MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muş´ta 26 kız öğrenci yeniden eğitime kazandırıldı.

Muş´ta 26 kız öğrenci yeniden eğitime kazandırıldı.

MUŞ´un merkez Taşoluk Köyü´ndeki İmam Hatip Ortaokulu yönetici ve öğretmenleri, eğitimine ara veren kız öğrencileri tekrar okulla buluşturmak için örnek çalışma yaptı. Okul yönetimi, ailelerle görüşerek 26 kız öğrencinin eğitimlerine devam etmesini sağladı.

MUŞ’taki Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenlerinin eğitime kazandırdığı 26 kız öğrenci için özel sınıflar oluşturuldu.Merkeze bağlı Taşoluk, Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk ve Sürügüden köylerinden eğitime kazandırılan toplam 26 kız çocuklarını ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden ve öğretmenlerini tebrik etti.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Eğitimlerini yarıda bırakan kız çocuklarının eğitime kazandırılması için çalışmaların devam ettiği belirten İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, özellikle velilerin isteklerinin göz önünde bulundurulduğunu ve her türlü imkanların sağlandığını söyledi. İkna ekiplerinin çabasıyla eğitime kazandırılan kız çocukları için özel ilgi gösterildiğini ifade eden Arslan, “Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu’nda okula kazandırılan kız öğrenci sınıfımızı ziyaret ettik. Öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz tarafından oluşturulan ikna ekibi tarafından köylerde ev ziyaretleri yapıldı. Ziyaret edilen yedi köyümüzden toplam 26 kız öğrencimiz kazandırıldı. Çalışmalarımız devam etmektedir. Velilerin isteği de göz önüne alınarak ayrı kız sınıflar oluşturulması ve bunlara özel ilgi gösterilmesi anlamında böyle sınıflar oluşturduk. Güzel çalışmalarından dolayı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Muş’ta köy sayısının çok fazla olduğunu ve il genelinde adeta bir seferberlik ilan ettiklerini kaydeden Arslan, “Köy sayımız çok fazla. Bildiğiniz üzere nüfusumuzun yüzde 61’i köylerde yaşamakta ve çok uzak mezralarımız var. Bütün okullarımızda bir seferberlik şeklinde çalışma yapıyoruz. Mesela Serinova YBO’da ve diğer YBO’larımızda ve okullarımızda böyle bir çalışma yapıyoruz.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; Amacımız tüm öğrencilerimizi okullaştırmaktır, dışarıda kalmaması, her öğrencimiz mutlaka okula gelmelidir. İleride ‘imkânım olsa okurdum’ gibi bir mazeret olmamalıdır. Tabi bu çalışmamızda velilerimizi ikna etmek zor oluyor, ama biz velilerimizin her türlü itirazlarını veya mazeretlerini geçersiz kılmak için önlerine alternatif koyuyoruz. YBO isteyenlere YBO, taşımalı eğitim isteyenlere taşımalı eğitim gibi. Bazen velilerimiz oluyor mazeret üretiyor, biz her türlü mazereti ortadan kaldırmak için çalışmalar yapıyoruz. Dolaysıyla artık mazeretler üretemiyorlar ve çocukları inşallah gönderecekler ve gönderiyorlar da zaten. Biz kanunun bize verdiği 270 TL’yi valiliğimizin yetkisinde olan cezayı gerekirse uygulamaya çalışacağız. Tüm öğrencilerimizi okula kazandırmaya çaba sarf edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden; Eğitime kazandırılan kız çocukları için iki sınıf oluşturup hızlandırılmış programlar uyguladıklarını ifade eden Özden, “Oluşturduğumuz ikna ekibiyle birlikte yedi köyde okula devam etmek istemeyen veya ara sınıfta okulu bırakıp veya terk eden öğrencileri eğitime kazandırdıktan sonra okulumuzda iki ayrı kız sınıfı oluşturduk. Bunların eğitim öğretimden geri kalmamaları için hızlandırılmış programlar uyguluyoruz. Yetiştirme kursları açmışız. Bu kurslarımızda öğretmen arkadaşlarımız bunları eğitime kazandırmak için hızlı program uygulama çalışmaları yapıyor. Şu anda program iyi gidiyor. Arkadaşlarımız öğrencilerimize ellerinden gelen gayreti sarf etmeye çalışıyorlar. Bize destek veren Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra 12 kız çocuğumuz kaldı ve bunları da kar kışa rağmen eğitime kazandırmak bizim en büyük idealimiz ve biz bu ekiple de onları okula kazandırmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

 

Nenesi ve dedesinin rahatsız olduğundan dolayı ailesinin kendisini okula göndermediğini ifade eden Güler Akduman (12) ise, “Ailem beni okula bırakmıyordu. Ninem ve dedem rahatsızdı ve annemde erkek öğrencileri sevmiyordu. Bir gün öğretmenlerimiz geldiğinde onları görünce çok sevindim. Annemle konuştular, annemi ikna ettiler. Anneme kız sınıflarının ayrı olduğunu söylediler ve annemi ikna olup beni okula gönderiyor. Bunun için çok sevindim, iyi ki öğretmenlerim gelip beni evden alıp okula getirdiler. Benim bütün kızlara tavsiyem, hepsi okullarını okusunlar” dedi. Kendi isteği ile okula gitmediğini ve tekrar eğitimine devam etmenin mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Elvan Aser (13) de, “Öğretmenler köye geldi. Ben okumak istemiyordum, ama bu sene geldiğim Taşoluk Ortaokulu’nu çok seviyorum ve okumak istiyorum” şeklinde konuştu.


11-12-201511-12-2015

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.