MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ ÖĞRENME VE BİLİM ŞENLİĞİNİN İKİNCİSİ DÜZENLENDİ

MUŞ ÖĞRENME VE BİLİM ŞENLİĞİNİN İKİNCİSİ DÜZENLENDİ

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Belediye açık otoparkında düzenlenen ´ İkinci Muş Öğrenme ve Bilim Şenliği’ kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri ve Temel Eğitime Bağlı Okullar ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının bir yıl boyunca hazırlamış oldukları ürünlerin yer aldığı sergi açıldı. 14-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında 2 gün açık kalacak sergi renkli görüntülere sahne oldu.

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ikincisi düzenlenen “Öğrenme ve Bilim Şenliği” programı Sayın Valimiz Aziz Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, Vali Yardımcıları Alper Çifçi, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Protokol üyeleri, kurum kuruluş müdürleri, davetliler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlik protokol konuşmaları ile devam etti.

 

 

Muş Öğrenme ve Bilim Şenliğinde açılış konuşması yapan Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; Eğitim sadece bilgi aktarımı olmayıp, bütüncül bir anlayışla, insan yetiştirme sanatıdır. Dünya açık medeniyet çağını yaşamaktadır. Bu çağda rekabet mahalli değildir, küreseldir. Çünkü medeniyetlerin artık duvarları, kapıları ve pencereleri yoktur. Dışa kapalı medeniyetlerin dönemi bitmişti. Bu yüzden eğitim sistemimiz de bu çağın gereklerine göre yeni nesillerimizi küresel rekabete hazırlayacak şekilde yeniden evrensel medeniyet yarışına katılabilmesi, yeni nesillerin, yeniçağın gerektirdiği, kaliteli bir eğitim almasına bağlıdır.

 

      Muş Öğrenme ve Bilim Şenliği;  Hayat boyu öğrenmeye katılmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünüdür. “Şenlik boyunca açılacak olan stantlarda, mesleki teknik öğrenme kurumları etkinlik, aktivite ve tanışmaları, eğitimlerle ilgili olan uygulamalar ve gösteriler düzenlenecektir.”

14-15 Mayıs tarihleri arasında iki gün sürecek olan Muş Öğrenme ve Bilim Şenliği Muş İl genelinde bulunan Meslek Liseleri, Mesleki Eğitim ve Halk Eğitim Merkezleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Ortaokullar yapmış oldukları projeleri ve hazırladıkları ürünlerini sergilendiği etkinliklerle devam edecektir.                   Öğrenme ve Bilim Şenliğin düzenlenmesindeki amacımız, Meslek Liseleri, Mesleki Eğitim ve Halk Eğitim Merkezleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Ortaokullar ile Milli Eğitim Müdürlüğü haricindeki diğer kamu kurum ve kuruluşları da bir yıl boyunca yapmış oldukları çalışmaları burada sergilemektir.

      “İşleyen demir ışıldar, işlemezse pas tutar”                                                                            Bizlerin de zihin ve dimağlarımızın sağlıklı olarak kalabilmesi için, hayatın her evresinde sağlıklı bireyler olabilmemiz için, herkesin sürekli kendini yenilemesi, geliştirmesi ve öğrenmeye yönelmesi gerekir. Hangi yaşa gelirsek gelelim, ‘Artık bu yaştan sonra ne öğreneceğim’ diye düşünmememiz gerekir.

Bütün vatandaşlarımız kendi yeteneklerini ortaya çıkarma konusunda veya ilgi duydukları konularda bizlere başvururlarsa biz bu talepleri değerlendirir, Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezlerimizde bu kursları açarız. Bu kurslara devam ettikten sonra gerek kültür, sanat kurslarıyla vakitlerini iyi değerlendiren, bunların da ötesinde iş edindirmeye yönelik kurslarımızla kendilerine bir işyeri açan, ailelerine, kendilerine gelir getirici meslekler edinen vatandaşlarımızı gördükçe de bizde memnun oluyoruz.

“Beşikten Mezara Kadar İlim Öğreniniz” diyen Kâinatın Efendisi Peygamberimizin tavsiyesiyle bu yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan okuma yazma kursları vesilesiyle İlimizde 578 kursu açılmış olup bu kurslara 6.167 kursiyer kurslarımıza gelerek okuma yazma öğrenmeye başlamıştır. Bu vesile ile bütün yıl boyunca bu kurslarımız devam edeceğini buradan bütün halkımıza duyuruyorum.

          Öğrenme süreçlerinin nasıl gerçekleştiğinin sergilenmesi adına “Öğrenme ve Bilim Şenlikleri’ni” düzenlendik. Katkılarından dolayı başta Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’a, bu otoparkı bize açan Belediye Başkanımız Feyat Asya’ya şükranlarımı sunar, bu çalışmalarda emeği geçen tüm okul idareci, öğretmen ve öğrencilerimize, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.             

 

Öğrenme ve Bilim Şenliği programında bir konuşma yapan Valimiz Aziz Yıldırım; “Sayın bürokrat arkadaşlarım, çok kıymetli öğrenciler, hanımefendiler, beyefendiler öğrenme ve bilim şenliğine gelerek bizleri yalnız bırakmayan öğrenme ve bilim aşkıyla dolu çok kıymetli Muşlu hemşerilerimiz hepiniz hoş geldiniz.

 

Hepinizin malumudur ki öğrenme ve bilimsel hareket etme her işin başlangıç noktasıdır. Hayatımızı kolaylaştırmasını istediğimiz her şey bir takım bilimsel gerçekler ve bir takım bilimsel buluşlar sayesinde olmuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz”. Bu hem bir tavsiye hem de bir emir olarak alınabilir. İster tavsiye, ister emir olarak alın, bugün çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmamak için hiçbir sebebimiz yok. Elimizde her türlü imkân var ve yine mademki bir harf öğretenin 40 yıl kölesi oluyoruz bize her şeyi öğreten, bizlerin bu seviyeye gelmesini temin eden, öğretmenlerimize olan bağlılığımız ve onlara olan borcumuzu varın siz hesap edin.

 

Çağdaş medeniyetler seviyesine gelebilmek ancak ve ancak bilim düzeyinin arttırılması ile mümkün olabilecektir. Teknolojiyi icat eden sadece kullanan değil aynı zamanda bunu keşfeden, teknolojiyi geliştiren ülkeler diğer ülkelere göre fark atmaktadır. Bugün Afrin”de eğer kendi başımıza bir takım işler yapabiliyorsak teknolojiyi kendimiz icat edip bir taraftan da çok güzel bir şekilde kullanabiliyor olmamızdandır. Aksi takdirde başkalarının verdikleri kadarına mecbur kalırız. Her alanda teknolojimiz ve bilimsel çalışmalarımız devam etmektedir. Artık bizim gençlerimiz de kendi alanlarında kendi kabiliyetlerini ve bilgi düzeylerini arttırmak suretiyle çok güzel teknolojik gelişmelere, bilimsel buluşlara imza atabilmektedirler. Bunları hem bir taraftan memnuniyetle görüyoruz hem de bir taraftan bütün gücümüzle elimizdeki imkânları sonuna kadar kullanmak suretiyle de bunları destekliyoruz. Bu böyle olmaya da devam edecektir.

 

Bugün burada Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, okullarımızın, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin gayretiyle bir öğrenme ve bilim şenliği açabiliyorsak demek ki bunun daha fazlasını da yapabiliriz. Bu sadece ve sadece bir başlangıç olmalıdır. Öğrencilerimizin kabiliyetlerini geliştirmek, onların içinde bulunan icat çıkarma dürtüsünü harekete geçirebilmek için de elimizden gelen her türlü desteği vermekteyiz.

 

Eskiden yıllar önce bizler küçükken çocuklara hep evladım icat çıkarma deniliyordu. Bizim yaşımızdakiler de icat çıkarmadılar. Ama şimdi anlıyoruz ki artık icat çıkartmak gerekiyor. Çocuklarımıza bunu özellikle tavsiye etmemiz lazım. İcat çıkaracaklar ki onlar mucit olsunlar. Hem teknoloji hem de bilim bu sayede gelişmiş olsun. Bizde inşallah çağdaş milletler seviyesine hem kendimiz erişmiş olacağız hem de onu belki bir adım ileriye götürmek suretiyle de başkalarının işte biz de Türkiye gibi olmalıyız diye bizi örnek gösterdiği bir hale geleceğiz. Çünkü geçmişimizde biz bunu yaşadık.

 

Bir zamanlar medeniyet demek Osmanlı demekti, bir zamanlar medeniyet demek bu topraklarda yaşayan insanlar ve bu topraklarda yaşayan bilim adamları demekti. Biz bu çağı tekrar getirebiliriz. Nasıl derseniz? Gayret etmekle ve çok çalışmakla. Bunun dışında başka hiçbir çaremiz de yoktur. Bu sağlanabildiği müddetçe de diğer ülkeler bizleri kendilerine örnek almak mecburiyetinde, bizlere karşı yapacak oldukları bir işte de bizi mutlaka dikkate almak mecburiyetinde hissedeceklerdir.

 

Bu öğrenme ve bilim şenliğine katılan, düzenleyen Milli Eğitim Müdürlüğümüze, yardımda bulunan belediyemize, okullardaki öğretmenlerimize, öğrencilerimize, katkıda bulunanların tamamına ve burada yapılan etkinliği Muş’ta yaşayan vatandaşlarımıza, hatta bütün Türkiye’ye duyuran kıymetli basın mensuplarımıza hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’ın konuşmalarının ardından Okuma-Yazma Seferberliği kapsamında sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı. Daha sonra Valimiz Aziz Yıldırım ve beraberindekiler stantları gezdiler. Hazırlanan stantlarda il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların yanı sıra, Halk Eğitin Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki çeşitli stantlar, ADEM Merkezleri, Cezaevi ve Belediye bünyesinde olan çeşitli dallardaki stantlar herkesin beğenisini kazandı. Stantların gezilmesinin ardından program Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi ile Fatih İlköğretim Okulu folklar ekiplerinin halk oyunları gösterisi ile devam etti. Programda Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri de davetlilere müzik dinletisi sundu.

 

            Bu yıl ikincisi düzenlenen Öğrenme ve Bilim Şenliği fuarı 14-15 Mayıs 2018 tarihlerinde açık olacak ve tüm Muşluların gezip görmesi gereken bir alan olarak misafirlerini bekliyor.


15-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-201815-05-2018

 

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.