MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muş’ta Okul İdarecilerine ‘Eğitimde Yeni Paradigmalar’ Semineri Verildi.

Muş’ta Okul İdarecilerine ‘Eğitimde Yeni Paradigmalar’ Semineri Verildi.

24-25 Kasım 2015 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Planlama ve Yönetim Dairesi Başkanı Mehmet Baki Öztürk, İlimizde İdarecilere “Eğitimde Yeni Paradigmalar” konulu seminer verdi.

24 Kasım 2015 tarihlerinde Muş Öğretmenevi Toplantı Salonunda düzenlenen Seminerlere Milli Eğitim Müdür Cevdet Arslan, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ile okul, kurum idarecileri katıldı.  25 Kasım 2015 tarihlerinde Hasköy İlçesinde düzenlenen seminere Hasköy ve Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve okul kurum idarecileri katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Mehmet Baki Öztürk’ü Muş’a getirmek için çok çabaladıklarını söyledi. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavları için bakanlık gözlemcisi olarak Muş’a gelen Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk’ten bu semineri vermesini rica ettik oda bizi kırmadı ve kabul etti kendisine teşekkür ediyorum dedi.

 Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk ise, seminere konuşmacı olarak katıldı. Öğretmenliğin önemine değinen öztürk, "Sözlerimin başında, bugün idrak ettiğimiz Öğretmenler Günü’nüzü tebrik ediyorum. ’İnsan, insan gölgesinde yetişir.’ Socrates’in ünlü sözüyle ifade etmek gerekirse, öğretmenlik mesleğinin ücrete, statükoya sığmayan, peygamberlik mesleği olan ve gerçekten insanı sevmenin, ona emek vermenin, onu imar, ihya ve inşa etmenin mesleği olan öğretmenliği her zaman hayatımızın yegâne ekseni olarak yaşamayı Allah hepimize nasip etsin. Çünkü öğretmenlik insanı ciddi anlamda öğretirken, eğiten ve geliştiren bir meslek. Bu anlamda, bu anlamlı gününüzü tebrik ediyorum" dedi.TEOG Sınavları kapsamında Muş’a geldiğini hatırlatan Öztürk; "Yarın ve ertesi gün, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında, bir yazılı yoklamamız tarzında bir sınavımız var. Bu vesileyle bakanlık gözlemcisi olarak Muş’umuza geldim. Gelmişken, eğitim camiasındaki meslektaşlarımız ve paydaşlarımızla bir arada olmak, onlarla bir şeyleri paylaşmak adına sizleri davet ettik" dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk; "Eğitimin temelini oluşturan paradigmaları anlamak, sadece kuramcıları değil, aynı zamanda uygulamacıları da ilgilendirmektedir. Bu anlamda, paradigma çözümlemesi, eğitimcilerin kullanacağı yaklaşım ve teknikleri belirleme sürecini kolaylaştırır. Aynı zamanda, paradigma çözümlemesi eğitimin bireyi ve toplumu dönüştürmedeki rolünü tanımlayacak bakış açısına yardımcı olur. Bilgiyi kullanmada düşünebilme becerisi önemlidir. Bilgi çok kolay ulaşılan bir nesne ya da bir birikimdir ama önemli olan o bilgiyi kullanmada fark yapma becerisidir. Eğitimde Kendimize sürekli yeni hedefler koymalıyız. Hayata karşı donanımlı olmalıyız. Sen ne isen başkası odur. Kazanan her zaman çözümün bir parçasıdır. Her sorunda bir çözüm görür. Her zaman bir programı vardır. Bu işi senin için yaparım der. Benim işim değil ki demez. Kaybeden her zaman problemin bir parçasıdır. Her zaman bir özrü vardır. Her çözüme bir sorun görür. Her şeye rağmen başarabiliriz. İletişimde empati yapmamız gerekir. İlişkiyi biri geriyorsa diğeri gevşetecektir. Toplumda iletişimi koparmamak gerekir. Çalışan insan hata yapar hiç hata yapmayan insan hiçbir şey yapmıyor demektir" diye konuştu. Öztürk, "Yeni paradigmaların doğruları olarak eğitimciler, eğitimdeki bu yeni yaklaşım ve modelleri artık uygulamak zorundadırlar. O nedenle eğitimde de çok moda olan bir söylemle ezber bozuldu diyebiliriz. Ezberci eğitim, ezbere dayalı modellerin artık geçerliliğinin kalmadığını, karşımızdaki öğrenciyi bir papağan gibi bizi tekrarlayan ya da bizi aynen modelleyen kişiler olmadığını kabul etmek durumundayız. Eğitimde beklentimiz, değişimlere duyarlı, bireyin gereksinimlerini karşılayabilecek esnek yaklaşımların benimsenmesidir" şeklinde konuştu.

 

27-11-201527-11-201527-11-201527-11-201527-11-201527-11-201527-11-201527-11-201527-11-201527-11-2015

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.