MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ’TA ŞEHRİMİ GEZİYORUM TARİHİMİ ÖĞRENİYORUM PROJESİ BAŞLADI!

MUŞ’TA ŞEHRİMİ GEZİYORUM TARİHİMİ ÖĞRENİYORUM PROJESİ BAŞLADI!

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan, Muş Merkez ilçeye bağlı Ortaokullarda öğrenim gören 7 ve 8.sınıf öğrencilerinin yararlanacağı “Şehrimi Geziyorum Tarihimi Öğreniyorum Projesi” başladı.

Proje ile ilgili bir açıklama yapan Muş Millî Eğitim Müdürü Metin İlci, ” öğrencilerimiz doğdukları ve yaşadıkları bölgenin, doğal varlıklarını ve tarihi eserlerini tanıyamadan okullarından mezun olmaktadırlar.  Ne yazık ki yetişkin kuşaklarımız bile ilimizdeki pek çok tarihi eseri göremediği gibi bunların varlığından ve milletimiz ve tarihimiz için ne ifade ettiğini bile bilmiyorlar. Bir tarihî eseri tanımayan bir insan onun ne önem arz ettiğini bilemeyecek ve bunu da koruyacak bilince sahip olamayacaktır. Bu proje ile çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren yaşadığı şehrin tarihi eserleri tanıtılarak onların tarihi eser koruma bilinçlerinin gelişmesi sağlanacaktır. Böylece öğrencilerimizin gelecekte bu eserleri koruyacak ve yaşatacak vatanına ve milletine bağlı bilinçli bireyler haline gelmeleri sağlanacaktır.

 

Milli Eğitim Müdürü İlci; Ülkemiz, her köşesi ayrı renklerden oluşan kültürel mozaiklerle örülüdür. Bu değerli tarihi doku zamana karşı koyamamakta, her geçen gün biraz daha yıpranmakta, yok olmaktadır. Ancak bu fiziki yok oluştan daha tehlikeli olanı bu kültürel değerlerin insanların bilinçlerinden silinmesidir. Bu nedenle ülkemizde yaşayan her birey kültürel değerlerin farkına varmalı ve onları korumak için özel bir çaba göstermelidir. Bu projemizle, Önceden belirlenmiş takvim dâhilinde Muş, Merkez ilçede bulunan tüm ortaokulların 7. ve 8. sınıf öğrencilerine günü birlik olacak şekilde hafta için üç gün öğretmenlerinin eşliğinde tarihi yerler ve eserler gezdirilerek, tanıtılacaktır. Öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce tahsis edilen araçlarla köylerinden alınacak ve bu tarihi yerler (İl merkezinde Yukarı Çarşı da bulunan Ulu Camii (10.yy), Hacı Şeref Camii(14.yy)ve Alaeddin Bey Camii (18.yy)’ leri ile Yıldızlı Han (19.yy),Şeyh İbrahim Samidi, Müştak Baba, Şeyh Muhammed Mağrıbȋ ve Molla Sıpıkȋ Türbeleri, Kale Mahallesinde ise; Murat Paşa Camii (18.yy) harabesi ve Kale Parkı ile Murat Köprüsü) gezdirilecektir. Öğrencilere gezi esnasında öğle yemekleri yatılı okul pansiyonlarında verilecek, akşam da tahsis edilen araçlarla evlerine bırakılacaktır. 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.