MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL MATERYALLER” MUŞ’a ULAŞTI"

"ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL MATERYALLER” MUŞ’a ULAŞTI"

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 143 bin materyalin bulunduğu Türkiye´nin 7 bölgesine özel öğrencilere ulaştırılması için gönderilen tırlardan Muş İline gelen tır Milli Eğitim Müdürümüz Metin İlci tarafından karşılandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından, Ülkemizde normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okullarımız bünyesinde açılan; hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklar için materyaller üretilmiştir. Bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim vb. alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlanmıştır. 

Muş İl Geneli Okullara 30 materyal seti dağıtılacak

Tasarımları MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılan materyaller ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerinin zenginleştirilmesi hedefleniyor. Üretiminin, Türkiye Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu, Ders Aletleri Yapım Merkezi (DAYM) ile İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde yapıldığı 100 farklı çeşitte 143 bin materyal setinde, fiziksel, mekanik ve kimyasal açıdan öğrencilerin sağlığı için risk oluşturmayacak malzemeler kullanılmış.

 

Milli Eğitim Müdürümüz Metin İlci; Engelli bireylerin hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri adına Bakanlığımızca pek çok çalışma yürütülmektedir. Öğrencilerin ilgi ile kullanabileceği şekilde sağlam, ergonomik ve sınıf içi kullanıma uygun ebatlarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan materyaller, İlimizde, hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarına dağıtılacak. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için eğitim-öğretim sürecinde materyal kullanılması, öğrencileri görsel, işitsel ve dokunsal açıdan desteklemekte, öğretimi yapılan konuların somutlaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle eğitim materyali, özel eğitim alanın olmazsa olmaz bir parçasıdır dedi.

08-02-201908-02-201908-02-201908-02-201908-02-2019

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.