MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

MUŞ’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenledi.

            Milli Eğitim Müdürü Metin İlci tarafından hükümet konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunumundan sonra Öğretmenevinde program devam etti.

Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda devam eden 24 Kasım Öğretmenler günü programına Sayın Valimiz Aziz Yıldırım, Garnizon Komutanı Albay Cem Karoğlu, Belediye Başkanı Feyat Asya, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Protokol Üyeleri, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve çok sayıda öğretmen ile davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından emekli öğretmen Mehmet Güneş bir konuşma yaptı.

Daha sonra programda bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; Öğretmenlik mesleği İnsanlık Tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. İnsanlık Tarihinin tüm dönemlerinde Öğretmenlerimiz birer mum misali kendilerinden ödün vererek, başka hiçbir mesleğin gösteremeyeceği fedakârlık örneği sergileyerek toplumlarının geleceğini  inşa etmişlerdir. Çağlar boyunca karanlığı yırtıp, ilmin ışığıyla ufukları aydınlatmış, insanlığı bu günkü düzeye getiren erdemli insanlar olmuşlardır. Sevgi sabır ve hoşgörü timsali olan öğretmenlerin birikimleri, duruşu, olumlu ve örnek davranışları ile çocukların ve gençlerin yarınlara hazırlanmasında Öğretmenin önemi hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

Bir Çin Atasözüne göre ´´Bir ülke için en büyük zenginlik eğitilmiş insan gücüdür.´´ En büyük felaket ise insanlarının eğitilmemesidir ve cehaletle baş başa bırakılmasıdır. Şanlıurfalı, değerli Şair Nabi ‘’İlim; sahili olmayan bir denizdir, onda âlim geçinenler cahildir’’ sözüyle ilmin sonsuz bir derya olduğunu bize hatırlatmakta, ilim ile amel etmenin Yaratan rabbinin adıyla okumanın yolunu bize göstermektedir.

            Bilindiği üzere ülkemiz çok yakın geçmişte hain bir darbe teşebbüsüne maruz kaldı. Gözü dönmüş teröristler masum insanlarımızı çoluk çocuk, genç yaşlı ayrımı yapmadan 248 insanımızı şehit ettiler. Milletimizin Gazi Meclisini yine milletimizin vergileriyle alınan uçaklarla bombaladılar. Bu kökü dışarıda dalları Anadolu’ya kadar yayılmış ve ülkemizin topraklarında gözü bulunan emperyalistlerin maşalığını yapmış, Anadolu’muzun zeki ve çalışkan çocuklarını çeşitli bahanelerle kandırarak kullandılar. Ülkemizin bir daha bu nevi bir terörizmle karşılaşmaması herkesten çok biz eğitimcilerin çalışmasına bağlı olacaktır.

Sayın Valim, Saygıdeğer Konuklar;

15 Temmuz 2016 tarihi bize yeni bir görev yüklemiştir. Bu görevi bize tankları durdurmak için onların altında şehit olan Anadolu çocukları, teröristlerin uçakları kalkmasın diye göyermiş ekinlerini ateşe vermekten çekinmeyen Anadolu köylüsü, kucaktaki bebeklerini evde bırakıp kamyon, kamyon adam taşıyan Anadolu kadınları yüklemiştir. 15 Temmuz’da ortaya çıkan milli ruhu ve birlikteliği okuttuğumuz öğrencilere, gelecek nesillere aktarmak ve Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar olması biz öğretmenlerin asli görevi olacaktır. En temel görevimiz şehit kanlarıyla sulanmış bu kutsal topraklara ve milli ruha sahip çıkacak nesiller yetiştirmek olmalıdır.

Meslek hayatına yeni atanan Öğretmenlerimiz;  Öğretmenlik öyle bir meslektir ki içinde sevgi olmayan yapamaz. Bu sevgi sadece çocuğa değildir; hayata, insanlığa, kardeşliğe, bilime, sanata, vatana, doğaya sevgi duymak gerekir. Öğretmenlik; fedakârlıktır, merhamettir, hoşgörüdür. Yüreğinde bu yüce duyguları taşıyan bir öğretmen minicik elleri tutarak başarı merdivenlerini hızla çıkacaktır. Şunu asla unutmayalım ki her öğrencimiz cevherdir.  Eğer değer verilir işlenirse Mücevher olur. Meslek hayatınız boyunca ilk günkü heyecanınızı ve azminizi kaybetmemeniz ve her zaman örnek alınan bir öğretmen olmanız temennisiyle hepinize başarılar diliyor, sizlere eğitim camiamıza hoş geldiniz, diyorum.

            Emekli olarak aramızdan ayrılan saygıdeğer öğretmenlerimiz, Sizlere mesleğimize ve ülkemize verdiğiniz hizmetler için yetiştirdiğiniz bütün öğrenciler adına ve kendi adıma öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum. Gözünüz arkada kalmasın; bundan sonra sınıflarınız, çocuklarınız bizlere emanet; sizlerden devraldığımız eğitim bayrağını onurla taşıyacağız. Sizlerin de emeklilik yıllarınızı huzur ve sağlık içinde geçirmenizi diliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Sizlerin huzurunda bütün öğretmenlerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.  Öğretmenler günümüz kutlu olsun.’’

 

Programda Muş İlinde görev yapan en genç öğretmen tarafından da bir konuşma yapıldı.

 

Daha sonra kürsüye çıkan Sayın Valimiz Aziz Yıldırım ise; “Sözlerime başlarken ilk önce tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü gönülden kutluyorum.

 

Sizlere öğretmenlik, eğitim ve ilim konusunda birkaç önemli sözü hatırlatmak istiyorum. Bunlardan biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.’ İkincisi Hz. Ali’nin (r.a.); ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.’ 29 harf öğreteni lütfen 40 ile çarpınız. Üçüncü söz ise Peygamberimiz ’den (s.a.v); ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz.’ Tabii ki bu ilim öğretmenlerimizden öğreniliyor. Öğretenlerimizin değerlerini de bu sözlerle bir kez daha iyi anlamış olacağız.

 

Bugün Öğretmenler Günü, Büyük Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği tarihin yıl dönümüdür. Bu tarihi günde atılan adımı, Yüce Önder’in ulusumuzun önünde açtığı aydınlık yolda ilerlemesini, cehalet ve bilgisizliğe karşı yürüttüğü savaştan zaferle çıkmasını sağlamıştır. Tüm eğitim camiamıza kutlu olsun! Bizi ve çocuklarımızı yetiştiren, toplumun ve medeniyetimizin temelini atan öğretmenlerimizin bu anlamlı günlerini yürekten kutluyorum.

 

Değerli Öğretmenlerimiz;

 

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Sevgi dağıtıp içimizi aydınlatan öğretmenler bizi doğruya yöneltir, bilgili kişiler olmamız için çaba gösterirler. Bize dünyayı tanıtırlar. Gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimi anlatırlar. Karşı karşıya kalacağımız bütün zorluk ve engelleri aşarak, ruhumuzu her şartta diri tutmamızı sağlarlar. Eğitim camiası olarak baş döndürücü bir hızla değişen, gelişen ve sanayileşen dünyamızdaki sürdürülen mücadelede hak ettiğimiz yeri almamız için gerekenleri öğrencilerimize öğretmek zorundayız. Teknolojisi yüksek olan ülkeler, daima kuvvetli, daima haklı ve daima hâkim olmaktadırlar ve dolayısıyla tüm dünyada söz sahibi olmaktadırlar. Güçlü olabilmemiz için, çok çalışmak ve ileri teknolojileri üretmek ve kullanmak zorunda olduğumuzu bilmeli ve bildirmeliyiz.

 

Değerli Öğretmenlerimiz,

 

Hepimizin ortak hedefi Türk vatandaşlarının ve Türk toplumunun refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye Cumhuriyetini milli birlik ve bütünlük içerisinde, dünya devletleri arasında ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın seçkin bir ortağı yapmak olmalıdır.

 

Bu gelişme sürecinde; bizi biz yapan milli ahlak ve milli kültürümüzün bozulup, yozlaşmadan kendimize has şekli ile evrensel kültür içinde korunup geliştirilmesine ve öğretilmesine önem vermeliyiz.

 

Eğitim her yaşta çok önemlidir. Ancak doğru eğitimi vermek daha da önemlidir. Şöyle ki; 15 Temmuz’u hepimiz yaşadık. Bir daha 15 Temmuzlar yaşanmaması için eğitim verdiğimiz kişilere çok dikkat etmeli ve verdiğimiz konuları çok iyi vermeliyiz. Bilindiği gibi bu olumsuzlukları da eğitimli insanlar yaptı. Bir daha eğitim aldığı halde vatanına, milletine kast etmeyen insanlar yetiştirmek, bunlar siz değerli öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin elindedir. Bu önemli konu siz değerli eğitimcilerimizin boynuna borç, omzuna yüktür. Allah bir daha bu güzel ülkemize böyle olumsuz durumları yaşatmasın.

 

Değerli Öğretmenlerimiz;

 

Çocuklarımız için yapacağınız en önemli görev, onları geleceğe her bakımdan hazırlamanızdır. Çocuklarımız ve gençlerimiz çağın gerekleri doğrultusunda yetişmeliler. Yeteneklerini iyi öğrenmeliler. Müteşebbis olmalılar. Halk arasında çok güzel tabirlerimiz var. “Eski köye yeni adet gelmesi“, ‘Boynuzun kulağı geçmesi’, ‘icat çıkarma’ gibi sözler genelde olumsuz durumlarda söylenir. Ancak bunların hepsinin olması gerekiyor. Biz eski köye yeni adet de getireceğiz, boynuz kulağı geçecek, icat da çıkaracağız. Aksi takdirde ilerleme olmuyor. Aksi takdirde bizler yerimizde saymaya devam ederiz.  Çocuklarımız paylaşmayı ve yardımlaşmayı sevmeliler. Tarihimizi, göreneklerimizi, bizi biz yapan değerlerimizi, bugünlere nasıl geldiğimizi öğretmelisiniz ki cehalete açtığımız savaşı kazanabilelim.

 

Değerli Öğretmenlerimiz,

 

Bu duygu ve düşüncelerle göstermiş olduğunuz üstün gayretlerinizin devamını diliyorum. Görevleri başında şehit olan ve vefat eden öğretmenlerimizi rahmetle anarken, ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak olan çocuklarımızı yetiştirme görevine talip olan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum." Dedi.

 

Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’ın konuşmasından sonra öğrenciler şiirler okudu. Daha sonra Muş Güzel Sanatlar Lisesi´nin müzik dinletisi ile devam eden programda şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verildiği programda ‘Öğretmene Vefa’ isimli kısa filmin izlenmesi duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu. Program yeni öğretmenlerin yemin töreninin ardından sona erdi.

 

Program daha sonra Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmenlerini Milli Eğitim Müdürümüz Metin İlci’yi makamında ziyaret etmesiyle sona erdi.


24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.