MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ'TA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

MUŞ'TA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü okul öncesi eğitimde hayata geçirdiği dersliklerle 5 yaş grubu okullaşma oranında yüzde 94 ve 4 yaş grubunda da yüzde 88,5 oranında artış sağlayarak hedefe hızla ilerliyor

Millî Eğitim Bakanlığının eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için ağırlık verdiği okul öncesi eğitime erişimi artırma hedefi kapsamında yürütülen çalışmalarla Muş'ta okul öncesi eğitimde büyük atılım gerçekleştirildi. Milli Eğitim Müdürlüğü çalışmaları kapsamında 5 yaş grubunda yüzde 94 ve 4 yaş grubunda ise yüzde 88,5 oranında artış sağlayarak, minik öğrencilerin eğitime katılımı sağlandı.

İl genelinde Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 577 derslikte 10 bin 735 minik öğrenci eğitim alıyor. Muş Milli eğitim Müdürlüğü, 3-4-5 yaş gruplarında eğitim alan öğrencileri geleceğe hazırlarken, 'Ağaç yaşken eğilir' düşüncesiyle bakanlığın okul öncesi eğitime verdiği önemi ilke edinerek okul öncesi eğitime büyük destek verdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan 10 bin okul projesi kapsamında il genelinde 92 anasınıfı dersliği ve 4 anaokulu hayata geçirilerek, okullaşma oranına katkı sağlandı. 

Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, okul öncesi eğitimin önemine değinerek, yürütülen çalışmaların tüm hızıyla devam edeceğini söyledi. İl genelinde 577 okul öncesi dersliğinde 10 bin 735 minik öğrencinin eğitim aldığını dile getiren Müdür Kıvanç, çalışmalarda kendilerine destek verenlere teşekkür dileklerini iletti. 

Müdür Kıvanç, okullaşma oranında hedeflerinin yüzde 100 olduğunu dile getirerek; "Bakanlığımızın belirlediği hedefler doğrultusunda şehrimizde anaokulları okullaşma oranlarında ciddi bir ivme yakaladık. Yeni açılan anaokullarımızın yanı sıra mevcut okullarımızın da niteliklerini arttırdık. Çocuklarımızın zihinsel gelişimlerini destekleyerek kendilerini keşfetmelerinin ne kadar önemli olduğunu bilerek bu konudaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Bu bağlamda anaokullarımızın materyal anlamında da zenginleştirilmesine özellikle eğildik. İl genelinde faaliyet gösteren 577 dersliğimizde toplamda 10 bin 735 okul öncesi öğrencimiz eğitim alıyor. Bu yıl hayata geçirdiğimiz yeni dersliklerimize ilaveler yaparak hedefimiz olan yüzde 100'lük oranı ulaşma gayretindeyiz. Okullaşma yönündeki hedeflerimize ulaşmak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu süreçteki katkılarından dolayı Bakanlığımıza teşekkürlerimi arz ederim" dedi.

"ÖĞRENCİLERİN ÖNCELİKLE OKUL ÖNCESİ EĞİTİME ERİŞİMİNİ SAĞLAMAK GEREKİYOR"

Okul öncesi okulların eğitime erişiminin sağlanması gerektiğini kaydeden Müdür Kıvanç; "2022-2023 eğitim öğretim yılında bakanlığımızın hedeflediği okullaşma oranını arttırmak için çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.  Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi kapsamında okul öncesi 5 yaş grubunda yüzde 100 okullaşma oranı hedeflenmektedir. Bu kapsamda 5 yaş grubu okullaşma oranı, yapılan çalışmalar neticesinde yüzde 94'e ulaşıldı. 4 yaş grubunda ise yüzde 88,5 oranında artış yaparak öğrencilerimizi eğitime kazandırdık. Bakanlığımızın başlatmış olduğu 10 bin okul projesinde sadece okul öncesi için yaptığımız çalışmalarda ilimiz genelinde 92 anasınıfı dersliği ve 4 anaokulumuzu faaliyete geçirdik. Okul öncesi eğitim çocuklar da sadece bilişsel beceriler artırmıyor. Aynı zamanda kişiler arası beceriler, kızgınlık davranışlarını kontrol etme ve değişikliklere uyum sağlama becerileri, akran baskısı ile başa çıkma becerileri, kendini kontrol etme becerileri, sözel açıklama becerileri, sonuçları kabul etme becerileri ve dinleme becerileri gibi birçok sosyal becerilerini de arttırıyor. Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için tüm öğrencilerin öncelikle okul öncesi eğitime erişimini sağlamak gerekiyor. Okul öncesi eğitim seferberliği, ilimizde eğitimin kalitesine, okullar arası başarı farkının ve ilkokulda çocukların hazır bulunuş düzeyi farklarının azaltılmasına çok önemli katkı sağlayacak. Bakanlığımızın projesine destek vermek amacıyla başlatılan çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan Valimiz Sayın İlker Gündüzöz'e Milletvekilimiz Sayın Mehmet Emin Şimşek'e ve emeği geçen herkese teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.