MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAYIN VALİMİZ SEDDAR YAVUZ’UN KARİYER GÜNLERİ KAPSAMINDA OKUL ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

SAYIN VALİMİZ SEDDAR YAVUZ’UN KARİYER GÜNLERİ KAPSAMINDA OKUL ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Sayın Valimiz Seddar Yavuz, “Kariyer Günleri” programı kapsamında Muş Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Muş Spor Lisesine birer ziyaret gerçekleştirdi.

 

Muş Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaretinde Okul Müdürü Kasım Aktaş tarafından karşılan Sayın Valimiz Seddar Yavuz’a, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan eşlik etti.

Programına okul idareci ve öğretmenleriyle bir araya gelerek başlayan Sayın Valimiz; “Kıymetli arkadaşlar, Devletimizin İmam-Hatip okulları konusunda özellikle son dönemlerde ciddi çalışmaları bulunmaktadır. Bu tür çalışmalara bizlerde her zaman sahip çıkmaktayız. Bu okullarımıza gereken önemi göstererek bu okullarda okuyan çocuklarımızın ve okul başarılarının iyi seviyelere getirilmesi için herkes işbirliğiyle gerekli çalışmaları yapmalıdır.

Biz,  İmam Hatip Liselerini yeni baştan ihya etmeye ve şuurlu bir gençlik yetiştirmek üzere yola çıkmış bulunuyoruz. Yetişecek bu şuurlu nesiller, kişileri referans almayacak, Müslüman’ın referansının Hz. Kur’an ve Hz. Peygamber olduğu bilinciyle yetişecektir. Bu neslin yetişmesinde en büyük görev siz değerli öğretmenlerimize düşmektedir. Görevlerinizde hepinize başarılar dilerim” Dedi.

Daha sonra öğrencilere hitap eden Valimiz Seddar Yavuz; Sevgili gençler, sizleri ülkeyi yeni baştan yüceltecek, İslam Dünyası’na ve ümmetine sahip çıkacak ve İslam Dünyasında akan kan ve gözyaşına dur diyebilecek nesiller olarak görüyoruz. Hepimizin ortak hedefi ve amacı; yüce dinimize, ülkemize hizmet etmek ve onun hizmetinde olmak gibi bir temennimiz ve gayretimizin olmasıdır.

                Çok değerli gençler, zaman zaman milletimizin kutlu yürüyüşünü engellemeye çalışan iç ve dış mihrakların saldırısına uğradığımız oldu. Birlik ve beraberliğimizi parçalamak isteyen 15 Temmuz darbe girişimi ve devam eden PKK saldırılarına rağmen hala bir ve beraberiz. 1040’larda başlayan Türkler, Kürtler ve diğer milletler arasındaki birliktelik, 1071’de bir sözleşmeye bağlandı. Bu sözleşmeyle 1000 yıldır bu topraklarda hakkı ve hukuku haykırmaya devam ettik. Bizim medeniyet tarihimizde ırkçılık kavramları yoktu. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin zihninde de ırkçılık yoktur. Her zaman söylediğim gibi bir kez daha söylüyorum, kendinizi ırkçılık virüsüne teslim etmeyin. Bizim bir ve beraber olmaya ihtiyacımız var. Görüldüğü gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşına mevki verirken memleketine, etnik kökenine bakmıyor, ayrımcılık yapmıyor, bunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Yeter ki siz isteyin, başarılı olacağınız, muhataplarınızı memnun edecek meslekleri icra edin.

                Sevgili gençler, İmam Hatipli olmak: önder olmak, lider olmak, örnek olmaktır. Dolayısıyla omuzlarınızda büyük bir yükün olduğunu da asla unutmayın. Kendinizi iyi yetiştirin ve okuyun. Hepinize hayatlarınızda başarılar diliyorum.” Dedi.

 

Muş Spor Lisesi ziyaretinde Okul Müdürü Erdal Bingöl tarafından karşılan Sayın Valimiz Seddar Yavuz’a, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan eşlik etti.

                185 öğrencinin eğitim gördüğü Spor Lisesinde ilk olarak öğretmenlerle bir araya gelen Sayın Valimiz; “Sevgili arkadaşlar özü itibariyle yaptığınız işin zor ve meşakkatli olduğunun farkındayız. Çünkü insan yetiştirmek sabır ve bir o kadar da emek işidir. Siz değerli okul yöneticilerimizden ve öğretmenlerimizden ricam gençlerimize ve çocuklarımıza hayatları boyunca rehber olabilecek paradigma listeleri hazırlanmasında yardımcı olmanızdır. Başta kendilerine, ailelerine, topluma, vatanına, milletine faydalı bireyler olarak yetişmelerini sağlayın.” Dedi.

                Daha sonra tek tek sınıfları gezen Sayın Valimiz Seddar Yavuz, öğrencilere meslek seçimleri ve hayatta nasıl yol izleyebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında; “Sevgili gençler Malazgirt zaferiyle 1071’de Türkler, Kürtler ve diğer Müslüman milletler arasındaki birliktelik, bir sözleşmeye bağlandı. Dolayısıyla 1071 Zaferi ve toplumsal sözleşmesi bu şehre farklı bir kimlik ve kişilik kazandırıyor. Bu kimlik ve kişilik İslam’la yoğrulmuş ve Anadolu Selçuklu’yu, Osmanlı’yı, Türkiye Cumhuriyeti Devletini oluşturmuştur. Bizim bu bin yıllık medeniyet tarihimizde etnisite hiç olmadı. Biz böyle bir milletin evlatlarıyız.

O nedenle her zaman söylediğim gibi bir kez daha söylüyorum, kendinizi ırkçılık virüsüne teslim etmeyin. Bizim bir ve beraber olmaya ihtiyacımız var. Görüldüğü gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşına makam ve mevki verirken kimsenin memleketine, etnik kökenine bakmıyor, bunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Yeter ki siz kendinizi iyi yetiştirin, çalışın ve okuyun.

                Bugün 3 milyon Suriyelinin sığındığı ülke Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Iraktan Afganistan’dan Çeçenistan’dan, Bulgaristan’dan gelenlere de hep kucak açmış yurt olmuş ülke Türkiye’dir.

Sevgili Gençler, Sizler Spor Lisesinde okuyorsunuz, sizler sahip olduğunuz bireysel başarılarınızdan dolayı seçilerek bu okula geldiniz. Her alanda olduğu gibi sporda da başarı sürekli çalışmayı ve disiplini gerektirir. Kendinize bir hedef belirleyin ve seçtiğiniz yol doğru yol ise asla vazgeçmeyin. Başarısızlıkların yüzde 90’ı insanların zihinlerinde kurdukları engeller ve bariyerlerdir. Siz deneyin olmazsa tekrar deneyin ama asla bırakmayın. İyi ahlaklı bir insan olmayı prensip edinin.

                Ben inanıyorum ki bu salonda Valilik makamına gelebilecek, doktorluk, mühendislik, hâkimlik, savcılık, öğretmenlik yapacak; iyi insan, iyi vatandaş olacak çok sayıda gencimiz var. Hepinize başarılar diliyor, sevgi ve muhabbetle kucaklıyorum.” Dedi.

                   Öğrencilerden gelen soruları cevapladıktan sonra Sayın Valimiz okuldan ayrıldı.

06-01-201706-01-201706-01-201706-01-201706-01-201706-01-201706-01-201706-01-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.