MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKU-MUŞ PROJESİ VALİMİZ AZİZ YILDIRIM’IN KATILIMLARIYLA START ALDI

OKU-MUŞ PROJESİ VALİMİZ AZİZ YILDIRIM’IN KATILIMLARIYLA START ALDI

Muş Valiliği, Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Oku-Muş Projesi’ Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’ın katılımlarıyla başladı.

 

Her yıl 1 Kasım günü yapılması hedeflenen proje kapsamında, Karayolları Kavşağı´ndan Belediye Meydanı´na kadar uzanan kaldırımlarda 2 kilometre uzunluğunda sıra oluşturan 9 bin, İlkokul, Ortaokul ve Liseli öğrenci aynı anda kitap okudu. 

 

Valilik önünde yapılan etkinliğin açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci yaptı.

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Müdürü Arkadaşlarım Sevgili Öğrenciler çok kıymetli meslektaşlarım, basınımızın güzide temsilcileri. İnsanlığın ve medeniyetimizin asıl Unsuru olan Oku Emri vesilesiyle 1. Muş Geleneksel Kitap Okuma Günü Etkinliği “OKU-MUŞ” Programımıza hoş geldiniz.

           Muş Valiliği Muş Belediyesi ve Muş Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde başlattığımız bu projemizle geleceğimizi inşa etmeyi hedef almaktayız.

           Eğitim, bireylere geçmişi öğretip, geleceğe göre yetiştirme sürecidir. Dolayısıyla yapacağımız her çalışma görüntüde küçük gibi görünse bile geleceğimizi inşa etme adına atılmış dev adım olacaktır. Kadim tarihimizin bize yüklediği görevlerin yanı sıra geleceği inşa etme adına istikbalin ağır yükü de omuzlarımızda hissediyoruz. Ecdadımız çocuklarına verdikleri nitelikli eğitim sayesinde yüzyıllarca dünyaya bilim, kültür ve sanatta öncülük ettiler. Dolayısıyla çok güçlü ve köklü bir geleneğe sahip oldular. Öğrencilerimizin okuyan düşünen düşündüğünü yazabilen Problem çözebilen olaylara farklı bakış açıları geliştiren hayal gücü zenginleşmiş bireyler olarak yetiştirmek ancak kitap okumayla mümkün olabilecektir.

           Sayın Valim Saygıdeğer katılımcılar her yıl 1 Kasım gününü Geleneksel Muş Okuma Günü olarak ilan ettik. Öğrencilerimizin Öğretmenlerimizin ve tüm halkımızın bu Çalışmamıza katılmaları bizleri ve öğrencilerimizi mutlu edecektir.

            Bir kez daha bugün aramızda bulunan Sayın Valimize Sayın Belediye Başkanımıza Kurum amiri ve Çalışanlarımıza verdikleri desteklerden dolayı şükranlarımı sunar Oku Muş Projemizin hayırlara vesile olmasını dilerim.

 

            Daha sonra kitap okuma etkinliğinde bir konuşma yapan Valimiz Aziz Yıldırım şunları söyledi; 

“Kıymetli mesai arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler,

Oku-Muş Projesi, Valiliğimiz, Belediyemiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından başlatılmıştır. Proje kapsamında bugün İlimizde 1 Kasım Okuma Günü olarak ilan edilmiştir. Proje ile ilimizde ki ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerine kitap okuma alışkanlığı kazandırmak; öğrencilerin kendini ifade etmelerinin, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesi sağlanacaktır.

Kitap okumak insanın güzellik duygusu ve estetik anlayışını geliştirir. Kültürlü, milli ve manevi değerlere sahip yüksek karakterli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlar.  Bu Proje ile öğrenciler kitap okuma alışkanlığı ve kitap okuma zevki kazanacaktır.

Böylece, açık ve etkili düşünebilme, problem çözme becerisi ve anlayarak okuma becerisi kazandırılacaktır. Farklı bakış açıları geliştiren, hayal gücü zenginleşmiş, düşünen ve sorgulayan öğrencilerimiz yetişecektir.

 

Bilgisayarda oyun oynayarak, internette zaman geçirerek, televizyon seyrederek büyüyen bir nesil yetişmesine engel olmak için özellikle eğitim kurumlarını öne çıkararak çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmamız gerekiyor. Toplumda yanlış ile doğruyu ayırabilen kişilerin sayısının artması için, bireylere çocukluktan itibaren kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Kitap okuma alışkanlığı olan çocukların eğitim süreçleri de çok daha verimli geçmektedir. Doğru ve sağlıklı iletişim kurmanın temel yollarından biri duygu ve düşüncesini uygun kelimelerle insanlara aktarmaktır. Çok okuyan insanların kelime dağarcığı da zenginleşir ve güzel konuşma yeteneği kazanır.         

Bu bağlamda, her yıl 1 Kasım’ı Okuma Günü olarak ilan ettik. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve halkımızın bu projemize katılmaları projemizi daha da anlamlı kılacaktır. ”Dedi.

 

Oku -Muş projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte, 9 bin öğrenci, yaklaşık 3 saat boyunca kitap okudu. Valilik binası önüne gelerek öğrencilerle birlikte kitap okuyan Valimiz  Aziz Yıldırım,  daha sonra cadde boyunca kitap okuyan öğrencileri kutladı.

 

 

02-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.