MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ'TA AİLE OKULU PROJESİ KAPSAMINDA MUHTARLARA EĞİTİM VERİLDİ

MUŞ'TA AİLE OKULU PROJESİ KAPSAMINDA MUHTARLARA EĞİTİM VERİLDİ

Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver KIVANÇ; 28 Mart 2022'de Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi'nin himayelerinde başlatılan, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan Aile Okulu Projesi kapsamında21.11.2022 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında "Ailelerde Trafik Bilincinin Geliştirilmesi İş Birliği Protokolü" imzalanmış olup söz konusu proje kapsamında;

v  Aile Okulu (Muhtarlar İçin) Kursu: 10-30 Ocak 2023 tarihleri arasında (12 saat)

v  Trafik Öğreniyorum Kursu: 6-15 Şubat 2023 tarihleri arasında (12 saat)

v  Ailede İlk Yardım Kursu: 20-28 Şubat 2023 tarihleri arasında (12 saat)

v  Çevre ve İklim Değişikliği Farkındalık Kursu: 6-12 Mart 2023 tarihleri arasında (10 saat)

olmak üzere muhtarlara yönelik 4 kursun verilmesi planlanmıştır. Bu kapsamda ilimizdeki 6 Halk Eğitimi merkezimizde takvim doğrultusunda kurslarımız planlanmış olup "Aile Okulu (Muhtarlar İçin) Kursunda 147'si Merkez ilçede olmak üzere toplam 426 muhtarımıza kursumuzu verdik. Takvim doğrultusunda diğer kurslarımızı da devam ettirmekteyiz.

İl Milli Eğitim Müdürü Enver KIVANÇ; Millî Eğitim Bakanlığımızın hayata geçirdiği "Aile Okulu Projesi" kapsamında aile içi iletişim becerileri, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, ahlaki gelişim, çatışma ve stres yönetimi, sağlıklı beslenme, bağımlılık, çevre ve ilk yardım gibi birçok konuda muhtarlara eğitim verilmektedir.

 

Ülkemizin aydınlık yarınlarını inşa edecek olan çocuklarımızın eğitim gördüğü okullarımızın daha sağlıklı bir eğitim ortamına kavuşturulması hepimizin olduğu gibi mahalle muhtarlarımızın da önemli bir sorumluğudur. Biliyoruz ki eğitim ve öğretimin yapıldığı okullarımız tüm paydaşların iş birliği ile daha ileriye taşınabilir. Bu kapsamda tüm velilerimize ulaşmaya çalışıyoruz çünkü öğretmen tek başına eğitim süreçlerinin, sistemlerinin üstesinden gelemez. Anne, baba, aile eğitimin temelidir. Bugün aile ile okul, vatandaş ile kamu arasında önemli bir köprü görevi gören siz değerli muhtarlarımıza bu hususta çok önemli sorumluluklar düşmektedir.

 

            Sizden bir talebimiz de mahallelerinizde ve köylerinizdeki Aile Okulu eğitimlerinin önemini velilere anlatmanız ve bu eğitimi almayan velilerimizin kalmamasını sağlamamızdır.

 

             Aile Okulu Projesi Kapsamında Ağustos ayından itibaren yapılan faaliyetlerde ilimiz genelinde 376 Eğiticimiz ile toplam 372 kurs açılmış ve bu kurslarda toplam 11.365 velimize eğitimler verilmiş olup kurslarımız devam etmektedir.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Enver KIVANÇ; Yine köylerimize kazandırdığımız köy yaşam merkezleri ile köylerde ikamet eden bayan vatandaşlarımıza gelişimlerine faydalı olacak, aile ekonomilerine katkı sağlayacak halk eğitim merkezleri kursları aracılığıyla çeşitli imkânlar sunulmaktadır. Köy Yaşam Merkezlerimizi tüm köylerimize yaygınlaştırma hedef ve çalışmalarımız devam ediyor. Gerek aile okulu, gerekse köy yaşam merkezlerdeki eğitimlere katılımların arttırılması çalışmalarımıza sunacağınız katkılarınız için şimdiden hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

26-01-202326-01-202326-01-2023

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.