileriye, daha yükseğe taşıyacaklardır. Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmaktan öte aynı zamanda çağdaş medeniyeti oluşturan insanlar olacaklardır. Bu umutla bu anaokulunun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aynı zamanda buradaki arsayı temin eden ve açılıştan önce de çevre düzenlemesini hızlı bir şekilde yapmak suretiyle bugün burada temiz bir mekânda açılışı yapmamıza vesile olan kıymetli Belediye Başkanımıza da huzurunuzda teşekkür ediyorum. İnşallah yavrularımız buralarda en güzel şekilde eğitilecek, yetiştirilecekler. Onlar en güzel şekilde ve yarın hepimizin yerini alacaklardır. Allah kolaylıklar versin diyorum. Bu anaokulu ilimize ve yavrularımıza hayırlı, uğurlu olsun diliyorum. Bu okulların açılışında büyük emekleri olan Sayın Başbakanımıza da teşekkürlerimi arz ediyorum. Tabi ki Sayın Başbakanımızda Sayın Cumhurbaşkanımızın hedefleri doğrultusunda bizlere talimatlar vermek ve eğitimi daha iyi seviyeye getirebilmek için birtakım çabalar sarf ediyorlar. Burada en büyük teşekkürü Sayın Cumhurbaşkanımıza ben sizler adına arz ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. Teşekkür ediyorum. ”Dedi.

 

Konuşmaların ardından Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım canlı olarak tek tek illere bağlanarak açılışlar gerçekleştirildi. Kars ili ile başlayan açılış Siirt ve Erzurum illerinin ardından Muş’ta gerçekleştirildi.

 

 

Açılış sonrası Sayın Valimiz ve beraberindekiler anaokulunu gezdiler.

 

 

14-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-2018

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.