MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, YAZARLARI, ESERLERİ İLE TANIYALIM PROJESİ KAPSAMINDA İMZA VE SÖYLEŞİ GÜNÜNÜN ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, YAZARLARI, ESERLERİ İLE TANIYALIM PROJESİ KAPSAMINDA İMZA VE SÖYLEŞİ GÜNÜNÜN ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ

Muş Öğretmenevi toplantı salonunda “Yazarları Eserleri İle Tanıyalım” projesi kapsamında Yazar Hüseyin Akın’ın katılımıyla üçüncüsü gerçekleştirildi.

2017 Yılı DAP Bölgesi muhtelif kültür projeleri başlığı altında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘‘Yazarları Eserleri ile Tanıyalım’’ (MUKÜP/2017/5) projesi kapsamında 7 Aralık 2017 (perşembe günü) tarihinde saat 9.30’da ve 13.00’da Yazar Hüseyin AKIN’IN katılımı ile İmza ve Söyleşi Günü etkinliği yapıldı. Etkinliğe ortaöğretim kurumlarından öğrenciler Edebiyat öğretmenleri gözetiminde katıldı.

Projemiz Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Proje kapsamında ilimize davet edilen Kişisel Gelişimci Yazar Hüseyin Akın, Selahattin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ve Öğretmenevinde lise öğrencileriyle bir araya geldi. Düzenlenen söyleyişi ve imza günü programına; Yazar Hüseyin Akın, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; proje kapsamında yazarları yıl boyunca belli aralıklarla ilimize getirmeye ve öğrencilerimiz ile tanıştırmaya devam edeceğimizi, temel amacımızın öğrencilerin okuyan, yazan, araştıran bireyler olarak yetişmesini sağlamak olduğunu söyledi. İlimizdeki gençlerin okuyan, yazan, tefekkür eden, medeniyet geliştiren öğrenciler olarak yetişmelerini istediklerini belirterek, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliği ile hazırladığımız ‘‘Yazarları Eserleri İle Tanıyalım’’ projesi kapsamında Yazar Hüseyin Akın’ın davetimizi geri çevirmeyerek, düzenlediğimiz söyleyişi programına katıldığını belirtti. Bu proje kapsamında yazarlarımızı yıl boyunca belli aralıklarla ilimize getirmeye ve öğrencilerimizle tanıştırmaya devam edeceğiz. Temel amacımız; öğrencilerimizin okuyan, yazan, araştıran bireyler olarak yetişmesini sağlamaktır. İstiyoruz ki ilimizdeki gençler okuyan, yazan, tefekkür eden, medeniyet geliştiren öğrenciler olarak yetişsinler. Bu bağlamda bugün üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz söyleyişi ve imza günü programımıza yoğun bir katılım var.  Gerek öğretmenlerimizin ve gerekse öğrencilerimizin yeterli olarak yetişmesi konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak. Davetimizi geri çevirmeyip, programa katılan Yazar Hüseyin Akın’a teşekkür ederim. Kendi zaman ve emeklerinden feragat ederek ilimize geldi. Proje kapsamında ilimize gelecek bütün hocalarımıza da şimdiden teşekkür ediyorum" dedi.

 

Konuşmasında Yazar Hüseyin Akın, okumanın önemine değindi. Öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulunan Yazar Akın, öğrencilere kitap okumalarını önerdi. Daha önce de başka illerde de programlara katıldı. Öğrenciler genelde kitaplardaki yazarları tanıyorlar, kitaplar dışında yaşayan yazarlarla bir temasları söz konusu değil. Onlara yaklaşabilmeleri için önce bir yüz yüze iletişim söz konusu olmalı. Bu gerçekleştiği zaman, öğrenci ben bun yazarı tanıyorum diyor. Buradaki bir diğer güzel şey öğrenciye kitaplar dağıtılıyor ve onlar bu kitapları okuyor. Bizim anında hemen fark edemediğimiz olumlu sonuçlar oluyor, biz bunları 2-3 sene sonra göreceğiz. Çocuklarımızın ruhunu örseleyecek yanlış düşüncelerden uzaklaşması için, kendi kültürel birikiminizin yansıtılmasıyla bu mümkün olabilir. Medeniyetimin en önemli unsuru sözdür. Biz buna edebiyat diyoruz. Ülke olarak toplum olarak kitap okluma bilincini oluşturabilirsek, öğrencilerin sınav telaşları da azalacak. Çünkü çocuk aktif okuma dediğimiz sorunu çözmüş olacak. Böylece öğrenci sınavlarda kendisine yöneltilen soruları anlayacak. Öğrencilerimiz iyi insanlar olsunlar, memleketlerini sevip kendileri gibi düşünmeyenleri anlayabilsinler diye okumalarını istiyoruz. Bu ancak okuma kültürüyle sağlanabilecek bir şeydir. Bu konuda çok güzel sonuçlar alıyoruz” diye konuştu. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği “Yazarları Eserleri İle Tanıyalım” projesi kapsamında gerçekleşen söyleyişi ve imza günü programı, Yazar Akın´ın kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.


11-12-201711-12-201711-12-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.