MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ OKUL-SANAYİ-SEKTÖR İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ OKUL-SANAYİ-SEKTÖR İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Okul-Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu oluşturulması için yayınlanan genelgeye göre, Muş Belediye Başkanlığı, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Genel Sekreterliği, Muş Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Okul, Sanayi, Sektör İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Protokol Muş Belediye Başkanı Feyat ASYA, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fatih CENGİZ, Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Naim ASAN, Muş Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Fatih DÖLEK ve Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ’nin katılımları ile Muş İlinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarının, eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yolu ile güçlendirilmesi; sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün en üst düzeyde sağlanabilmesi amacı ile İşbirliği protokolü imzalandı.

Muş STO ile Muş Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Okul- Sektör İşbirliği Protokolü imzalandı. Bu kapsamda Muş STO ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, TSO Yönetim Kurlu Başkanı Fatih Cengiz ile bir araya gelerek programla ilgili fikir alışverişinde bulundular. Muş TSO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Cengiz Protokol imza töreninde; “Bu protokol Muş İlindeki sanayi ve iş sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü hafifletmek adına eğitimli personelin yetiştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi açısından yapılan güzel bir çalışmadır. Bizde Muş STO olarak üzerimize düşen görevi büyük bir özveriyle yerine getireceğiz. Bu bizim uzun süredir istediğimiz bir projeydi. İşverenler bundan ciddi anlamda yararlanacaklar. Kaliteli ve nitelikli işgücü ortaya çıkmış olacak. İş gücü arz ve talebin eşleştirilmesinde istihdama önemli katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

Daha sonra Muş Belediyesi ile Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Okul- Sektör İşbirliği Protokolü imzalandı. Bu kapsamda Muş Belediyesi’ni ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Belediye Başkanı Feyat Asya ile bir araya gelerek programla ilgili fikir alışverişinde bulundular. Başkan Feyat Asya konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Muş Belediyesi olarak istihdama yönelik yapılan her türlü programın paydaşı olmaktan gurur duyduklarını ifade ederek, “Gençlerimizin istihdamını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalarımız oluyor. Kendi kurumumuzda bu konuda çeşitli faaliyetlerimiz oldu. Gençlerin meslek edinerek istihdam edilmesi için kurslar açtık. Bu kursların sonunda tercih ettikleri mesleklerde istihdamlarını kolaylaştırdık. Bunun yanı sıra merkezi yönetimimizin programlarını kendi yerelimizde uygulamaya çalışıyoruz. Milli İstihdam Seferberliği ve Cazibe Merkezleri Programı gibi ilimiz için çok önemli iki projede de başarılı sonuçlar alınması için çaba sarf ettik ve ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızca başlatılan bu programa da gereken desteği vererek genç kardeşlerimizin meslek sahibi olarak istihdam edilmeleri için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Genel Sekreterliği ile Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Okul- Sektör İşbirliği Protokolü imzalandı. Bu kapsamda Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Naim Asan ile bir araya gelerek programla ilgili fikir alışverişinde bulundular İmza töreninde Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Naim Asan, İstihdam seferberliğinde nitelikli iş gücü hizmet üreten sektörlere çok büyük katkısı olacaktır, biz de sivil toplum kuruluşu olarak bizde üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz dedi.

 

“Okul-Sektör İşbirliği Protokolü” süreci ile ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü İlci, “Bakanlığımız, Okul-Sektör İşbirliği kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu oluşturulması ve işsizlerin istihdamının kolaylaştırılması için bir çalışma yaptı, bu çalışmaya göre Mesleki ve Teknik Eğitim alanında yapılacak çalışmalarda kamu kurumları, yerel yönetimler ve meslek kuruluşları işbirliğinde gerçekleştirilecek. Programın amacı 2023 vizyonu’na uygun sürdürülebilir ekonomi ve sosyal gelişimi sağlamak, ülkenin sahip olduğu genç nüfusu nitelikli iş gücüne çevirmektir” dedi.


               Milli Eğitim Müdürü İlci, Mesleki Eğitim Müdürlüklerinin koordinesinde sürdürülecek çalışmalarda Muş Belediyesi, Muş Sanayi Ticaret Odası, Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Genel Sekreterliği, Muş Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin destek vermesi ile güzel sonuçlar elde edilebileceğini söyledi.

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; Milli Eğitim Bakanlığımız genelgesindeki şu ifadeleri aktardı: “Ülkemizin her bakımdan kalkınmasında ve zenginleşmesinde işsizliğin önlenmesinde sosyal barışın ve adaletin tesis edilmesinde, küresel ölçekte rekabette mal ve hizmet üreten sektörlerin çok büyük katkıları bulunmaktadır. Bu katkıları en üst seviyeye çıkarmak için sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kamu, özel kurum kuruluşlarla, sektörle ve iş gücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğtim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi Bakanlığımızın temel öncelikleri arasında bulunmaktadır. Mesleki ve Teknik Eğitimin paydaşları olan kamu, özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak iş gücü piyasasının ve sektörün ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde planlanması ve uygulanmasının gerekliliği birçok üst politika belgesinde vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda başta ülkemizin 10. Kalkınma Planı, Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2014-2018) ve Hükümet Programları gibi üst politika belgelerinde mesleki ve teknik ortaöğretimde yerel yönetimler ve sektör temsilcilerini de içine alacak şekilde yönetişimi esas alan ‘yeni okul yönetim modeli’nin oluşturulacağı, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörle işbirliğinin arttırılacağı ön görülmüştür.”dedi.

 


           Yapılan konuşmaların ardından söz konusu protokol Muş Belediye Başkan Feyat Asya, Muş STO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Cengiz, Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Naim Asan, Muş Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Fatih Dölek ve İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci tarafından imzalandı.

 

 

19-04-201719-04-201719-04-201719-04-201719-04-201719-04-201719-04-201719-04-201719-04-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.