MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, YAZARLARI, ESERLERİ İLE TANIYALIM PROJESİ KAPSAMINDA İMZA VE SÖYLEŞİ GÜNÜNÜN DÖRDÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ.

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, YAZARLARI, ESERLERİ İLE TANIYALIM PROJESİ KAPSAMINDA İMZA VE SÖYLEŞİ GÜNÜNÜN DÖRDÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ.

“Yazarları Eserleri İle Tanıyalım” projesinin dördüncü imza ve söyleşi günü etkinliği Şair-Yazar Müştehir Karakaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

2017 Yılı DAP Bölgesi muhtelif kültür projeleri başlığı altında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘‘Yazarları Eserleri ile Tanıyalım’’ (MUKÜP/2017/5) projesi kapsamında 18 Aralık 2017 (Pazartesi günü) tarihinde saat 9.30’da ve 13.30’da Yazar Müştehir KARAKAYA’NIN katılımı ile İmza ve Söyleşi Günü etkinliği yapıldı. Etkinliğe ortaöğretim kurumlarından öğrenciler Edebiyat öğretmenleri gözetiminde katıldı.

Projemiz Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Proje kapsamında ilimize davet edilen Şair-Yazar Müştehir Karakaya, Muş Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ve Öğretmenevinde lise öğrencileriyle bir araya geldi. Düzenlenen söyleyişi ve imza günü programına; Şair-Yazar Müştehir Karakaya, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci proje kapsamında yazarları yıl boyunca belli aralıklarla ilimize getirmeye ve öğrencilerimiz ile tanıştırmaya devam edeceğimizi, temel amacımızın öğrencilerin okuyan, yazan, araştıran bireyler olarak yetişmesini sağlamak olduğunu söyledi. İlimizdeki gençlerin okuyan, yazan, tefekkür eden, medeniyet geliştiren öğrenciler olarak yetişmelerini istediklerini belirterek, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliği ile hazırladığımız ‘‘Yazarları Eserleri İle Tanıyalım’’ projesi kapsamında Şair-Yazar Müştehir Karakaya’nın davetimizi geri çevirmeyerek, düzenlediğimiz söyleyişi programına katıldığını belirtti. Temel amacımız; öğrencilerimizin okuyan, yazan, araştıran bireyler olarak yetişmesini sağlamaktır. İstiyoruz ki ilimizdeki gençler okuyan, yazan, tefekkür eden, medeniyet geliştiren öğrenciler olarak yetişsinler. Bu bağlamda bugün dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz söyleyişi ve imza günü programımıza yoğun bir katılım var.  Davetimizi geri çevirmeyip, programa katılan Şair-Yazar Müştehir Karakaya’ya teşekkür ederim. Kendi zaman ve emeklerinden feragat ederek ilimize geldi. Proje kapsamında ilimize gelecek bütün hocalarımıza da şimdiden teşekkür ediyorum" dedi.

 

Konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürlüğünün daveti üzerine Muş´a geldiğini ve Muş´ta öğrencilerle buluşmaktan mutluluk duyduğunu belirten Yazar ve Şair Müştehir Karakaya ise, uzun yıllardır bu tür etkinliklere katıldığını ve bu etkinliklerde güzel duygulara kapıldığını söyledi. Karakaya, açıklamasında: “Muş´ta bulunmaktan çok mutluyum. Milli Eğitim Bakanlığı´nın ve genelde şehirlerdeki Milli Eğitim Müdürlüklerinin başlattığı, “Kariyer Günleri” ya da “Yazarlar Şairler Okuyucuyla Buluşuyor” etkinlikleri kapsamında öğrencilerle buluşmak önemli bir konu. Ben uzun yıllardır çağrıldığım yerlere gidiyorum. Kitap, roman, şiir, edebiyat, okuma yazma serüvenini anlatıyorum. Bu konuda, okuma yazma alanında bir çabası olan kişilere bir ivme kazandırmak için nasıl yazar olunur, okuma yazma konusunda neler yapılabilir, nelere dikkat edilmesi gerektiği bilincine varıyorlar.  Öğrencilerle yazarların buluşması bu nedenle önemsediğimiz önemli bir konu. Müsait olduğumda çağrıldığım yerlere gidiyorum, bir kaç yıldır yapılan etkinlikler bunlar ve bu etkinlikleri doğu illerinde de yapmaları ayrıca önemli ve güzel bir şey. Dediğim gibi burada olmaktan son derece mutluluk duyuyorum umuyorum ki buraya gelenler de aynı mutluluğu duyuyorlardır. Özellikle bu çağlardaki gençlerin hep yazma veya bir şeyler karalama hevesi vardır. Buradan onlara, nelere dikkat etmeleri gerektiğini, nasıl şair ve yazar olunabileceğini, çok okumaları, şiirden haberdar olmaları, eğer kabiliyetleri varsa onu açığa çıkarmaları için çaba göstermeleri lazım. Tabi bütün bunlar için dil bilmeleri, gramer bilmeleri gerekiyor. Yani bir tanımı var roman yazarlığının, öykünün hikâyenin, bu kurallara uyarak istedikleri güzel şeyleri ortaya çıkarabilirler” dedi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği “Yazarları Eserleri İle Tanıyalım” projesi kapsamında gerçekleşen söyleyişi ve imza günü programı, Yazar KARAKAYA´NIN kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.


21-12-201721-12-201721-12-201721-12-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.