MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞEHRİMİ GEZİYORUM, TARİHİMİ ÖĞRENİYORUM PROJESİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR!

ŞEHRİMİ GEZİYORUM, TARİHİMİ ÖĞRENİYORUM PROJESİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR!

 

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ve merkeze bağlı Bütün Ortaokulların 7.-8.sınıf öğrencilerinin yararlandığı “Şehrimi Geziyorum, Tarihimi Öğreniyorum Projesi” 2018 yılında da tüm hızıyla devam ediyor.

 

Bu yıl kış aylarında havaların çok iyi seyretmesi üzerine kış aylarında da Yarıyıl tatiliyle bir süre duraksayan, tatilin bitmesiyle hızını kesmeden devam eden proje gezilerinde bu gün Muş Sungu Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerini Tarihi Murat Köprüsünü ziyaretleri programına katılan ve Proje ile ilgili bir açıklama yapan Muş Millî Eğitim Müdürü Metin İlci; Öğrencilerimiz doğdukları ve yaşadıkları bölgenin, doğal varlıklarını ve tarihi eserlerini tanıyamadan okullarından mezun olmaktadırlar.  Ne yazık ki yetişkin kuşaklarımız bile ilimizdeki pek çok tarihi eseri göremediği gibi bunların varlığından ve milletimiz ve tarihimiz için ne ifade ettiğini bile bilmiyorlar. Bir tarihî eseri tanımayan bir insan onun ne önem arz ettiğini bilemeyecek ve bunu da koruyacak bilince sahip olamayacaktır. Bu proje ile çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren yaşadığı şehrin tarihi eserleri tanıtılarak onların tarihi eser koruma bilinçlerinin gelişmesi sağlanacaktır. Böylece öğrencilerimizin gelecekte bu eserleri koruyacak ve yaşatacak vatanına ve milletine bağlı bilinçli bireyler haline gelmeleri sağlanacaktır dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü İlci; Projemizle; Önceden belirlenmiş takvim dâhilinde, Muş merkeze bağlı merkez ve kırsaldaki her ortaokulun belirlenen 7. ve 8. Sınıf öğrencilerine günü birlik olacak şekilde hafta için üç gün AR_GE Formatör öğretmenlerinin eşliğinde tarihi yerler ve eserler gezdirilerek, tanıtılmaktadır. Öğrencilerimiz, Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen araçlarla köylerinden alınmakta ve bu tarihi yerler (İl merkezinde Yukarı Çarşı da bulunan Ulu Camii (10.yy), Hacı Şeref Camii(14.yy)ve Alaeddin Bey Camii (18.yy)’ leri ile Yıldızlı Han (19.yy),Şeyh İbrahim Samidi, Müştak Baba, Şeyh Muhammed Mağribî ve Molla Sıpıkȋ Türbeleri, Kale Mahallesinde ise; Murat Paşa Camii (18.yy) harabesi ve Kale Parkı ile Murat Köprüsü) gezdirilmektedir. Daha sonra Öğlen yemeklerini de il merkezdeki pansiyonlu okullarımız da yedikten sonra okullarına tekrar bu araçlarla bırakılmaktadırlar. Öncelikle il içinde öğrencilerimiz bu geziler ile tarihi varlıklarımızı ve eserlerimizi hem küçük yaşlardan tanımaktalar, hem de gelecekte bunları koruyacak ve yaşatacak, vatanına ve milletine bağlı bilinçli bireyler haline gelmektedirler. Proje gezilerimiz bu yılın Nisan ayının sonuna kadar devam edecektir dedi.


01-03-201801-03-201801-03-201801-03-201801-03-201801-03-201801-03-201801-03-2018

 

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.