MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muş’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl dönümü Kutlandı

Muş’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl dönümü Kutlandı

30 Nisan 1917’de düşman işgalinden kurtulan Muş’un, 102. Kurtuluş yıl dönümü Valilik Tören Alanında yapılan programla kutlandı.

İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümü Vali V. Alper Çifçi’nin Valilik makamı çelengini Atatürk Anıtına bırakmasıyla başladı.

Çelenk Sunma Töreni Valilik Tören Alanı’nda bulunan Atatürk Anıtına çelenklerinin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Çelenk Sunma Törenin ardından “Muş’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl dönümü” münasebetiyle Muş Öğretmenevinde kutlama programı gerçekleştirildi.

Öğretmenevinde düzenlenen kutlama programına Vali V. Alper Çifçi, Garnizon Komutanı P. Alb. AtillaTerzioğlu, Muş Belediyesi Başkan V. Muhterem Bozkurt, Muş Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ile diğer protokol üyeleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Vali V. Alper Çifçi; “ Toprağın her karışında tarih kokan, göklerinde merhum Sultan Alparslan ve askerlerinin ruhaniyetini taşıyan Kadim Şehrimiz Muş’un kurtuluşunun 12. Yılını can-ı gönülden kutlarken hepinize hoş geldiniz diyorum. Bilindiği üzere; İtilaf devletlerinin vatanımızın her köşesini işgal etme girişimi I. Dünya Savaşıyla en üst noktaya ulaşmıştır. Ülkemizin her köşesinde elde bulunan kaynakların azlığına ve yoksunluklara rağmen yiğitçe mücadeleler verilmiştir. Her bölgemizde ayrı bir destan, her karış toprağımızda ayrı bir acı yaşanmıştır. Memleketimizde Kurtuluş Savaşı sırasında işgal edilen, Rusya’nın geri çekilmesinin ardından Ermenilerin ağır katliamlarına maruz kalmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bağımsızlığından ödün vermek yerine canını vermeyi görev bilen atalarımız sayesinde 30 Nisan 1917’de ilimiz düşman işgalinden kurtulmuştur. Kıymetli misafirler; 1071´de başlayan kutlu yürüyüşümüz Anadolu Selçuklu’yu, Osmanlı İmparatorluğunu ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini doğurmuştur. Bu 1000 yıllık birikimle beraber Türk birliğinin sürdürülmesi ve İslam sancaktarlığının taşınması bizlere nasip olmuştur.” Dedi.

Vali V. Alper Çifçi konuşmasına; “Muş´un düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümünü kutluyor, bu cennet diyarı bizlere vatan kılan başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere semalarımızda al bayrağımız özgürce dalgalansın diye feda-i can eden tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Hangi tuzaklar kurulursa kurulsun, hangi hain emeller peşinde koşulursa koşulsun, iyi bilinmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Diyerek son verdi.

Vali V. Alper Çifçi’nin konuşmasının ardından program İMKB Anadolu Lisesi öğrencilerinden İrem Yel’in Bayrak, Elif Demir’in ise Ey Şehri Sevdam adlı şiirleri okunmasıyla devam etti.

Muş’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl dönümü kutlama programı Prof. Dr. Vahit Özmen İlkokulu öğrencilerinden Nur Melek Baran’ın Atatürk şiirini okumasıyla sona erdi.

Program sonunda Vali V. Alper Çifçi, “Muş’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl dönümü” münasebetiyle düzenlenen Resim/Şiir/Kompozisyon dallarında 1. Olan öğrencilere hediyelerini taktim etti.

02-05-201902-05-201902-05-2019

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.