MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKNOFESTTE BAŞARIMIZ

TEKNOFESTTE BAŞARIMIZ

TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması'nda  5. Sınıf öğrencisi Muhammed Rohat OKCU, 'Engelsiz Yumuşak Duyu Park' projesiyle Türkiye üçüncüsü oldu. Okcu'ya ödülünü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Baykar Savunma yöneticisi ve T3 vakfı yönetim kurulu başkanı Haluk Bayraktar verdi.

 

GÖRME ENGELLİ ÇOCUKLAR ARTIK PARKLARDA ÖZGÜRCE OYNAYABİLECEKLER

 

5. Sınıf öğrencisi Muhammed Rohat OKCU, danışman öğretmeni Salih KAN ve Kübra IŞIKYILDIZ'ın rehberliğiyle geliştirdiği engelli dostu projesiyle TEKNOFEST'te elde ettiği üçüncülükten dolayı mutlu ve heyecanlı olduğunu, hayata geçmesini çok istediğini ve yetkililerin desteğini beklediğini dile getirdi.

 

 Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver KIVANÇ sürecin başından itibaren destekleriyle ve ekibe olan inancıyla projenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaları yapacağını söyledi. Muş ili olarak almış olduğumuz başarıdan ötürü öğrenci ve danışman öğretmenleri tebrik ederek ilimizde bu gibi çalışmaların artmasını temenni ettiğini belirtti. 

 

Tüm öğretmenlerine ve destek olan herkese teşekkür eden Okcu, 'Engelsiz Yumuşak Duyu Park' projesi hakkında bilgi verdi.

Projemiz, görme engelli çocukların ailelerinden bağımsız bir şekilde parklarda özgürce oynayabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Parkın girişinde bulunan asistan robot aracılığıyla parkın genel tanıtımı yapılarak çocuklara dağıtılan "akıllı baston" ile engellere çarpmadan hareket edebilmeleri sağlanmıştır. Park içerisinde bulunan hissedilebilir yüzeyler ve sensörler sayesinde sesli yönlendirmelerle oyun alanlarında kimsenin yardımı olmadan tek başlarına ve güvenle dolaşarak kendilerini daha özgüvenli ve mutlu hissetmeleri düşünülmüştür. Okcu, "Minik Eller Robotik Düşler" sloganıyla her çocuğun özgürce eğlenme hakkının olduğunu dile getirip geleceğin dili kodlama ve robotik ile engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmayı hedeflemiştir.

 

01-10-202101-10-202101-10-202101-10-202101-10-202101-10-2021

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.