MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAYIN VALİMİZ, ‘DEMOKRASİ VE ETİK’ SEMİNERİNDE ADAY ÖĞRETMENLERE HİTAP ETTİ

SAYIN VALİMİZ, ‘DEMOKRASİ VE ETİK’ SEMİNERİNDE ADAY ÖĞRETMENLERE HİTAP ETTİ

İlimize Eylül 2015 ve Şubat 2016 yıllarında atanan aday öğretmenlere yönelik 24-25 Aralık 2016 tarihlerinde Muş Gençlik Merkezi Toplantı Salonunda “Türkiye’de Demokrasi Serüveni, 15 Temmuz Süreci ve Etik”  konulu seminer verildi. 

Muş Gençlik Merkezinde hafta sonu iki gün boyunca iki oturum halinde düzenlenen seminere Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Milli eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sebahattin Eke, Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Çoban ve aday öğretmenler katıldı.

 

Seminerde açılış konuşması yapan Milli eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Ülkemizde yaşanan 1960, 1970, 1980, 1997 ve 15 Temmuz 2016 tarihlerinde yaşanan darbe girişimleri ile ilgili bilgi verdi.

Milli Eğitim Müdürü Arslan; 15 Temmuz´da Türkiye´nin demokrasi ve bağımsızlık mücadelesi verdiğini belirterek, "15 Temmuz´da darbe yapmaya kalkan, halkımıza doğrudan saldıran, halkın iradesine ipotek koymaya çalışan dış güçler ve yerel taşeron işbirlikçi örgütler vasıtasıyla Ülkemizin kaynaklarını sömürmek, huzurunu bozmak, kendi kendimi yönetmeyi engellemek, refah düzeyimizin ve zenginliğimizin artmasını engellemek için her türlü oyuna başvurmuşlardır. Biz Türkiye toplumu olarak özellikle kamu görevlileri görevinin bilincinde olup Allah’ın dediği gibi “aklınızı iyi kullanın” vesayetçilere teslim etmeden Ülkemize, topluma, devletimize, milletimize hizmet etmenin ve milli irademize, demokrasimize sahip çıkma sorumluluğunu bilip öyle çalışacağız. Türkiye´nin huzur, barışı, kardeşliği adına hepimize ve özellikle de biz eğitimcilere büyük işler düştüğünü, bunun bilinci ve gayreti ile çalışacağız dedi.

Daha sonra her iki programda da genç eğitimcilere hitap eden Sayın Valimiz; “Kıymetli arkadaşlar sizlerle bir araya gelmekten onur duymaktayım, hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.

 

Hepinizin de bildiği gibi öğretmenlik; insanları aydınlatmanın, onlara güzel davranışları öğretmenin yanında kutsal tarafı ağar basan bir meslektir.  Öğretmenlik bir iş ve meslekten öte bir adanmışlığı ve bir hayat biçimini de ifade eder. Öğretmenlik sanıldığı gibi ders saatinden ibaret bir meslek değildir. O nedenle mal üretmeye hiç benzemez. Mal üretiminde yanlış üretim yaparsanız telafi etmeniz mümkün olabilir. Ama bazen bilerek, bazen bilmeyerek veya ihmal ederek insanları yanlış yetiştirirseniz bir neslin helak olmasına sebep olursunuz. Değerli arkadaşlar, eğitim kurumlarımızda bizim arzu ettiğimiz; milli ve manevi değerlerine bağlı, temel insani değerleri benimsemiş, vatanına milletine bağlı, insanlara faydalı olan insan yetiştirilmesi için çalışıyoruz. Hiçbir din, hiçbir öğreti; hırsızlığı, katil olmayı, insanları katletmeyi övmez. Tam aksine bunların kötü davranışlar olduğunu ve bunlardan uzak durulması gerektiğini söyler. Dolayısıyla eğitimde bu doğal yasaları çocuklarımıza anlatabilsek bir hayli mesafe alabileceğimizi düşünüyorum. Çocuklarımıza daha fazla sevgi gösterin ve onlara yeni ufuklar açarak değerler eğitimiyle donanmış nesiller yetişmesini sağlayın.

 

Bizler Dünya’daki en son evrensel imparatorluğun sahibiyiz. Bunun çok derin anlamları var. Birincisi burada etnisite yoktur. Hâkim bir anlayış vardır ama netice itibari ile her ırkın sahiplendiği bir Osmanlı İmparatorluğu vardı. Bunun Cumhuriyete yansımalarına bakıldığında, zaman zaman söylemlerde sorun olsa da bu gelenek birden bire kesintiye uğramaz. Mesela ben kürdüm diyen biri Cumhurbaşkanı seçilebilir, bakanlarınız ben kürüdüm deyip bakanlık yapabilir, Vali olabiliyor. Biz devlete kamu personeli alırken hiç kimsenin etnik kökenine bakmıyoruz. Devletimiz, ülkemizde yaşayan 79 milyon vatan evladını aynı gözle görüyor ve aynı şefkatle kucaklıyor. Örneğin; sizler atandınız, kim sizlere etnik kökeninizi sordu? Kimse sormadı ve bu ilk defa mı yapılıyor? Hayır, bu hep böyleydi. Çalıştınız atandınız. Elbette çeşitliliğimizi zenginlik olarak görüyoruz. O nedenle ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız. ”dedi.

 

Ülkemizin yeniden dirilişini ve bölgemizdeki sorunları da analiz eden Sayın Valimiz konuşmasının devamında; “Kıymetli arkadaşlar, kapitalizmin hüküm sürdüğü günümüzde bizlere medeniyet dersi verenlerin medeniyeti ve insan haklarını sadece kendilerinden yana kullandıklarını görüyoruz. Bakın İslam Coğrafyasında meydana gelen zulme Avrupalılar tepki göstermiyor. Suriye, Arakan, Halep tüm bu ülkelerde Müslümanlara zulüm edilirken yine bizler sahip çıkıyor ve kucak açıyoruz. Tarih boyunca zulme uğrayan insanların sığındığı tek ülke her zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmuştur. Hepinize geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla birlikte başarılar dileyerek, sizlere hayırlı, huzurlu, sağlıklı bir yaşam temenni ediyorum.” Dedi.

 

29-12-201629-12-201629-12-201629-12-201629-12-201629-12-201629-12-201629-12-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.