MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN “İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ” AÇILDI

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN  “İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ” AÇILDI

Muş İbn-i Sina Anadolu Lisesi’nde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “İl Eğitim Tarihi Müzesi” açıldı.

Açılış törenine Sayın Valimiz Aziz Yıldırım, Garnizon Komutanı Albay Cem Karoğlu, Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ve çok sayıda davetli katıldı.

Valimiz Aziz Yıldırım tarafından açılış kurdelesi kesilen müzede yetkililerce Muş’un tarihiyle ilgili bilgiler verildi.  Müze de il eğitim tarihinin yanında aynı zamanda Muş’un eğitim tarihine katkıda bulunan kişilerde yâd edildi.

 

Müzenin amacı gençlerin; millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi’nin oluşturulması planlanmıştır. Bu planlama çerçevesinde Muş ilimizde oluşturulan “İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ” ile ilimiz genelinde müzenin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; il millî eğitim müdürlüğümüzce Tarih, Edebiyat ve Görsel Sanatlar Öğretmenlerinden oluşturulan bir ekip tarafından ilimiz genelinde İl Merkez ve ilçelerdeki kurumlardan ve özel şahıslardan toplanan eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler Muş İbn-i Sina Anadolu Lisesi’nde toplanmış ve envantere kaydı yapılmıştır. Bu planlama kapsamında yapılan yoğun çalışmalar sonucunda ,  “Muş İl Eğitim Tarihi Müzesi” kurulmuştur.24 Kasım 2017 tarihinde “Öğretmenler Günü’nde açılışa hazır hale getirilmiştir. İlimizin bu ilk müzesi memleketimize hayırlı ve uğurlu olsun.


27-11-201727-11-201727-11-201727-11-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.