MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE “OKULLARDA AKRAN ZORBALIĞININ ÖNLENMESİ” PROJESİNİN EĞİTİM HAREKETLİLİĞİ PORTEKİZ’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE “OKULLARDA AKRAN ZORBALIĞININ ÖNLENMESİ” PROJESİNİN EĞİTİM HAREKETLİLİĞİ PORTEKİZ’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Erasmus+ KA1 Personel Hareketliliği kapsamında, Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde ilimizdeki dört okuldan öğretmen ve idareciler Portekiz’de bir haftalık eğitime katıldılar.

2018’te kabul edilen “Okullarda Akran Zorbalığının Önlenmesi Projesi” Muş Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde Merkeze bağlı Türk Telekom Ortaokulu, Çöğürlü Ortaokulu, Yaygın Ortaokulu ve Suvaran Ortaokulu’nun ortaklığında yürütülmektedir. Okullarımızda öğrenciler arasında yaşanılan akran zorbalığının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması ile ilgili Portekiz’in Lizbon kentinde 20-26 Nisan tarihleri arasında 7 günlük eğitim alınarak, okullarımızın öğretmen ve idarecilerinin konu ile ilgili ayrıntılı bilgilendirilmesi sağlandı. Eğitimler süresince;

Akran Şiddeti/ Zorbalığı

Akran Çatışması

Okullardaki şiddet türleri ve sonuçları

Fiziksel ve psikolojik ceza

Cinsel ve cinsiyete dayalı zorbalık

Öğrenciler, okul personeli, ebeveynler ve toplumu kapsayan bütüncül bir yaklaşım

Zorbalığı önlemede öğrencilerle işbirliği

Yapıcı disiplin teknik ve metotları

Zorbalık önleme ve çatışma çözme becerileriyle ilgili gerçekçi çözümler konusunda detaylı bir eğitim alındı. Öğretmenlerin eğitim süresince aktif katılımı sağlanarak, bilgi ve tecrübelerini arttırmaları sağlandı.

Proje kapsamında ayrıca iyi uygulamaların yerinde görülmesi amacıyla, Evora kentinde Manuel Ferreira Patricio okuluna gezi düzenlendi. Proje kapsamında okullarında devam eden “Akran Zorbalığının Önlenmesi” faaliyetleri ile ilgili incelemelerde bulunan ekip, ülkenin eğitim sistemi ve okullarda yürütülen eğitim, öğretim faaliyetleri ile ilgili bilgi sahibi oldular. Okul gezi programı süresince öğretmen ve idareciler okulun iş ve işleyişini yerinde görerek, okul yetkililerinden bilgi sahibi aldılar. Ayrıca “Okullarda Akran Zorbalığının Önlenmesi” ile ilgili okuldaki idareci ve rehber öğretmenler bilgi ve tecrübelerini paylaşmak suretiyle bir sunum yaptılar.

Konu ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Projemizin ortak kurumlarının temsilcileri Portekiz’de “Akran Zorbalığın Önlenmesi” konusunda uzmanlardan eğitimler alarak okul gezisi yapmışlardır. İki farklı kültürdeki öğrencilerin akran zorbalığı, akran çatışması ve davranış bozuklukları ile ilgili karşılaştırmalar yapılmış, ortak çözüm bulunmasına yönelik yapılan faaliyetler hakkında bilgi alışverişi ve deneyim paylaşımları yapılmıştır. Bu proje sayesinde farklı eğitim sitemlerini ve kültürleri öğrenme imkânı bulan eğitimciler ve öğrenciler, tecrübelerini paylaşarak, projenin amaçlarına ulaşmasına katkıda bulunulmuştur” denildi.

Bu projeyle uzmanlar tarafından öğrencilere, eğitim çalışanlarına, okul idarecilerine, velilere seminerler ve eğitimler verilerek bilgilendirme ve paylaşım toplantıları yapılacaktır. İl içinde eğitim toplantılarının yanı sıra, konuyla ilgili bilgilendirme materyalleri paylaşarak, yurt dışına eğitim gezisi düzenlenerek karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılmıştır.

Portekiz’in tarihi ve turistik alanlarını da gezen öğretmenler, karşılıklı çeşitli hediye takdimleri ile eğitim gezisinden güzel hatıralarla ayrıldılar.

 

02-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-2019

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.