MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

MUŞ’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

 

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenledi.

            Milli Eğitim Müdürü Metin İlci tarafından hükümet konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunumundan sonra Öğretmenevinde program devam etti.

Programa; Vali Yardımcısı Alper Çifçi, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutanı Piyade Albay Atilla Terzioğlu, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, İl Müftüsü Alettin Bozkurt, AK Parti İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

             Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, en genç öğretmen Şeyma Gezer’in konuşmasıyla devam etti. Gezer’in konuşmasının sonrasında, program emekli öğretmen Selahattin Eser’in konuşmasıyla sürdü.


               Daha sonra bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci;“ Tarihin bütün dönemlerinde Öğretmenler birer mum misali kendilerinden ödün vererek başka hiçbir mesleğin göstermeyeceği fedakârlık örnekleri sergileyerek toplumlarının geleceklerini inşaa etmişlerdir. Çağlar boyunca karanlığı yırtıp ilmin ışığı ile ufukları aydınlatmış, insanlığı bugünkü uygarlık düzeyine getiren Erdemli insanlar olmuşlardır.

“Sevgi, sabır ve hoşgörü timsali olan öğretmenlerin, birikimleri, duruşu, olumlu ve örnek davranışları ile çocukları ve gençleri yarınlara hazırlanmasında öğretmenin önemi hiç bir zaman göz ardı edilmemelidir.

Bir Çin Atasözünde “Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin, yüz yıl için ise insanları eğitin.”

Saygıdeğer öğretmen arkadaşlarım;

Bir ülke için en büyük zenginlik eğitilmiş insan gücüdür. En büyük felaket ise İnsanlarının eğitilmemesidir. Urfa’nın değerli Şairi Şair Nabi “İlim bi Lüccei bisahildir anda Alim geçinen cahildir” “İlim Sahili olmayan bir denizdir. Onda Alim geçinenler cahildir.” Sözü ile ilimin sonsuz bir derya olduğunu bize hatırlatmakta, ilim ile amel etmenin İnsanın Kemalat yolculuğunun Sertaç’ı olduğunu göstermektedir.

Hepinize, verdiğiniz emek, gösterdiğiniz özveri ve sergilediğiniz fedakârlıklardan dolayı, yetiştirdiğiniz ve yetiştirmekte olduğunuz tüm öğrenciler ve geleceğimiz adına Muş İl Milli Eğitim Müdürü olarak siz değerli öğretmenlerimize teşekkür eder şükranlarımı sunarım.

Burada mesleğe yeni atanan öğretmenlerimize bir kaç tavsiyede bulunmadan geçemeyeceğimi belirtmek istiyorum.

İyi Öğretmen Olmalısın;

Öğretmenlik kutsal bir meslektir, Ülkemizin 81 milyon İnsanı sana büyük bir görev yükledi, Yurdunu, halkını ve bütün insanları sevmiyorsan öğretmenliği bırak,

            Dünyanın en gelişmiş ülkesini inşa etmek için senin güçlü nefesine ihtiyaç var, Dünyanın huzur ülkesi Türkiye’yi senin nefesinle oluşturacağız,

Öğrencilerin gözleri ve yürekleri sendedir, Kendini yetiştirmeyi, geliştirmeyi ihmal etme, Yirmi dört saat öğretmen olmayı unutma, Etkili Öğretmenlik yapabilmek için derse hazırlıklı gir, Dersi ilgi çekici duruma getir, Zamanını iyi kullan, Öğrencilerini kıyafetlerinden değil gözlerinden hiç bitmeyen sevinç ve tebessümlerinden tanı, onların yeteneklerini keşfet,

Dersi öğrencilerinin düzeyine göre anlat, Dersi bazen öğrencilerine anlattır, Ödevleri iş olsun diye verme, Öğrencilerine başarı yollarını göster, Ders kitabıyla beraber diğer kaynakların yolunu göster, Öğrencilerine ezber sorusu sorma, Kopyacılığa ortam hazırlama,

            Öğrencilerinin kendine özgü düşünceleri olabilsin, her bir öğrencinin hürriyet sahibi Lider İnsan olabilmesi için çaba göster,

Öğrencilerini okumaya alıştır Davranışlarınla örnek ol, Yüzünde gülücükler eksik olmasın, Öğrenciler üzerinde otorite kur, Öğrenciler senin sevgisizliğinden korksunlar, Öğrenciler arasında ayırım yapma, Öğrencilerin hatalarına karşı anlayışlı ol,

Sınav Notunu bir tehdit aracı olarak değil, teşvik aracı olarak kullan, Öğrencilerini sınıfın, okulun yönetimine kat, Öğrencilerine karşı asla şiddet kullanma, Öğrencilerinle sakın alay etme, Sınıfta zayıfları, kimsesizleri koru, Öğrenciler arasında cinsiyet ayırımı yapma, Öğrencilerin özel sorunlarıyla ilgilen, Öğrencilerine özel işini yaptırma, Öğrencilerinle arana para ilişkisi sokma, Siyasi görüşlerini öğrencilerine dayatma, Disiplinsizliğe başıbozukluğa izin verme, Tertipli ve düzgün olmayı öğret, Hatalarını kabul etmede açık ol,

Öğrenmeye yakışır biçimde giyin, Düzgün konuş. Öğrencilerine düzgün konuşmayı öğret, Öğrencilerine çevreyi temiz tutmalarını öğret.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle Öğretmenler Günümüzü en içten duygularımla kutlar, ebediyete intikal eden ve bu Vatan uğruna şehit düşen öğretmenlerimize Allah´tan rahmet diler, Şunu hiçbir zaman Unutmamalıyız ki “Vatan müdafaasının en emin ve ucuz yolu Eğitimdir.”

Hepinizin Öğretmenler gününü tekrar kutlar saygılar sunarım dedi.


              Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Feyat Asya ise şu ifadeleri kullandı: “Bizim şu an içinde bulunduğumuz süreç, Ankara’da olmamızı gerektiriyordu. Ancak 24 Kasım öğretmenler gününde sizlerle birlikte olmak istedik. Dün de belediyemiz tarafından doğrusu bütün öğretmenlerimizi kapsayan bir program düşündük ama maalesef belki belediye olarak bu bizimde eksiliğimizdir inşallah bizim en büyük taahhütlerimizden biriside önümüzdeki dönem bu şehre yakışır büyük bir kültür ve kongre merkezini yapmak olacaktır. Bunu da burada taahhüt etmiş olayım. Ancak bu salonda bir program yapmış olabildik. Dün akşam o programımıza teşrif eden bütün okul, idareci, öğretmen ve müdür, müdür yardımcısı arkadaşlarımıza ve İl Müdürümüz Sayın Metin İlci hocama, şahsına, hepsine şükran ve minnetlerimi arz ediyorum. Tabi bizler 5 yılımızı bitirdikten sonra geriye dönüp baktığımızda, hamdolsun ki bütün kurumlarla, bütün meslek gruplarıyla iş birliği içerisinde bir dönem geçirmiş olmanın sevincini yaşıyoruz. Aynı şekilde başta üniversitemizin rektör hocamızın şahsında bütün akademisyenlerimizle de iş birliği halinde geçirdik. Yine Milli Eğitim Müdürlerimizin ve şu andaki müdürümüzün şahsında çok farklı etkinlikler, farklı programlar, farklı projelerle toplumu bilinçlendirme ve eğitme noktasında, iş birliği içerisinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Hamdolsun ki biz bugün itibari ile dönüp arkamıza baktığımız zaman, çok işler yaptık ama sıfır maliyetle yaptığımız en büyük işimiz, masrafsız pürüzsüz bir şekilde gönüller arasında kurmuş olduğumuz köprü oldu. Çünkü 24 Kasımlarda öğretmen olduk, 1 Ekimde din görevlisi olduk, 19 Ekim’de muhtar olduk, 3 Aralıkta engelli olduk, 10 Ocak’ta gazeteci ve idareci olduk, 5 Nisan’da Avukat olduk, 10 Nisan’da polis olduk. En nihayetinde bu memleketin hizmetkârı olduk. Bir kez daha burada haykırarak söylüyorum ki: konumumuz, durumumuz, duruşumuz ne olursa olsun, bizim asli mesleğimiz hizmetkarlık olacaktır. Bu anlamda sizlerle birlikte, sizlerin yapmış olduğu bu mukaddes, bu mübarek, çünkü mensubu olduğumuz dinin ve tebliğe muhatap olduğumuz Kuran-ı Kerim’in ilk emri “Oku” olması hasebiyle, sizler hem okuyor hem okutuyorsunuz. Bu anlamda 24 Kasım öğretmenler gününüz şahsınıza, ailenize, özelliklede sizlere, genelde ilimize, milletimize, memleketimizin hayrına vesile olmasını diler, bir kez daha gününüzü tebrik eder, hepinize saygı ve hürmetlerimi arz ediyorum.”


             Vali Yardımcısı Alper Çifçi de, programda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin dünyanın en hassas ve muhteşem sanatını icra ettiğini söyledi.
Öğretmenlerin ortaya çıkaracağı değerlerle topluma estetik bir katkı değil yaşamsal bir anlam kattığını aktaran Çiftçi, tüm öğretmenlerin gününü kutladı.
           

            Yapılan konuşmalardan sonra “Öğretmene Vefa” isimli film gösterisi, “Sanatkâr” adlı şirin okunması, emekli öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” takdimi ve ödül töreni ile devam eden program, çiçeği burnunda öğretmenlerin yemin töreni ve hazırlanan konser etkinliği ile sona erdi.

26-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-2018

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.