MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAYIN VALİMİZ; ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARI KONULU TOPLANTIYA KATILDI

SAYIN VALİMİZ; ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARI KONULU TOPLANTIYA KATILDI

Muş Öğretmenevi Toplantı Salonunda, Rehber öğretmenlere yönelik “Çocuk İhmal ve İstismarı” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Düzenlenen toplantıya;  Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Vali Yardımcısı Ali Sakar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sebahattin Eke, Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Tanyeri,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdülbari Aksoy ve rehber öğretmenler katıldı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdülbari Aksoy tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Sayın Valimiz; “ Eğitim camiamızın değerli mensupları bugün önemli bir konuyu görüşmek üzere bir araya geldik. Özü itibariyle yaptığınız işin zor ve meşakkatli olduğunun farkındayız. Çünkü en zor varlıklardan bir tanesi insandır. Ruh hali, davranışları çoğu zaman kalıba sığmayan ve farklı zamanlarda farklı davranışlar sergileyebilen bir varlıktan bahsediyoruz. O yüzden, işinizin çok zor olduğunu söylemek isterim.

 

Kıymetli öğretmenler, çocukların istismar edilmeden, davranışlarındaki küçük değişikliklerden hareketle belki daha erken müdahale imkânı bulmamız gerekir. Her okulda rehber öğretmenimiz var. Bunun için sınıf öğretmenlerini, branş öğretmenlerini eğitime alması gerekir. Hatta sunumlar hazırlayıp diğer öğretmen arkadaşlarınızla paylaşmanız da uygun olur. Çünkü bir rehber öğretmenin sorumlu olduğu öğrenci sayısı fazla olabileceğinden dolayı sizler bir sistem kurarsanız, bu sistem daha iyi çalışır diye düşünüyorum. Öğretmenlerimizin tespit edebileceği olumsuz bir yaklaşım birçok sorunu engelleyebilir. O yüzden bu konuya özellikle dikkat etmenizi arzu ediyorum.

 

Bir de üzerinde durmamız gereken ‘şiddet’ konusu var. İnsanlar birey olarak kendisini değersiz hissettiğinde bir gruba katılmak vesilesiyle bir değer, kendinde bir güç görmeye başlar. Şiddeti sadece terör boyutuyla almayın. Şiddeti önleyebilmenin en önemli yollarından bir tanesi nezaket ve zarafettir. Teşekkür etmeyi ve özür dilemeyi öğrenmek ve öğretebilmektir. Öğretemiyorsak bunda herkesin sorumluluğu var. Bu şehirde birinin saçının teline zarar gelse, ben kendimi sorumlu görüyorum. Sorumlu değilsek bu işi yapmayacağız.

 

Değerli arkadaşlar, İlimizde eğitim açısından bakarsak fiziki mekân konusunda çok iyi, durumdayız. Bunlar büyük ölçüde geride kalan konular. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 20 yıl önceki Devlet değil, Ülkemiz son 14 yılda sessiz bir devrim yaptı. 90´lı yıllarda okul camını değiştiremezken bugün tablet dağıtıyoruz.

 

Ülkemizde kendini eğitimli görmüş yani mürekkep yalamış bir kişinin en büyük sorunu bir paradigmasının olmayışıdır. Yani yol haritamız yoktur. Başarılı insanların bir paradigma listeleri vardır ve paradigma listeleri bizi aslında hedeflerimize götüren ana unsurdur. Önemli olan doğru hedef seçmek ve topluma faydalı olmaktır. Bu yüzden ben paradigmanın gücüne inanırım. Paradigma bizim kabullerimizdir, bizi biz yapan başkalarından ayıran temel özelliklerden bir tanesidir .” Dedi.

 

Konuşmasının devamında öğretmenlerin karşılaştıkları ve aşamadıkları sorunlar karşısında her zaman yardımcı olacağını belirten Sayın Valimiz, başta kendine, sonra ailesine, vatanına ve milletine faydalı insanlar yetiştirmek hedefiniz olsun. Hepinize başarılar diliyorum. Dedi

 

                Düzenlenen program Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından yapılan “Çocuk İhmal ve İstismarı” konulu sunumun ardından sona erdi.


12-12-201612-12-201612-12-201612-12-201612-12-201612-12-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.