MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

MUŞ’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenledi.

            Hükümet konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunumundan sonra Öğretmenevinde program devam etti.

Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda düzenlenen programa Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Vali Yardımcıları Ercan Öter, Ali Sakar, İl Milli Eğitim Müdür V. Sebahattin Eke, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve çok sayıda öğretmen ile davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile başlayan programda en genç öğretmen Ayşe Topaloğlu tarafından açılış konuşması yapıldı.

 

Daha sonra kürsüye çıkan Sayın Valimiz Seddar Yavuz ise; “Hepinizin bildiği gibi eğitim; insanın kendini gerçekleştirebilmesi, geliştirebilmesi, başta kendine faydalı, iyi insan olabilmesi, daha sonra ailesine, içinde yaşadığı topluma bir katkı sunabilmesini sağlayan en önemli araçlardan bir tanesidir.

 

Biz eğitimi insan davranışlarındaki olumlu değişiklikler olarak değerlendiriyor ve öyle görüyoruz. Aksi halde insan davranışlarında olumlu yönde değişiklikler olmuyorsa, yaptığımız eğitimin tekrar sorgulanması gerekir. Eğitim; insanlara aynı zamanda incelik, nezaket ve zarafet öğretir. Eğer bunları öğretmiyorsa o eğitimde de sorun vardır. Eğer kalplerimiz yumuşamıyorsa, merhamet ve şefkat duygularımız gelişmiyorsa yine eğitim sistemimizde bir sorun var demektir. Dolayısıyla eğitime sadece insanların bilgi yüklendiği ve bilgiyi de taşıdığı bir anlayışla bakacak olursak bugün dünya üzerinde yaşadığımız sorunla karşılaşırız.

 

Dünya’da hiçbir toplum ve bireyin, düşünce akımlarından ve yaklaşımlardan etkilenmemesi mümkün değil. Hepimiz bir şekilde bu küresel değişimden, dönüşümden etkileniyor ve buna göre de şekil alıyoruz. Dünya’nın şu anda bulduğu, keşfettiği en iyi yönetim şekli hiç şüphesiz demokrasidir. Birçok aksaklığına rağmen demokrasi ve hukuk devleti prensipleri bütün Dünya’da kabul gören, belki aksaklıklarıyla beraber devam eden en iyi rejimdir.  Az gelişmiş ülkelerde özgürlüklerin bizatihi özgürlükleri yok etmek üzere kullanıldığına da maalesef şahit oluyoruz. Yani barış, özgürlük, hak diyenlerin, en çok da hakkı ve barışı yok etmeye çaba sarf ettiklerine şahit oluyoruz.

 

Değerli arkadaşlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti son on yılda sessiz ve büyük bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu devrim hem demokratikleşme, insan hakları, hukukun üstünlüğü, diğer taraftan refah seviyesi hiç tahmin edilemeyeceği kadar, hayal edilemeyeceği kadar yükselmiştir. Bugün artık liselerimizde akıllı tahtaları kullanan ve her yıl binlerce derslik yapabilen bir Türkiye’den bahsediyoruz. Memnuniyetle müşahede ediyorum ki; bugün için Muş İli batı illerini sollayacak bir fiziki mekân seviyesine ulaşmıştır. Sınıf mevcutlarımız Muş ili geneli için ortalama 26’ya düşmüştür. Bu artık bizim bir mazeret üreteceğimiz bir alan olmaktan çıkmıştır. Bundan sonrası ve en önemlisi; eğitimin kalitesi ve niteliğidir ki; çalışmalarımızın büyük bölümünü bu konu oluşturmaktadır.

 

Öğretmenlerimizden isteğim; Öğretmenlerimiz geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin önünde bir rehber ve bir ışık olarak; milli ve manevi değerlerimizi yaşatarak,  gelişen ve değişen dünyada hızla üretilen bilim ve teknolojiye ayak uydurarak, her alanda bir adım önde olmak için gayret göstermeleridir.

 

Şüphesiz dünyanın her yerinde öğretmen saygı değerdir. Ama bizim medeniyetimizde, öğretmenin yeri çok daha yücedir. Hz. Peygamberimizin “İlim öğrenmek kadın, erkek her Müslüman’a farzdır”  Hadis-i Şerifleri, öğretmenlerin Allah’ın emrini yerine getirdikleri gibi, ilme aracılık ederek ne kadar kutlu bir vazife üslendiklerine de işaret etmektedir.

 

Bu vesileyle Toplumumuzun gelişmesi ve kalkınmasına büyük özveri ile katkı sunan kıymetli öğretmenlerimize sevgilerimi sunuyor, emekli öğretmenlerimize sağlıklı ömürler diliyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi de rahmet ve şükranla yâd ediyorum. Öğretmenler gününüzü kutluyorum.

 

Adana’da yaşanan; 2 vatandaşımızın şehadetine, 33 kişinin de yaralanmasına yol açan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu vesileyle terör dolayısıyla hayatını kaybeden tüm şehitlerimize de Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.” Dedi.

 

Sayın Valimiz Yavuz´un konuşmasından sonra öğrenciler şiirler okudu. Daha sonra Muş Güzel Sanatlar Lisesi´nin müzik dinletisi ile devam eden programda şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verildiği programda 15 Temmuz şehitleri için hazırlanan video gösterimi duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu. Program yeni öğretmenlerin yemin töreninin ardından öğretmen konulu resim sergisinin gezilmesinin ardından sona erdi.

 

 

 

 25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.