MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muş’ta Ortak Sınav (TEOG) Başarısı

Muş’ta Ortak Sınav (TEOG) Başarısı

26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılan Ortak Sınavlarda (TEOG) öğrencilerimiz büyük başarı göstermiş ve yüzden fazla öğrenci 120 sorunun tamamını yanıtlayarak birinci olmuştur.

 

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci yaptığı açıklamada; okullarda başlattıkları destekleme ve yetiştirme kursları sayesinde kırsal kesimde yaşayan birçok öğrencinin ek ders alma imkânı bulduğunu, destekleme ve yetiştirme kurslarında öğrencilerle daha da yakından ilgilenildi.  "Özellikle okullarda başlatmış olduğumuz destekleme ve yetiştirme kurslarımız sayesinde kırsal kesimde yaşayan birçok öğrencimiz, ekstradan ek ders alma imkânı buldu. Yani, destekleme ve yetiştirme kurslarında çalışkan öğrencilerimizin, öğretmen arkadaşlarımızın özel olarak ilgilenmesi sayesinde bu öğrencilerimizin hem akademik başarıları arttı hem de ciddi manada çalışma ortamı ve fırsatı buldular. Bu da ilimizin eğitim başarısına yansıyor. Ortak Sınavlar (TEOG) tamamen öğrencilerin seviyelerine uygun, onların ruhsal, duygusal, sosyal ve psikolojik yönleri de dikkate alınarak uygulanan bir sınav sistemi. Böyle olduğu için de öğrencilerimiz, motivasyonları tam bir şekilde sınava giriyorlar. Yani, başaramama korkusu, dikkat eksikliği korkusuyla, sınav stresi korkusu yaşanmadan sınava girdiler. Böyle olduğu için de öğrencilerimiz, sınava normal yazılıları gibi girdikleri için çok rahat ve kolay geçti. Bu anlamda da birçok öğrencimiz 26-27 Nisanda yapılan (TEOG) Ortak Sınavlarda 120 sorunun tamamını yanıtlayarak birinci olmuşlardır dedi.

 

Milli Eğitim Müdürü İlci; Geçmişte kırsal kesimde yaşayan veya maddi durumu düşük olan öğrencilerin dershanelere gidemediğini ve 2014 yılında dershanelerin kapatılmasının ardından okullarda destekleme ve yetiştirme kursları açıldığını belirtti. Bu kurs sayesinde dershanelerin öğrencilerin ayağına götürüldüğünü, "2014 yılında bakanlığımız tarafından dershanelerin kapatılmasıyla birlikte öğrencilerimizin ek ders ihtiyacı ortaya çıktı. Dershaneler kapatıldığı için Milli Eğitim Bakanlığı, bunu kendi üzerine aldı. Bakanlığımızın okullarda açmış olduğu destekleme ve yetiştirme kurs merkezleri sayesinde bu öğrencilerimize hizmet sunuyoruz. Geçmiş yıllarda, parası olan çocuklar dershanelere gidebiliyorken, parası olmayan, kırsal kesimdeki çocuklarımız maalesef dershaneler gidemiyorlardı. Biz bu öğrencilerimizin ayağına biz dershaneyi götürdük. Öğrenci okulda öğrendiği eğitimi pekiştirecek akademik derslerden eğitim vermeye başladık. Destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden birçok öğrencimiz, hem daha kaliteli ve nitelikli eğitim aldı, hem de dersi kendi öğretmeninden aldı. Böyle olunca bu durum, öğrencilerimizin, okullarımızın, il ve ilçelerimizin başarısına yansıdı. Bu kurslar sayesinde birçok öğrencimiz başarısı Türkiye ortalamasının üzerine çıktı dedi.

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.