MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAYIN VALİMİZ SEDDAR YAVUZ, TABLET BİLGİSAYAR DAĞITIM TÖRENİNE KATILDI

SAYIN VALİMİZ SEDDAR YAVUZ, TABLET BİLGİSAYAR DAĞITIM TÖRENİNE KATILDI

FATİH Projesi kapsamında TOBB Sosyal Bilimler Lisesinde “Tablet Bilgisayar Dağıtım Töreni” düzenlendi. Törene Valimiz Sayın Seddar YAVUZ, Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN, Milli Eğitim Teftiş Kurulu Başkanı Tayfur ÇINAR, Milli Eğitim Şube Müdürü Nurettin ÖZDAŞ, Okul İdareciler, Öğretmen ve Öğrenciler katıldı. Törende FATİH Projesi hakkında sunum yapıldı.

 

Törende sununun ardından konuşma yapan Valimiz Sayın Seddar YAVUZ;  “Hepinizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti son 10 yılda her alanda büyük devrimler başarmış, özellikle sosyal ve ekonomik alanda ciddi gelişmeler elde etmiştir. Bu sayede milli gelirden, eğitime çok ciddi kaynaklar aktarmıştır. Bu kaynaklarla ülkemizin her bir köşesinde modern eğitim tesisleri kurmuş ve bunları teknolojik alt yapıyla donatmıştır. Hepinizin bildiği gibi bu kapsamda uygulamaya konan Fatih Projesi, aslında bizi dünyayla yarıştıracak, hatta bizi biraz daha ön plana çıkaracak çok önemli bir bilişim hamlesi hatta devrimdir."dedi. Ulusların birbiriyle yarışında eğitimin çok önemli olduğuna vurgulayan Sayın Valimiz Seddar Yavuz şöyle devam etti; "Yine ulusların birbiriyle yarışlarındaki en önemli araçlardan bir tanesi şüphesiz eğitimdir. Eğer eğitim sistemlerini tartışmazsanız, insanlarınızı çağın gereklerine göre yetiştiremezseniz o zaman sömürülen, sürekli aşağılanan toplumlar haline gelirsiniz. O yüzden hür ve bağımsız olmanın bir başka yolu da elbette bilgiye ulaşmak, bilgiyi kullanan değil, bilgiyi üreten toplum olmaktır. Bu vesileyle bu güne kadar birçok alanda ciddi hizmetler yapıldı. Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerine biraz daha pozitif ayrımcılık yaparak bu bölgede daha fazla tablet bilgisayar dağıtarak, daha fazla akıllı tahtalar kurarak bölgede ki insanımıza vermiş olduğumuz değeri bir kez daha ortaya koyduk. Ben Uşak Valisiyken görev yaptığım dönemdeki rakamlarla Muş’taki rakamları kıyasladığımda, burada Uşak’a göre neredeyse iki kat daha fazla tablet bilgisayar dağıtıldığını ve akıllı tahta kurulduğunu görüyorum. Açıkçası bundan da fevkalade mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Bu güne kadar ilimizde 34 lisemiz ve 9 tane İmam Hatip Ortaokulumuzun etkileşimli tahta ve altyapı kurulumları tamamlan ve bu okullarımıza toplam 1343 Etkileşimli tahta kurulmuştur. Kurulumu tamamlanan Liselerimizin geniş bant hızlı internet bağlantıları yapılmış olup öğretmen ve öğrencilerimize istediği içerikleri anında kavuşma İmkânı sağlanmıştır. Tüm bu donanımları daha verimli kullanmalarını sağlamak için şu ana kadar 1595 öğretmenimizin eğitimi tamamlanmıştır. Yıl içerisinde kurulumu yapılacak 2495 Etkileşimli tahta ile 3838 dersliğimiz etkileşimli tahtalarına kavuşarak, ilimizde %90 kurulum tamamlanmış olacaktır.

 

123 ortaokulumuzun altyapı kurulum çalışmalarında sona gelinmiştir. İlkokul ve Anaokullarımızın altyapı kurulumları ihale aşamasındadır Liselerimizde 2 adet, diğer kademelerdeki her okula l´er adet çok fonksiyonlu yazıcı (yazıcı-fotokopi-tarayıcı) özeliği olan 637 adet cihaz dağıtılmıştır.16 lisemize l´er adet doküman kamera dağıtımı yapılmıştır. Etkileşimli tahta ve altyapı kurulumu tamamlanan liselerimizde bu yıla kadar 3585 adet tablet dağıtımı yapılmıştır. Yıl içerinde 46 kurumumuzda 2649 öğrenci ile 858 öğretmen olmak üzere 3507 kişi tabletine kavuşmuştur. Böylelikle ilimizde dağıtılan toplam tablet sayısı 7092 olmuştur. Yeni dağıtılan tablet bilgisayarda bulunan etkileşimli sınıf yazılımı ile etkileşimli tahta ve tablet bilgisayar, internet bağlantısı ile sınıfta etkileşimli içerikler kullanılabilmekte, online sınav ve anında dosya paylaşımı yapılabilmekte, öğrencilerimiz istediği yerde ve zamanda dünyanın en büyük eğitsel içerik platformu olan EBA’ daki içeriklere erişebilmektedir.

 

Sevgili öğrenciler sizleri iyi insan, iyi vatandaş olarak yetiştirmemiz gerekiyor, medeniyet değerlerimizde buluşturmamız gerekiyor. Kendinizi yetiştirin, geliştirin. Önce fikir sahibi olun, sonra ideolojiniz olsun. Fikir sahibi olamayanların ideolojileri olsa, olsa deli gömleği giyinmektir. O yüzden deli gömleğini asla giymeyin. Bu ülkenin en büyük sorunu insanların fikir sahibi olmadan ideoloji sahibi olmasıdır. O yüzden bir büyüğünüz olarak sizlere tavsiyem; lütfen inceleyin, araştırın, tarihimizi, kültürümüzü, medeniyetimizi öğrenin. Özellikle dininizi öğrenin. Bizler, sizlerin elinize molotof değil, silah değil, ellerinize tablet bilgisayar veriyoruz. Nitekim şu anda Muş Varto´da doğmuş Isparta Valimiz var, Bulanık doğumlu Osmaniye Valimiz var. Gelin İstanbul Valisi de siz olun, bakan olun, cumhurbaşkanı olun. Bunun önünde hiçbir engel yok. Nitekim ülkemizde çeşitli kökene mensup Cumhurbaşkanlarımız, Genelkurmay Başkanlarımız, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz ve her kademede insanlarımız var.

 

Bakınız, 7-18 yaş arası hata yapan insanların, çoğu zaman bütün hayatları mahvolur. O yüzden, bu yaşlar mevduat biriktirme yaşlarıdır. Kendinize yatırım yapacaksınız, kendinizi iyi geliştireceksiniz, iyi eğiteceksiniz ve donanımlı hale geleceksiniz. Ondan sonra da bu donanımımızı ömür boyu kullanacaksınız.

Sevgili çocuklar, buralara seçilerek geldiniz. O yüzden kendinizi harcamayın. Ailenize, toplumunuza faydalı insanlar olun. Medeniyetinizi, kültürünüzü ve dininizi mutlaka öğrenin. Biz, iyi insan peşinde koşuyoruz." Dedi.

 

 

Sayın Valimiz Seddar Yavuz konuşmasının ardından, öğrencilere tablet bilgisayarlarını dağıttı.

 

1111111

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.