MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TAŞIMALI EĞİTİMDE ÇALIŞAN ŞÖFÖRLER EĞİTİME ALINDI.

TAŞIMALI EĞİTİMDE ÇALIŞAN ŞÖFÖRLER EĞİTİME ALINDI.

26 Aralık 2017 tarihinde, Taşımalı Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği gereği, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci başkanlığında, Muş Öğretmenevi ASO Müdürlüğü toplantı salonunda, Muş İlinde, Taşımalı Eğitim kapsamında Temel Eğitim, Özel Eğitim ve Ortaöğretim de öğrencileri taşıyan yetkili firmada çalışan araç şoförlerine, Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Çelik, İl Emniyet Müdürlüğün Trafik Şube Müdürlüğünden ve İl Jandarma Alay komutanlığı Jandarma Trafik biriminden birer yetkilinin katılımı ile Trafik Kanunları ile ilgili Sürücü Eğitimi verildi.

            Program açılışında İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin İlci yaptığı konuşmada, Taşımalı Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği gereği siz kıymetli sürücülerimize bu eğitimi düzenledik. Siz şoförlerde eğitimin bir parçasısınız, çocukların zamanında okula yetiştirilmesi, araç içindeki hal ve hareketlerimiz, kurallara uymamız öğrenciler üzerinde olumlu veya olumsuz etkiler yapmaktadır. Bundan dolayı siz kıymetli şoförler arkadaşlar zamana uymak, kurallara uymak, araç içindeki davranışlarınıza dikkat etmelisiniz. Çocuklar araçlara bindiği andan itibaren size emanettir, evinden aldığınız öğrenciyi okuluna teslim edeceksiniz, herhangi bir yerde gelişi güzel indirmeyiniz. Araçlarda gelişi güzel müzik çalmayıp, sigara içmemeniz gibi konularda hassas olmalısınız, sigaranın çocuklar üzerinde çok olumsuz etkileri var buna çok dikkat edin. Servis araçları hizmet yönetmeliğine uygun taşıma yapacaksınız, aksi takdirde yapılan denetimlerde gerekli cezai işlemler yapılacaktır dedi.

            Daha sonra Bakanlığımız programı doğrultusunda;

S.N

EĞİTİM KONULARI

1

Karayolları Trafik Kanunu

2

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmenliği

3

Karayolları Trafik Yönetmenliği hükümlerindeki öğrenci taşıma uygulaması ile ilgili hususların açıklanması.

4

Trafik işaretleri ve kuralları

5

Seyir esnasında uyulması gereken kurallar

6

Durma ve duraklamalarda dikkat edilecek kurallar

7

Aşırı hız, yakın takip, şerit izleme, geçiş kolaylığı sağlama vb.
Durumlarda oluşabilecek sonuçlar

8

Öğrenci/kursiyer/velilerin araca iniş ve binişlerinde dikkat edilmesi gereken kurallar

9

Özel eğitim öğrenci/kursiyer/velilerin taşınması esnasında dikkat edilmesi gereken kurallar

10

Olası kaza sonrasında yapılması gerekenler vb.(Bu bölümde yer alan konular uygulamalı eğitim yoluyla da  anlatılabilir)

11

Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği

12

Öğrenci taşıma Uygulamaları sözleşme esasları, taşıma güzergâhları

13

Öğrenci taşıma Uygulamaları kapsamında milli eğitim müdürlüğü, okul müdürlüğü, araç sürücüsü ve rehber personelin yükümlülükleri

14

Yaş grupları ve engel grupları itibariyle öğrenci/kursiyer/veli davranış modelleri(Rehber öğretmen tarafından verilecektir)

15

Etkili İletişim Yöntemleri, Araç şoförlerinin ve rehber personelin öğrenci/kursiyer/veliye yaklaşımı(Rehber öğretmen tarafından verilecektir.)

16

Araç şoförünün olumsuz örnek oluşturacak davranış modelleri(kılık kıyafet, araç içerisinde yüksük sesle konuşma, cep telefonu ile konuşma, yüksek sesle müzik dinleme, sigara, alkol vb. kullanımı)

 

 

Konularında şoförlere gün boyu eğitim verildi.


27-12-201727-12-201727-12-201727-12-201727-12-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.