MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ’TA “ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN” KAMPANYASI BAŞLATILDI

MUŞ’TA “ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN” KAMPANYASI BAŞLATILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması kampanya ile ilgili İl Emniyet Müdürlüğü koordinesinde Valilik Önünde bir program düzenlendi.

Program Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz’ün sürücülere broşür dağıtması ile başladı.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın´ kampanyasına destek olmak amacıyla Muş Valiliği önünde düzenlenen kampanya yürüyüşüne; Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Garnizon Komutanı Albay Atilla Terzioğlu, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Jandarma Komutanı Bülent Baykal, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, kurum amirleri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Yürüyüşün ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz; “Yapılan düzenlemeler çerçevesinde farkındalık oluşturmak için İçişleri Bakanlığı ve Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatı ile bu yıl “yaya öncelikli trafik yılı” ilan edilmiştir. Bugünden itibaren bu yıl yaya öncelikli trafik yılı olarak kutlanılacak ve farkındalık oluşturmak için yıl boyunca çeşitli etkinlikler yapılacaktır. Artık sürücülere de büyük görevler düşüyor çünkü bir de bu işin yaptırım tarafı oldu. Trafik para cezaları getirildi bu kurala uymayanlar açısından. Böylelikle bizim şoförlerimiz açısından, kaza riskini bertaraf etme açısında daha dikkatli olmaları gerekir. Eskiden buralarda kaza olduğu zaman ceza noktasında yayalara da kusur atfedilebiliyordu. Tabi kusur atfedildiği zaman cezanın ortaya çıkması ve sürücünün ceza aldığı ağırlığın daha aşağı olması, yayanın kusurlu olduğu durumlarda mümkün oluyordu. Şimdi son düzenleme ile sürücülerin daha dikkatli olmaları, onların ceza hukuku açısından da daha yüksek yaptırımla karşılaşacağı dikkate alındığında önem kazanıyor. Bunun içinde sürücüler ilave tedbirli olmak zorundalar. Bu işin hem idari para cezası söz konusu oldu. Kaza vukuunda da sürücülerin karşılaşacağı TCK kapsamındaki cezalar sorumluluk ilkesi çerçevesinde sürücülerin üzerinde daha fazla kalacak. Bu açıdan da sürücülerimize bu yıl bu farkındalığı oluşturarak daha dikkatli davranmaları konusunda telkinlerde bulunmamız gerekiyor.” dedi.

 

Daha önce “Kırmızı Düdük” kampanyası ile anne-babalara trafikte daha dikkatli olmaları noktasında çocuklara kırmızı düdük dağıtıldığını hatırlatan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz; “Çocukların ellerine birer kırmızı düdük dağıtıldı. Bu aslında İçişleri Bakanlığı’nın uygulamaya geçmiş olan bir kampanyasının yansıması. Çocuklara kontrolü sağlamak, bayram gezilerinde ya da tatilin uzun olduğu dönemlerde yola çıkıldığında bunları biz çocuklara dağıttık ve arabanın içerisinde bir olumsuzluk olduğunda çocuklarımıza; O zaman bu düdükleri çalın anne-babanızı ikaz edin, sürücüleri ikaz edin. Dolayısıyla kurallara uysunlar, dedik.

 

Ağaç yaş iken eğilir. Çocuklarımızın iyi eğitim alması, şu anda farkındalık oluşturması önemli. İleride bu çocuklarımızda sürücü olacaklar. Topluma atıldıklarında daha dikkatli olacaklar. Çocuğun da aile ortamında annesine-babasına ikazda bulunması gerçekten toplumsal açıdan iyi bir otokontrol. Bu noktada da farkındalık açısından önemli bir unsur. Çocuk figürü onun için seçildi. İnşallah çocuklarımız bizim yaptığımız trafik ihlallerini yapmayacak. Daha duyarlı yetişecekler.” diye konuştu.

 

Yapılan konuşmanın ardından Vali Gündüzöz ve beraberindekiler Türk Telekom İlkokuluna geçti.

 

Türk Telekom İlkokulu, Ortaokulunda öğrencilere trafik kullarının önemi hakkında konuşan Vali Gündüzöz; “Biz yayalar olarak, trafikte yaya geçitlerinden geçerken dikkati olacağız. Sola-sağa bakarak tedbirli davranışı sergilemek durumundayız. Çünkü bazen kuralları ihmal eden büyüklerimiz olabiliyor. Bunun için trafik kurallarına uymalı, uymayanları da uyarmalıyız. Yeni gelen nesiller, siz güzel çocuklar; kurallara daha dikkat edeceksiniz ve insanlarınızı trafikte kaybetmeyeceksiniz. Yaralanma olmayacak, aileler üzülmeyecek. Bunun için öğretmenlerinizi iyi dinleyin, trafik kurallarına dikkat edin ve kurallara uymayan arkadaşlarınız varsa onları da ikaz edin.” dedi.

 

Yapılan konuşmanın ardından çocuklara Trafik Polisleri ve Toplum Destekli Polisler tarafından trafik kuralları hakkında uygulamalı olarak eğitim verildi.

 

08-02-201908-02-201908-02-201908-02-201908-02-201908-02-201908-02-201908-02-201908-02-201908-02-201908-02-2019

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.