MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Osmanlıca Kursuna Öğretmenlerimizden Yoğun Katılım.

Osmanlıca Kursuna Öğretmenlerimizden Yoğun Katılım.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayrat Vakfı arasında yapılan protokol kapsamında, Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mevlana Ortaokulunda öğretmenlere yönelik ücretsiz Osmanlıca kursu açıldı.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Osmanlıca Kurslarının önemini belirtirken, Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayrat Vakfı arasında yapılan protokol kapsamında Mevlana Ortaokulunda ücretsiz olarak verilmektedir dedi. Bu kursların amacı geçmişimizle bağı koparmadan “Osmanlıca basma ve yazma eserleri okuyup anlayacak, bunları kültür hayatına kazandıracak bireylerin yetiştirilmesi kültürel mirasımızın nesilden, nesile aktarılması” için son derece önem arz etmektedir. Bu fikirden hareketle, Osmanlı Türkçe’si kurslarının yaygınlaştırılması kapsamında öğretmenlerimize yönelik Mevlana Ortaokulda ücretsiz Osmanlıca kursu açtık.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan;  Buradaki amaç Öğretmenlerimizin Osmanlıcayı öğrenmesidir. Kültürel ve geçmişimizdeki arşivlerin değerlendirmesinde bu amaçla öğretmenlerimiz tabi kurslara yoğun ilgi gösteriyor. Açtığımız bu kursta 90 öğretmenimiz kurs görmektedir. Kursun süresi 1,5 ay olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerimizin kendi tercihlerine göre özellikle hafta sonu ve hafta içi gruplar halinde katılmaktadırlar.”

Açılan bu hizmetiçi eğitim kursu sonunda öğretmenlerimizin alacağı belgeler ile okullarda egzersiz etkinlikleri ve seçmeli Osmanlıca derslerinde görev alabilecekler.

            Kursiyerlerimizden, özellikle ecdatlarımızın eserlerini okumak için Osmanlıca kursuna katıldığını belirten Edebiyat Öğretmeni Canan Görüm en büyük arzum Osmanlıca arşivlerini okumak seviyeye gelmektir. Bu amaçla kursa katıldım “ diye konuştu   

 

 

21-01-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.