MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAYIN VALİMİZ SEDDAR YAVUZ 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI.

SAYIN VALİMİZ SEDDAR YAVUZ 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI.

               Sayın Valimiz Seddar Yavuz, 2016-2017 eğitim öğretim yılı değerlendirme ve sene başı istişare toplantısına katıldı. Öğretmenevi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya; Sayın Valimiz Sayın Seddar Yavuz, İl Mili Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve Müdür Yardımcıları katıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Sayın Valim, kıymetli mesai arkadaşlarım 2016-2017 eğitim öğretim yılı sene başı değerlendirme toplantısına hoş geldiniz. Sayın Valim 2015-2016 eğitim öğretim yılı sizin desteğiniz ve katkılarınız ile büyük başarılar sağladık. Türkiye de TEOG ortalaması yüzde 2,18 artarken, ilimizde ise yüzde 3,18 arttı. Sayın Valim sizin ilimize gelmeniz ile birlikte huzur ortamının sağlanması sebebiyle çok verimli bir eğitim öğretim yılı geçirdik. Bu konuda eğitim camiası adına size şükranlarımı sunuyorum. Tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. TEOG da 2014 -2015 ortalaması arasındaki fark yüzde 4.57 iken 2015-2016 yılında bu fark 3,59 düştü. Bu anlamda akademik olarak da başarılı bir yıl geçirdik. Özellikle sizin himayelerinizde kariyer günleri düzenledik. Üniversite Rektörümüz ile görüştük Değerler eğitim kapsamında üniversiteden hocalarımız yurtlarımıza, pansiyonlarımıza teşrif ettiler. Bu senede kariyer günlerimize devam edeceğiz. Hem akademik hem de kültürel olarak çalışmalarımız devam edecek, aldığımız maaşı, aldığımız nefesi hak etmenin çabası içinde olacağız dedi.

Daha sonra toplantıda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Seddar Yavuz;  “Hepinizin bildiği gibi eğitim; insanın kendini gerçekleştirebilmesi, geliştirebilmesi, başta kendine faydalı, iyi insan olabilmesi, daha sonra ailesine, içinde yaşadığı topluma bir katkı sunabilmesini sağlayan en önemli araçlardan bir tanesidir. Eğitim; insanlara aynı zamanda incelik, nezaket ve zarafet öğretir. Eğer bunları öğretmiyorsa o eğitimde de sorun vardır.

Eğitime sadece insanların bilgi yüklendiği ve bilgiyi de taşıdığı bir anlayışla bakacak olursak bugün Dünya üzerinde yaşadığımız sorunla karşılaşırız.

Bizler insanları aynı gözle gören yani ister Müslüman olsun ister Hıristiyan olsun, ister Yahudi, ister başka dine mensup olsun; bütün insanların hakkına, hukukuna riayet eden kadim bir medeniyetin mensuplarıyız.

Değerli arkadaşlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti son on yılda sessiz ve büyük bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu devrim hem demokratikleşme, insan hakları, hukukun üstünlüğü, diğer taraftan refah seviyesi hiç tahmin edilemeyeceği kadar, hayal edilemeyeceği kadar yükselmiştir. Bugün artık okullarımızda akıllı tahtaları kullanan ve her yıl binlerce derslik yapabilen bir Türkiye’den bahsediyoruz. Geçmişte özellikle ulaşımdan, sağlığa her alanda gerçekleştirilmesi mümkün görünmeyen gelişmeleri gerçekleştirdik.  Hepinizin bildiği gibi İlimizde eğitim yatırımlarında her geçen gün iyi bir noktaya geldiğimizi görüyorsunuz. Çünkü fiziki mekân sorununu çözdük ve sınıf mevcutlarımız 26’ya düşmüştür. Bu elbette ki akademik başarıyı da beraberinde getirecektir.

O yüzden Devletimiz tüm imkânlarıyla gençlerimizin, çocuklarımızın yanındadır. Muş’ta 15 bin çocuğumuz yatılı olarak okutuluyor ve bir o kadarı da taşımalı eğitim sisteminden faydalanmaktadır. Dedi.

Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Okul idarecilerine yönelik düzenlenen istişare toplantısında konuşmasının devamında; “Sadece akademik eğitim, başarı değil, iyi insan, iyi vatandaş modeli üzerinde durmamız gerekmektedir. Bu nedenle;

 

-Değerler eğitimine daha fazla önem verilmeli, 

-Öğrencilerimize güzel örnek olmak ve toplum içindeki sosyal statünüze uygun olarak kılık-kıyafetlerinize özen gösterilmeli.

-Okullarımızda yapılan kömür ihaleleri ve gıda ihalelerinde azami özen gösterilmeli, Beytülmale sahip çıkılmalıdır. Gıda alımlarında muayene kabul komisyonlarında mutlaka gıda mühendisi bir personelin bulunması sağlanmalıdır, 

-Okullarımızda denetimlerinize aksatmadan devam edilmelidir. Emniyet birimlerimiz okulların çevresinde bu tür çalışmalar yapmaktadırlar sizler de okul irtibat görevlisi emniyet personelleriyle irtibat halinde olmalı, istenmeyen hadiselerin yaşanmaması için koordineli bir şekilde hareket edilmelidir,

-Devamsızlık yapan öğrencilerin takiplerinin yapılarak okula devam etmediğini tespit ettiğiniz öğrencilerin sorunlarının kökenine inmelisiniz. Eğer sorun ekonomik nedenler ise bizlerle irtibata geçerek destek talep edebilirsiniz. Ülkemizin geldiği bu noktada ekonominin okuyamama sebebi olması söz konusu bile olamaz.

-Kötü alışkanlıkları olan öğrenciler varsa bunlara yönelik tedbir alınmalı, bunların önüne geçilmelidir.

-Okul kütüphanelerinde kitap envanterlerinizin çıkarılıp güncellenmesi, öğrencilerin de öğretmenlerin de okuyabileceği; liderlik vasıflarını, ahlaki değerlerini yüceltecek kaynaklar sunulmalıdır,

-Hafta sonu kurslarının daha etkin olarak yürütülerek derslerin daha verimli geçmesi ve zaman israfının önlenmesi çok önemlidir. Bu kurslarda Öğretmenlerimizin kalıcı öğrenmeyi sağlayan çağdaş metotlar uygulanmaları sağlanmalıdır.

Sizlere öğrencilerinizle birlikte yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyor, sizlere hayırlı, huzurlu, sağlıklı bir yaşam temenni ediyorum.” Dedi.

            Daha sonra okul müdürlerine işleyiş ile ilgili bilgiler verildi, okul müdürlerine okullardaki  problemleri ve çözüm stratejileri konusunda bilgilendirme yapıldı.

 

17-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-201617-10-2016

 

 

 

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.