MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OSMANLICA KURSİYERLERİNE SERTİFİKALARI DAĞITILDI

OSMANLICA KURSİYERLERİNE SERTİFİKALARI DAĞITILDI

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı İl Temsilciliğince ortaklaşa düzenlenen Osmanlıca Türkçesi kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları Sayın Valimiz Seddar Yavuz tarafından verildi.

 

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen sertifika dağıtım törenine; Sayın Valimiz Seddar Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Çoban, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Solmaz, Hayrat Vakfı Muş İl Temsilcisi Ebu Bekir Zengin ile kursiyerler katıldı.

 

Düzenlenen törende kursiyerlere hitap eden Sayın Valimiz; “Çok değerli arkadaşlarım öncelikle hepinizi tebrik ediyorum. Bizimle işbirliği yapan Hayrat Vakfı Yöneticilerini, İl Temsilcilerini de ayrıca tebrik ediyorum. Hepinizin bildiği gibi alfabe değişikliğinden sonra gerçekten geçmişimizle alakalı bazı kavramları günümüzde anlamakta zorluk çekiyoruz. Osmanlı hepimizin övünebileceği bir imparatorluktur. Ecdadımızı iyi anlamak, onların fikir dünyasını, düşüncelerini temel kaynaklarını okuyup, anlayabilmek gerçekten çok kıymetlidir.

 

Dil esasında o kadar derin anlamlar içeren bir husus ki, dildeki yozlaşma toplumsal yozlaşmayı da tetiklemektedir. Dolayısıyla bugün geçmişimizi ve o dönemdeki kavramları anlamakta sıkıntı içindeyiz. Dil yaşayan bir organizmadır. Geçmişimizle bu kadar büyük bir kopukluk farklı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bugün gençlerimiz eski tarihlerde çıkan kanunları hatta yenilenen kanun metinlerini okuyup,  anlamakta zorluk çekiyor. Bu konu önemli bir konu çünkü Osmanlı bizim tarihimiz. Bizim tarihimizle olan bağlarımızı güçlendirmemiz lazım. Bu konuda Osmanlıca öğrenme eğitimlerine Milli Eğitim Bakanlığımız çok önem veriyor. Kamu ve STK işbirliği ile bu işleri daha iyi bir noktaya çekmeyi arzuluyoruz.

 

Ben bu eğitimde emeği geçen herkesi bir kez daha tebrik ediyorum.” Dedi.

 

 

Tören kursiyerlere sertifikalarının dağıtılmasının ardından toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.14-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.