MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖNEMSEMELİYİZ

             Anaokullarımızda incelemelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn.Cevdet ARSLAN, Okul Öncesi eğitimi velilerimizin önemseyip, çocukların kayıtlarını yapmakta biz eğitimcilere yardımcı olmalarını istedi.
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖNEMSEMELİYİZ

          Anaokullarımızda incelemelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn.Cevdet ARSLAN, Okul Öncesi eğitimi velilerimizin önemseyip, çocukların kayıtlarını yapmakta biz eğitimcilere yardımcı olmalarını istedi.

          Balpeteği ve Lale Anaokullarımızda incelemelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn.Cevdet ARSLAN yönetici ve öğretmenlere güzel çalışmalarından dolayı teşekkür edip yaptığı açılamada; Okul Öncesi Eğitim; eğitim-öğretimin başlangıcı olmakla birlikte, Çocuğun zihnindeki Okul kavramını canlandırma ve anlamlandırmada önemli olup, çocukların zihinsel gelişimlerinin tamamlanması basamaklarındandır.

          Çocukların üst eğitim basamaklarına olumlu yansımaları olması sebebiyle bütün çocukların okul öncesi eğitimden geçirilmesi gerekmektedir.  Çocuğun okula alışma ve hazır olmasında, düzgün konuşma ve davranış sergilemede, günlük ihtiyaçların düzenli olarak karşılamasında, arkadaşlık ve paylaşma duygularının geliştirilmesinde, çocukların sosyal hayata kolay adapte olabilmelerinde okul öncesi eğitimin önemi çok büyüktür. Yapılan araştırmalarda, Lise ve Üniversite sınavlarında da Okul Öncesi eğitimini alanların önemli oranda başarı sağladıkları görülmektedir. Özellikle düzgün Türkçe konuşma alışkanlığı olmayan Aileler ile maddi  yönden zayıf olan Yöre ve Ailelerde okul Öncesi Eğitim daha da önemlidir.              

             Nobel ödüllü iktisatcı Heckman erken eğitime başlamanın önemini şöyle belirtmektedir, ‘’Çocuklara yatırım yapmak için onların birer yetişkin olmasını bekleme lüksümüz olmadığı gibi, onlar okula başlayana kadar bekleme lüksümüz de yok, çünkü o zaman müdahale etmek için çok geç olabilir’’ demektedir.   Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığımız okul öncesi eğitime çok önem vermekte ve bunun için Bakanlığımızın okul öncesi eğitimin mecburi eğitime alınması yönündeki çalışmaları sürmektedir. Son 12 yılda Türkiye ortalaması Okul öncesi eğitim % 11 den bugün % 45’e çıkmıştır.

 

         Okul Öncesi Okullaşma oranında Türkiye ortalamasının çok altında olduğumuz İlimizde; Okul Öncesi Eğitim’de Okullaşma oranını(3-5 yaş %22,37) artırmak için çalışmalar yapmakta ev ziyaretleriyle veli toplantılarıyla velilerimizi bilinçlendirmeye çalışmaktayız. Çocuğun gelişiminin % 70’inin 6 yaşına kadar tamamlandığını bilmemiz, farkına varmamız çok önemli olup,  velilerimizin de Okul Öncesi eğitimi önemseyip bizlere destek olup çocuklarını okul öncesi sınıflarımıza kaydetmelidirler dedi.

22

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.