MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Müdürlerine Etkili Yönetim Eğitimi Verildi.

Okul Müdürlerine Etkili Yönetim Eğitimi Verildi.

                 Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 27/03/2015 Cuma günü Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans salonunda “Etkili Yönetim Eğitimi” semineri verildi. Seminere Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Ercan Demirci, Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Muş Merkez, Hasköy ve Korkut ilçelerindeki okul müdürleri katıldı.

               Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN, “Milli Eğitim Bakanlık Müşaviri hemşerimiz Ercan DEMİRCİ’ye hoş geldiniz diyor, bizler yöneticiler olarak, bulunduğumuz her noktada kurumumuzun ilerlemesi ve gelişmesi için elimizden gelen etkili yönetim yöntemlerini mutlaka kullanmamız gerekir dedi. Arslan, Geçen ayda bakanlığımızın programı kapsamında yine eğitim semineri düzenledik, bu tür programlarda dinlediğimiz, gördüğümüz şeyleri mutlaka uygulamamız gerekiyor. Gelişimi ve değişimi sağlayabilmemiz için bunları uygulamamız, kendi kurumlarımızı değiştirip dönüştürmemiz lazım. Her gün bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşamamız gerekir, gerek sosyal, kültürel anlamda gerekse, akademik anlamda bulunduğumuz kurumlara katkı sağlamamız gerekiyor dedi. Başarılı olmada okul yönetiminin çok önemli olduğunu, bu anlamda okullarımızda kendi imkânımızca başarıyı yakalamak için mücadele etmemiz gerekiyor dedi.

                Daha sonra MEB Eğitim Politikalarından Sorumlu Bakanlık Müşaviri Ercan DEMİRCİ, programa katılan okul yöneticilerine sizler Muş ilinin özelliklerini, şartlarını biliyor ve yaşıyorsunuz, idarecilikte üzerinizde taşıdığınız kavramları bilmek çok önemlidir. Lider yönetişim kavramı etrafında kendisini temsil eden ve gücünü duyan kimsedir. Bizler idareciyiz MEB bünyesinde özellikle taşra teşkilatında Milli Eğitimin bütün yükünü omuzlarında taşıyan, zümre sizlersiniz, yani okul idarecileri olarak yöneticilik terminolojisini, sorumluluklarını, yetkilerini bilmemiz gerekir ki işimizi doğru bir şekilde yapalım. İdareci arkadaşlar, öğretmenlerimizle temaslarında onları rahatlatacak onları teskin edecek, onları aydınlatacak relaks bir ruh haliyle görev ifasında olmaları çok önemlidir dedi. Öğretmen mekanik varlıklar değildir, öğretmen mutlu ise sınıf ikliminde mutluluk hâkimdir, öğrenciler mutludur, eğer çocuklarımız mutlu ise evlerine gittiklerinde bu mutluluk ailelerine sirayet eder dedi. Demirci, bizler yaptıklarımız ve yapmadıklarımız ile milyonlarca insanın sorumluluğunu üzerimizde taşımaktayız. Eğitim yönetimi açısından bu özgüven resmini verebilmek sadece ve sadece sizin yapmış olduğunuz işin hem soyutuna hem somutuna hâkim olmanızla alakalıdır. İdarecilikte huzur iklimi, mutluluk iklimi içerisinde tebessümle işimizi yapmalıyız,   odağımızın pedagoji olması, öğretmen olması, öğrenci olması gerekir dedi. Benim işim eğitim, benim işim öğretmek, bu yönden nefis muhasebemizi yapmamız gerekir dedi. Demirci, anlamsızı, anlamalı kılmak, bir hoş seda bırakmak için buna odaklanarak görevimizi yerine getirmemiz gerekir diyerek, katılımcılara teşekkür ettikten sonra eğitimi sonlandırdı.


11111111

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.