MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 4006 ROBOT-BİLİM ETKİNLİĞİNDE MUŞ TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

TÜBİTAK 4006 ROBOT-BİLİM ETKİNLİĞİNDE MUŞ TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

TÜBİTAK´ın elektronik yayını Bilim Genç´in düzenlediği Robot Bilim Şenliği etkinliğinde TÜRKİYE birincisi olan MUŞ ekibi ödülünü Robotsan Genel Müdürü Sayın Can KOYUNCU’nun elinden aldı. İlimizde Bilim Ve Sanat Merkezinin koordinatörlüğünde gerçekleşen Robot-Bilim Etkinliğinde Serinova Yatılı Bölge Ortaokulu O-Bot Kargo Projesi ile Türkiye Birincisi oldu.

Ödül töreni, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi Konferans Salonu´nda gerçekleştirildi.  Ödül töreninde konuşan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu, etkinliğe katılan tüm eserlerin çok başarılı olduğunu belirterek, “Bu projede emeği geçen tüm okullarımıza, eğitmenlerimize,  gençlerimize ve arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. Kurumun desteği, bilim ve sanat merkezlerinin koordinatörlüğü ve okulların katılımıyla 5, 6 ve 7´nci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen etkinliğe bu yıl yaklaşık 200 okul, 400 öğretmen ve 6 bin öğrenci katıldı. Eğitimlerin sonunda öğrencilerin, öğretmenleriyle hazırladığı yaklaşık bin 200 robot bilim projesi arasından dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yardımcı Robotlar dalında, İstanbul Hakkıdeğer Ortaokulu Akıllı Şehir Projesi,

Sağlık Robotları dalında, Niğde 19 Mayıs Ortaokulu Horlama Önleyici Titreşimli Yastık Projesi,

Güvenlik Robotları dalında, İzmir Güzelcan Kardeşler Ortaokulu Cankurtaran Madenci Robot Projesi,

Akıllı Robotlar dalında Ankara Şahin Ortaokulu Park Yeri Bulan Robot Projesi,

Eğitim ve Eğlence Robotları dalında ise Muş Serinova Yatılı Bölge Ortaokulu O-Bot Kargo Projesi ile ödüle layık görüldü.

            Muş Bilim ve Sanat Merkezi Biyoloji Öğretmeni ve TÜBİTAK İl Koordinatörü İbrahim KOÇ, yaklaşık 2 ay önce 14 okulumuzdan toplam 28 öğretmenimize robot-bilim eğitimi verdiklerini, bu öğretmenlerimizin kendi okullarında 420 öğrenciyi eğittiklerini ve toplamında 350 robot-bilim projesinin üretildiğini, bu projelerden 70 tanesinin il merkezinde sergilendiğini, sergilenenlerden 10 tanesinin Ankara Hacettepe Üniversitesinin Beytepe Kongre Merkezi Konferans Salonu´nda 8 ayrı stantta sergilendiğini söyledi. Muş ilinden katılan projelerin genel olarak tüm projelerin ortalamasının üstünde bir performans sergilendiğini söyleyen KOÇ, Ankara’da İlimizi temsil eden 8 okulumuzdan biri olan Serinova Yatılı Bölge Ortaokulu O-Bot Kargo Projesi ile Eğitim ve Eğlence Robotları dalında Türkiye birincisi olduğunu söyledi.

 

            Muş İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Cevdet ARSLAN TÜBİTAK Robot-Bilim koordinatörü İbrahim KOÇ’a, Serinova Yatılı Bölge Ortaokulu başta olmak üzere ilimizde bu çalışmayı yürüten 14 okulun öğretmen, idareci ve öğrencilerine, Muş Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Murat TAŞDEMİR ve Ekibine, Özel öğretim Şube Müdürü Bayram GÜLER’e teşekkür etti.

222222

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.