MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAYIN VALİMİZİN BAŞKANLIĞINDA, MERKEZDEKİ OKUL MÜDÜRLERİNE TOPLANTI YAPILDI

SAYIN VALİMİZİN BAŞKANLIĞINDA, MERKEZDEKİ OKUL MÜDÜRLERİNE TOPLANTI YAPILDI

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Sayın Valimiz Aziz Yıldırım, Vali Yardımcısı Alper Çifci, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Milli Eğitim Şube Müdürleri ile merkez okul müdürleri katıldı.

 

Toplantıda okul idarecilerine hitap eden Sayın Valimiz şunları söyledi; “Çok Kıymetli eğitimci arkadaşlarım, öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Eğitimci arkadaşlarla bir araya gelelim, okullarımızın problemlerini görüşelim. İmkânlarımız neler? Bunları nasıl kullanabiliriz? Okullarımızda yetişen çocuklarımızı başta kendilerine sonra ailelerine, topluma, vatanına, milletine nasıl faydalı bireyler olarak yetiştirebiliriz? Bunlar üzerinde hep birlikte konuşalım dedik.

 

Değerli arkadaşlar,

 

Eğitim, gerek dinimizde gerekse kültürümüzde ve gerekse modern dünyanın ihtiyaçlarından vazgeçilmez bir unsurdur. Bugün insan için yapılan yatırımın, ülkeler içinde en büyük yatırım olduğunu biliyoruz. Öğrenme anlamında en iyi araç ise siz değerli öğretmenlerimizsiniz. Bu iş çok uğraş ve fedakârlık isteyen bir görevdir. Büyük sorumluluk gerektiren bu görevde herkes üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirmelidir.

Okul müdürlüğü tabii ki önemli bir görev ama orası sadece bir koltuk değil, büyük bir sorumluluktur. Bu hizmeti yürütürken bulunduğunuz yerde bir farkındalık oluşturmanız gerekmektedir. Okulunuzda eğitim faaliyetleri yanı sıra okul idarecisi ile öğretmenler, öğrenciler hatta veliler arasında iyi bir iletişim kurmalısınız. İdeal bir gençlik için matematik, sosyal ve fen bilgisi derslerinin yanı sıra çocuklarımıza kamu malına nasıl bakması gerektiği, niçin okunması gerektiği, devletine, milletine bağlılığı bunların da en iyi şekilde öğretilmesi gerekmektedir.

Şükürler olsun ki, okullarımızın fiziki durumu son derece iyi, okullarımızda fotokopi makinalarımız, faks makinamız, akıllı tahtalarımız var. Önümüzdeki yıl 51 okulumuz daha hizmete açılacak. Yaz aylarında okullarımızın camları, kapıları kırılmış sıvaları dökülmüş olabiliyor. Ama yaz boyunca buna zarar veren yine oradaki çocuklar veya büyükler, köy muhtarlarımız bile buralara yeteri kadar sahip çıkmıyor. Gittiğim çoğu yerde özellikle okul, cami gibi kurumlarda sürekli İŞKUR personeli isteniyor. Sizlerde elinizi taşın altına koymalısınız. Her şeyi devletten beklemek yanlış bir davranıştır.

Bir kere öncelikle işimizi ciddiye alacağız, kafa yoracağız şikâyet etme makamı değiliz çözüm üreteceğiz. Gayemiz daha iyi nesiller yetiştirmek burada sizlerin çizeceği yol çok önemlidir. Burada bir güzellik ortaya çıkacaksa hepimiz yapacağız, bir noksanlık varsa da hepimiz kendimizi sorumlu hissetmeliyiz. Kendi notumuzu kendimiz vermeliyiz. Okullarımız bir yarış içinde olmalıdır. Çünkü bu çocuklar bizim çocuklarımız. Bizler yarınlarımızı nasıl insanlara emanet etmek istiyorsak çocuklarımızı ona göre yetiştirmeliyiz. Onları, Dünya’yı çok iyi bilen, yorumlayan insanlar olarak yetiştirmeliyiz.

Çocuklarımıza sadece dört işlemi öğretmek yeterli değil. Dünya nereden nereye gidiyor? Ülkemizde Muş olarak neredeyiz? Buna göre çocuklarımızı donanımlı bir şekilde yetiştirmeye özen gösterin. Okullardan mezun ettiğimiz yavrularımız, vatanına milletine bağlı bireyler olmalı. Yanlış yollara giden çocuklarımız olursa bundan hepiniz sorumlusunuz. Çünkü çocuklarımız okulların açık olduğu sürede ailesinden daha fazla sizlerle birlikteler.

 

Kıymetli eğitimciler,

 

Çocuklarımızı bekleyen uyuşturucu gibi tehlikeler karşısında güvenlik tedbirleri alıyoruz. Sizlerde bulunduğunuz yerlerde bu konular üzerinde hassasiyetle yaklaşın. Sorunları olan çocuklarımızla yakından ilgilenin. Gençler arasında oluşan gruplaşmalara karşı da okullarınızda uyanık olun. Devamsızlık yapan öğrenciler konusunda da okul idarecilerimiz problem nedir diye bu konuları araştırsınlar, takip etsinler.

Okul servisleri konusunda ise yeni bir yönetmelik çıkıyor. Biz emniyet olarak gerekli kontrolleri zaten yapıyoruz ama okul idarecisi olarak onlarla da ilgilenin ve kontrol yapmayı unutmayın. Güvenlik tedbirlerini alın kamera sistemlerinizi taktırın. Öğrenci yurtları konusunda da gereken önemi göstermeyi unutmayın. Kız çocuklarının okutulması noktasında gerekli takipleri yaparak ailelerle görüşün ki artık kimsenin öne sürülecek bir bahanesi de yok. Netice itibarıyla tüm konu çocuklarımızın iyi yetişmesidir. Bu nedenle yükünüz çok ağır Allah kolaylıklar versin. ”dedi.

 

 

Sayın Valimizin konuşmasının ardından, toplantı okul idarecilerinin taleplerinin dinlenmesi ile devam etti.


02-11-201702-11-201702-11-201702-11-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.