MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan Muş Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen sınıflar arası münazara yarışması finaline katıldı.

Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan Muş Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen sınıflar arası münazara yarışması finaline katıldı.

      Muş Anadolu Lisesinde sınıflar arası düzenlenen Nükleer Santrallerin faydaları ve zararları  tezi üzerine düzenlenen münazara programa; Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

     Öğrenciler arasında “Nükleer Santraller Zararları ve Faydaları” tezi üzerine münazarada  nükleer santraller kurulmalıdır tezi ve antitezi üzerine oldu. Her iki grubun kıyasıya yarıştığı müsabakada taraflar tezlerini destekleyecek argümanlarını kurallar içinde sunma imkânı buldu. Nükleer santraller dünyada kullanılmaya başladığından beri bir çok konuda yarar sağlıyor. Günümüzde bir çok ülkede nükleer santral imalatı ve kullanımı yaygındır. Gelişen Teknolojik ortamlarda yapılan bir nükleer santralın olumsuz risklerine rağmen yararsız etkisi bulunmamakla birlikte bir çok yararı vardır. Araştırma reaktörlerinden tıpta ve kimya sanayisinde izotop gama ışınları ve nötron İmalatında yararlanılır. Bu reaktörlerin güçleri düşürülmüştür ve hiçbir ziyanları yoktur. Münazara sonunda Nükleer Santrallerin kurulmasının gerekliliği ortaya çıktı ve Nükleer Santrallerin kurulmasını savunan sınıf münazarayı kazandı.

      Nükleer Santraller münazara finali sunumunun ardından konuşan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy; “Çok kıymetli eğitimciler ve sevgili öğrenciler, öncelikle hepinizi sevgiyle, saygıyla kucaklıyorum. Düşüncelerimizi özgürce ifade etmek çok önemlidir. Bunların hepsi ülkemizdeki demokratik gelişmeler ile paralellik göstermektedir. Farklı görüşlerin kanunlar çerçevesinde savunulması, bu görüş ve düşüncelerin savunulmasında şiddet, küfür ve hakaret içermediği sürece herkesin kendisini ifade etmesine tahammül göstermenin büyük bir erdem olduğunu bilmemiz gerekir.   Ayrıca büyük travmalar yaşamış bir toplum olarak geçmişte yaşanmış kötü hadiseleri artık geride bıraktık, toplum olarak teknolojik ve bilimsel gelişmenin arkasından giderek demokrasiye ve demokratikleşmeye sıkıca sahip çıkan bir millet olduk. Bu duygu ve düşüncelerle genç öğrencilerimizin beyin fırtınası yaptığı, güncel konular içerisinde yer alan nükleer santraller konusundaki münazaralarını izledik. Gayet medeni şekilde gerçekleşen yarışmada her iki taraf da kazanan oldu. Her iki taraf bilgi dağarcığını geliştirdi, onları tebrik ediyorum. Ayrıca emeği geçen eğitimcilerimizi, tüm öğrencilerimizi de tebrik ediyor, tekrar hepinizi sevgiyle, saygıyla kucaklıyorum diyerek okuldan ayrıldı.

 

2

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.