MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muş´ta Öğrenci Meclisi İl Temsilciliği Seçimleri Yapıldı.

Muş´ta Öğrenci Meclisi İl Temsilciliği Seçimleri Yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce "Demokrasi Eğitimi ve Öğrenci Meclisleri" Projesi kapsamında, ilçe ve il temsilciliği seçimi yapıldı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde saat 09:00’da merkez ilçe temsilcisi seçimi yapıldı, saat 13:30 da İl temsilcisi seçimi yapıldı. Muş İl genelinden 101 öğrenci il temsilcisi seçimi için oy kullandı

Seçimde açılış konuşması yapan Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Güler; öğrenci meclisi temsilcisi seçimleri hakkında bilgi verdi.

Aday olan öğrencilere hitaben konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, programında 2004 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında yapıldığını, Projenin amacının öğrencilere demokrasi kültürünün aşılanması olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet ARSLAN; “Buradaki amaç, Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi, çocuklarımızda yerleşik bir demokrasi kültürü oluşturmak, hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmek, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi, beraber ortak alanlarda hoşgörü ile yaşama kültürünü kazandırmaktır. İnsanlar eğer kendi kültürel değerlerini, demokrasiyi özümsemediği zaman bazı feodal etkilerle oy kullanmakta veya zaman, zaman toplu alanlarda hoşgörüsüzlüğe itilmektedir. Çocuklarımızın seçme, seçilme, demokrasi kültürünü kazanması, gerçekten çocuklarımız için çok önemlidir. Eğer insanlar özgür iradeleriyle oy kullanamıyorsa orada demokrasiden, özgürlükten veya gelişmişlikten söz edilemez" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından seçimlere gidildi.

 

Yapılan seçimlerde 3 aday eşit oy aldı. Emine Basum, Hasköy Kadir Rezzan Has Kız YBO öğrencisi, Gökhan Yıldırmaz, Merkez, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi ve Rojin Öztekin Varto Hürriyet Ortaokulu öğrencisi yapılan seçimlerde eşit oy aldılar. Eşit oy alan öğrenciler arasında kura çekildi. Yapılan Kura çekimi sonucunda Varto Hürriyet Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Rojin ÖZTEKİN, Muş İl öğrenci temsilcisi olarak belirlendi. Muş İl öğrenci temsilcisi olan öğrenci, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde Muş’u temsil edecek.

 

02-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-2016

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.