MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ ÖĞRENME VE BİLİM ŞENLİĞİNİN ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ

MUŞ ÖĞRENME VE BİLİM ŞENLİĞİNİN ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde 3. Muş Öğrenme ve Bilim Şenliği' kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri ve Temel Eğitime Bağlı Okullar ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının bir yıl boyunca hazırlamış oldukları ürünlerin yer aldığı sergi açıldı. 11-12 Haziran 2019 tarihleri arasında 2 gün açık kalacak serginin ilk günü renkli görüntülere sahne oldu.

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından üçüncüsü düzenlenen "Öğrenme ve Bilim Şenliği" programına Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Beledi Başkan Vekili Hamdullah Karasu, Vali Yardımcıları Alper Çiftçi, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Protokol üyeleri, kurum kuruluş müdürleri, davetliler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlik protokol konuşmaları ile devam etti.

 

 

Muş Öğrenme ve Bilim Şenliğinde açılış konuşması yapan Milli Eğitim Müdürü Metin İlci;

Eğitim sadece bilgi aktarımı olmayıp, bütüncül bir anlayışla, insan yetiştirme sanatıdır. Dünya açık medeniyet çağını yaşamaktadır. Bu çağda rekabet mahalli değildir, küreseldir. Çünkü medeniyetlerin artık duvarları, kapıları ve pencereleri yoktur. Dışa kapalı medeniyetlerin dönemi bitmişti. Bu yüzden eğitim sistemimiz de bu çağın gereklerine göre yeni nesillerimizi küresel rekabete hazırlayacak şekilde yeniden evrensel medeniyet yarışına katılabilmesi, yeni nesillerin, yeniçağın gerektirdiği, kaliteli bir eğitim almasına bağlıdır.

 

        Sayın Valim, Saygıdeğer Konuklar.

        Muş Öğrenme ve Bilim Şenliği;  Hayat boyu öğrenmeye katılmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünüdür. "Şenlik boyunca açılacak olan stantlarda, mesleki teknik öğrenme kurumları etkinlik, aktivite ve tanışmaları, eğitimlerle ilgili olan uygulamalar ve gösteriler düzenlenecektir."

11-12 Haziran tarihleri arasında iki gün sürecek olan Muş Öğrenme ve Bilim Şenliği Muş İl genelinde bulunan Meslek Liseleri, Mesleki Eğitim ve Halk Eğitim Merkezleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Ortaokullar yapmış oldukları projeleri ve hazırladıkları ürünlerini sergilendiği etkinliklerle devam edecektir. Öğrenme ve Bilim Şenliğin düzenlenmesindeki amacımız, Meslek Liseleri, Mesleki Eğitim ve Halk Eğitim Merkezleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Ortaokullar ile Milli Eğitim Müdürlüğü haricindeki diğer kamu kurum ve kuruluşları da bir yıl boyunca yapmış oldukları çalışmaları burada sergilemektir.

          "İşleyen demir ışıldar, işlemezse pas tutar"

           Bizlerin de zihin ve dimağlarımızın sağlıklı olarak kalabilmesi için, hayatın her evresinde sağlıklı bireyler olabilmemiz için, herkesin sürekli kendini yenilemesi, geliştirmesi ve öğrenmeye yönelmesi gerekir. Hangi yaşa gelirsek gelelim, 'Artık bu yaştan sonra ne öğreneceğim' diye düşünmememiz gerekir.

Bütün vatandaşlarımız kendi yeteneklerini ortaya çıkarma konusunda veya ilgi duydukları konularda gerek Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerimizde bu kurslar açılmaktadır. Bu kurslara devam eden kursiyerler, kültür, sanat kurslarıyla vakitlerini iyi değerlendiren, bunların da ötesinde iş edindirmeye yönelik kurslarımızla kendilerine bir işyeri açan, ailelerine, kendilerine gelir getirici meslekler edinen vatandaşlarımızı gördükçe bizimde azmimiz artmaktadır.

         

     Öğrenme süreçlerinin nasıl gerçekleştiğinin sergilenmesi adına "Öğrenme ve Bilim Şenlikleri'ni" düzenlendik. Katkılarından dolayı başta Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz'e, şükranlarımı sunar, bu çalışmalarda emeği geçen tüm okul idareci, öğretmen ve öğrencilerimize, usta öğretici ve kursiyerlerimize kurum ve kuruluşlara teşekkür eder, siz değerli misafirlerimize saygılarımı sunarım.

 

Öğrenme ve Bilim Şenliği programında bir konuşma yapan Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz; "Değerli mesai arkadaşlarım, çok kıymetli öğrenciler, öğrenme ve bilim şenliğinin düzenlenmesinde emeği geçen Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum.

 

Hepinizin malumudur ki öğrenme ve bilimsel hareket etme her işin başlangıç noktasıdır. Hayatımızı kolaylaştırmasını istediğimiz her şey bir takım bilimsel gerçekler ve bir takım bilimsel buluşlar sayesinde olmuştur. Dinimizin ve medeniyetimizin ilk emri "Oku" olan bir milletin evlatlarıyız. Bu hem bir tavsiye hem de bir emir olarak alınabilir. İster tavsiye, ister emir olarak alın, bugün çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmamak için hiçbir sebebimiz yok.

 

Çağdaş medeniyetler seviyesine gelebilmek ancak ve ancak bilim düzeyinin arttırılması ile mümkün olabilecektir. Teknolojiyi icat eden sadece kullanan değil aynı zamanda bunu keşfeden, teknolojiyi geliştiren ülkeler diğer ülkelere göre fark atmaktadır. Tarihimizde "İbni Sina, Ali Kuşçu, Harezmî, Kâtip Çelebi, Buhari" gibi bilim adamlarımız tarihte iz bırakmışlardır. Bu yıl Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan edildi, "İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde aktarmak amacıyla bu toprakların yetiştirdiği fikir ve bilim insanlarımızı, bilginlerimizi yeni nesillere tanıtabildiğimiz takdirde, bu mirasa hakkıyla sahip çıktık diyebiliyoruz. "Bizler Anadolu toprakları üzerinde büyük bir mirasla yaşıyoruz. Her alanda teknolojimiz ve bilimsel çalışmalarımız devam etmektedir. Artık bizim gençlerimiz de kendi alanlarında kendi kabiliyetlerini ve bilgi düzeylerini arttırmak suretiyle çok güzel teknolojik gelişmelere, bilimsel buluşlara imza atabilmektedirler. Bunları hem bir taraftan memnuniyetle görüyoruz hem de bir taraftan bütün gücümüzle elimizdeki imkânları sonuna kadar kullanmak suretiyle de bunları destekliyoruz.

 

Bugün burada Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, okullarımızın, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin gayretiyle bir öğrenme ve bilim şenliği açabiliyorsak demek ki bunun daha fazlasını da yapabiliriz. Bu sadece ve sadece bir başlangıç olmalıdır. Öğrencilerimizin kabiliyetlerini geliştirmek, onların içinde bulunan icat çıkarma dürtüsünü harekete geçirebilmek için de elimizden gelen her türlü desteği vermekteyiz.

 

Bu Öğrenme ve Bilim Şenliğine düzenleyen Milli Eğitim Müdürlüğümüze, katkıda bulunan okullardaki öğretmenlerimize, öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bu vesile ile Muş Bilim Şenliği'nin bir kez daha hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Şenliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

 

Konuşmalarının ardından sonra Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz ve beraberindekiler stantları gezdiler. Hazırlanan stantlarda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Meslek Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezi, Halk Eğitim Merkezleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Ortaokullar, ADEM Merkezleri bünyesinde olan çeşitli dallardaki stantlar herkesin beğenisini kazandı. Stantların gezilmesinin ardından program Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi halk oyunları gösterisi ile devam etti. Programda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni ve öğrencileri de davetlilere müzik dinletisi sundu.

 

            Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Öğrenme ve Bilim Şenliği fuarı 11-12 Haziran 2019 tarihlerinde açık olacak ve tüm Muşluların gezip görmesi gereken bir alan olarak misafirlerini bekliyor.

12-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-2019

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.