MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKU-MUŞ PROJESİNİN 2.Sİ VALİMİZ AZİZ YILDIRIM’IN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİ.

OKU-MUŞ PROJESİNİN 2.Sİ VALİMİZ AZİZ YILDIRIM’IN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİ.

 

Muş Valiliği, Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Oku-Muş Projesinin 2.si” Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’ın katılımlarıyla başladı.

 

Her yıl yapılması planlanan proje kapsamında, Atatürk Bulvarı üzerinde, Karayolları Kavşağı´ndan Belediye Meydanı´na kadar uzanan kaldırımlarda 2 kilometre uzunluğunda sıra oluşturan 10 bin, İlkokul, Ortaokul ve Liseli öğrenci aynı anda kitap okudu. 

           

Programa Valimiz Sayın Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Sayın Feyat Asya, Ak Parti İl Başkanı Sayın Rahmetullah Yaktı, Vali Yardımcısı Alper Çifçi, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

 

Valilik önünde yapılan etkinliğin açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci yaptı.

 

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Müdürü Arkadaşlarım Sevgili Öğrenciler çok kıymetli meslektaşlarım, basınımızın güzide temsilcileri. İnsanlığın ve medeniyetimizin asıl Unsuru olan Oku Emri vesilesiyle 2. Muş Geleneksel Kitap Okuma Günü Etkinliği “OKU-MUŞ” Programımıza hoş geldiniz.

Muş Valiliği, Muş Belediyesi ve Muş Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde başlattığımız bu projemizle geleceğimizi inşa etmeyi hedef almaktayız.

Kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi bir geleceğe doğru koşan insanoğlu olacaktır. Kendisini yetiştirmiş, okuyan fertlerin günlük sohbetleri bile farklıdır.

Okulda olduğu kadar hayatta da başarının en önde gelen şartlarından biri yine okumaktır.

 Eğitim, bireylere geçmişi öğretip, geleceğe göre yetiştirme sürecidir. Dolayısıyla yapacağımız her çalışma görüntüde küçük gibi görünse bile geleceğimizi inşa etme adına atılmış dev adım olacaktır. Kadim tarihimizin bize yüklediği görevlerin yanı sıra geleceği inşa etme adına istikbalin ağır yükü de omuzlarımızda hissediyoruz. Ecdadımız çocuklarına verdikleri nitelikli eğitim sayesinde yüzyıllarca dünyaya bilim, kültür ve sanatta öncülük ettiler.

Dolayısıyla çok güçlü ve köklü bir geleneğe sahip oldular. Öğrencilerimizin okuyan düşünen düşündüğünü yazabilen Problem çözebilen olaylara farklı bakış açıları geliştiren hayal gücü zenginleşmiş bireyler olarak yetiştirmek ancak kitap okumayla mümkün olabilecektir.

Sayın Valim Saygıdeğer katılımcılar Bu yıl 2. düzenlenen Geleneksel Muş Okuma Gününe Öğrencilerimizin Öğretmenlerimizin ve tüm halkımızın bu Çalışmamıza katılmaları bizleri ve öğrencilerimizi mutlu edecektir.

Bu yıl 2. düzenlediğimiz Geleneksel Muş Okuma Gününü dolayısıyla aramızda bulunan Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza ve Çalışanlarımıza verdikleri desteklerden dolayı şükranlarımı sunar Oku Muş Projemizin hayırlara vesile olmasını dilerim.

Bir kez daha bugün aramızda bulunan Sayın Valimize Sayın Belediye Başkanımıza Kurum amiri ve Çalışanlarımıza verdikleri desteklerden dolayı şükranlarımı sunar Oku Muş Projemizin hayırlara vesile olmasını dilerim.

 

            Programda bir selamlama konuşmasını da Belediye Başkanı Sayın Feyat Asya yaptı.

 

                Daha sonra kitap okuma etkinliğinde bir konuşma yapan Valimiz Aziz Yıldırım şunları söyledi; 

“Sayın Belediye Başkanım, kıymetli İl Milli Eğitim Müdürümüz, çok kıymetli başkanımız, vali yardımcılarımız, öğretmenlerimiz ve sevgili öğrencilerimiz hepinizi bu okuma gününde saygıyla selamlıyorum.

Oku bizim inancımız olan Kur’an-ı Kerim´in ilk ayeti ve Beşikten Mezara Kadar İlim öğrenmek sadece okumakla ancak olabilecek bir şeydir. Bizde öğrencilerimize bu farkındalığı oluşturabilmek için 1 Kasım günü’nü normalde okuma günü olarak düşünüyorduk fakat o günlerde havanın soğuk olması hasebiyle bir de öğrencilerimizi okuma etkinliğinde geciktirmemek için hemen bugün başladı

Bu sene bildiğiniz gibi Oku-Muş Projesi’nin ikincisini yapıyoruz. Bundan öncede kitap okunuyordu ama bu proje ile daha çok kitap okunacağını ümit ediyoruz. Bu farkındalık ile birlikte sadece öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, sadece devlet memurlarımız değil bütün vatandaşlarımızın bütün insanlarımızın okuyan insanlar halinde olmasını temenni ediyorum.

Ne zaman ki kişi başına düşen okunan kitap sayısı artarsa işte o zaman daha bilgili daha medeni bir toplum oluruz. Okumak, bütün ömrünüz boyunca yapılması gereken bir faaliyettir.

Eskiden, Boş zamanlarda ne yaparsanız? Diye bir soru vardı. Bu soruya muhatap olunca hemen kitap okumak, gezmek vs denirdi. Şimdi iyi ki bu soruları duymuyoruz. Kitap okumak, boş zaman faaliyeti değildir. Kitap okumak için mutlaka ve mutlaka zaman ayırmak gerekir. Çünkü kitap okumak insanı geliştirir, hafızayı, anlayışı geliştirir. Kitap okumak kendi dünyamızın dışında farklı dünyaların da olduğunun farkına varmamızı da öğretir. Onun için mutlaka ve mutlaka kitap okumak durumundayız.

Bugünün gençleri sosyal medyada kitap okuma dışında da birçok şeyi okuyorlar ama bu okudukları onlara çok da fazla fayda vermiyor. Aynı zamanda kitap okumak konuşmamızı, yazmamızı, duygularımızı daha iyi ifade etmemizi sağlayacaktır. Öğrenciler açısından derslerini daha iyi anlayabileceği, gazetelerde okuduklarını çok daha rahat bir şekilde anlayabileceği ve kitap okudukça okuma ve anlama kabiliyetleri ciddi anlamda gelişecektir.

Bu özellikle okuma alışkanlığı öğrencilerimiz açısından çok faydalıdır. Çünkü öğrencilerimizin girmiş oldukları sınavlar aynı zamanda zamana karşı da yapılan bir yarıştır ve bu yarışı daha çabuk okuyup daha çabuk anlayan, bu soruları daha çabuk kavrayarak çözebilenler kazanıyorlar. O yüzden de okumanın ne kadar faydalı olduğunu söylesek azdır. Onun için mutlaka okuyan bir Muş okuyan bir Türkiye okuyan bir Dünya dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum.

Bu farkındalık faaliyetinin hayırlara vesile olması temennisiyle öncelikle Milli Eğitim Müdürlüğümüze katılan belediye başkanlarımızdan, öğrencilerimize bütün okullarımıza ve öğretmenlerimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Allah´a emanet olun.”Dedi.

Oku -Muş projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte, 10 bin öğrenci, yaklaşık 3 saat boyunca kitap okudu. Valilik binası önüne gelerek öğrencilerle birlikte kitap okuyan Valimiz  Aziz Yıldırım,  daha sonra cadde boyunca kitap okuyan öğrencileri kutladı.

15-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-201815-10-2018

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.