MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“OKUL TABANLI AFET EĞİTİMİ PROJESİ” KAPSAMINDA EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLER VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN VALİMİZİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

“OKUL TABANLI AFET EĞİTİMİ PROJESİ” KAPSAMINDA EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLER VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN VALİMİZİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında 2010 yılında başlayan ´Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi´ kapsamında düzenlenen kurs ve eğitimlere ilimizden katılan öğrenciler ile milli Eğitim Müdürümüz Metin İlci, Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’ı makamında ziyaret etti.

 

Ziyarete; İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Çoban, öğrencilere eşlik edecek Merkez Türk Telekom Ortaokulu İngilizce Öğreteni Safiye Yıldız, 2071 Melikşah Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mahmut Söylemez ile tamamı 7. Sınıf öğrencileri olan Merkez 2071 Melikşah Ortaokulu’ndan Yunus Emre Sabak ve Ahmet Taha Söylemez, Merkez Türk Telekom Ortaokulu’ndan Rabia Diger ve Zeynep Nisa Güler, Hasköy Alparslan Ortaokulu’ndan Tolga Kaya, Korkut Şehit Mehmet Akpolat İmam-Hatip Ortaokulu’ndan Semanur Çetin, Bulanık Türk Telekom Ortaokulu’ndan Kadir Gerekli ve Berfin Taşkın, Malazgirt Şehit Muhammet Fatih Safitürk Ortaokulu’ndan Ahmet Malik Mutlu ve Havin Şekerbulak, Varto Hürriyet Ortaokulu’ndan Yasin Tarhan ve Hacer Teymuroğlu katıldı.

 

Proje kapsamında Muş ve Kütahya illerinden öğrenciler havayolu ile Ankara’ya ulaştılar. Muş ve Kütahya öğrenci gruplarının tanışmasıyla başlayan programın ikinci gününde Türk Japon Vakfı Hyogo Dostluk Fonu-II Projesi ‘Afet Eğitimi Davet Programı’ açılışı eğitimin tanıtım videosu izlendi. Açılış konuşmalarının yapılmasının ardından afetler hakkında kısa bilgilendirme ve öğrenciler tarafından illerin tanıtımı yapıldı. Program dâhilinde birinci meclis (Kurtuluş Savaşı Müzesi) ve ikinci meclis (Cumhuriyet Müzesi) gezildi. Buradan ODTÜ kampüs tanıtımı ve ODTÜ Bilim Müzesi ziyaretinin ardından bilgi yarışmasıyla program devam etti.

 

Öğrenciler üçüncü gün programında kısa bir Ankara turu ile Anıtkabir ziyaretinde bulundular. Dördüncü gün Ankara’dan hızlı tren ile Eskişehir’e geçen öğrenci heyeti Eskişehir turu atarak tarihi ve kültürel yerleri gezdiler Ayrıca Porsuk Çayı kenarında fotoğraf çektiren öğrenci heyeti programın beşinci günü Bursa’ya hareket etti. Bursa Afet Eğitim Merkezinde yapılan afet eğitiminden sonra heyet hayvanat bahçesini gezdi.

 

Düzenlenen programın altıncı gününde her iki ilin öğrencileri, Şehit Jandarma Er Halim Çimen İlköğretim proje okulunda afet eğitimi ve sınıf etkinliğine katıldılar. Eğitimde; Karagöz–Hacivat ‘Deprem Çantası’, ‘Çök-Kapan-Tutun’ oyun eğitimi, şarkı ile afet eğitimi kapsamında da ‘Hazırlan Sen de’ etkinlikleri ve afet istasyonlarında eğlenerek eğitim programlarına katıldılar.

 

Programın yedinci ve son günü Kütahya heyeti program sonrası karayolu ile memleketlerime dönerken, Muş heyeti İstanbul’a geçerek havayolu ile Muş’a döndü. 2010 yılında başlayan ´Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi´ kapsamındaki illerinde 80 pilot okulu kapsayan proje devam ediyor.

13-04-201813-04-201813-04-2018

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.