MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü ´Öğrenme ve Bilim Şenliği’ Düzenledi.

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü ´Öğrenme ve Bilim Şenliği’ Düzenledi.

   Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Belediye açık otoparkında düzenlenen ´Muş Öğrenme Şenliği’ kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme ve Temel Eğitime Bağlı Okullar ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının bir yıl boyunca hazırlamış oldukları ürünlerin yer aldığı sergi açıldı. 22-24 Mayıs 2017 tarihleri arasında 3 gün açık kalacak sergi renkli görüntülere sahne oldu.

   Muş Öğrenme Şenliği programına Sayın Valimiz Seddar Yavuz, Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, kamu kurum amirleri, öğretmen ve öğrencilerle çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlik protokol konuşmaları ile devam etti. 

            Muş Öğrenme Şenliğinde açılış konuşması yapan Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; “Eğitim sadece bilgi aktarımı olmayıp, bütüncül bir anlayışla, insan yetiştirme sanatıdır. Dünya açık medeniyet çağını yaşamaktadır. Bu çağda rekabet mahalli değildir, küreseldir. Çünkü medeniyetlerin artık duvarları, kapıları ve pencereleri yoktur. Dışa kapalı medeniyetlerin dönemi bitmişti. Bu yüzden eğitim sistemimiz de bu çağın gereklerine göre yeni nesillerimizi küresel rekabete hazırlayacak şekilde yeniden evrensel medeniyet yarışına katılabilmesi, yeni nesillerin, yeniçağın gerektirdiği, kaliteli bir eğitim almasına bağlıdır.

‘Muş Öğrenme Şenliği; Hayat boyu öğrenmeye katılmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünüdür. “Şenlik boyunca açılacak olan stantlarda, mesleki teknik öğrenme kurumları etkinlik, aktivite ve tanışmaları, eğitimlerle ilgili olan uygulamalar ve gösteriler düzenlenecektir.” 22-24 Mayıs tarihleri arasında üç gün sürecek olan Muş Öğrenme Şenliği Muş İl genelinde bulunan Meslek Liselerinin, Mesleki Eğitim ve Halk Eğitim Merkezlerinin ürünlerini sergilediği etkinliklerle devam edecektir. Öğrenme Şenliğin düzenlenmesindeki amacımız, Meslek Liselerinin, Mesleki Eğitim ve Halk Eğitim Merkezleri ile Milli Eğitim Müdürlüğü haricindeki diğer kamu kurum ve kuruluşları da bir yıl boyunca yapmış oldukları çalışmaları burada sergilemektir.

“İşleyen demir ışıldar, işlemezse pas tutar” “Bizlerin de zihin ve dimağlarımızın sağlıklı olarak kalabilmesi için, hayatın her evresinde sağlıklı bireyler olabilmemiz için, herkesin sürekli kendini yenilemesi, geliştirmesi ve öğrenmeye yönelmesi gerekir. Hangi yaşa gelirsek gelelim, ‘Artık bu yaştan sonra ne öğreneceğim’ diye düşünmememiz gerekir. Bütün vatandaşlarımız kendi yeteneklerini ortaya çıkarma konusunda veya ilgi duydukları konularda bizlere başvururlarsa biz bu talepleri değerlendirir, Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezlerimizde bu kursları açarız. Bu kurslara devam ettikten sonra gerek kültür, sanat kurslarıyla vakitlerini iyi değerlendiren, bunların da ötesinde iş edindirmeye yönelik kurslarımızla kendilerine bir işyeri açan, ailelerine, kendilerine gelir getirici meslekler edinen vatandaşlarımızı gördükçe de bizde memnun oluyoruz.

Beşikten mezara kadar devam eden öğrenme süreçlerinin nasıl gerçekleştiğinin sergilenmesi adına “Öğrenme Şenlikleri’ni düzenlendik. Katkılarından dolayı başta Sayın Valimiz Seddar Yavuz’a, bu otoparkı bize açan Belediye Başkanımız Feyat Asya’ya şükranlarımı sunar, bu çalışmalarda emeği geçen tüm okul, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum dedi.”


            Programda bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan; “İnsanoğlu, olayların anlamını ve çevresindeki eşyaların nedenini kavramaya başladığı andan itibaren, öğrenmeye başlar. Bununla bilgi ağacının fidanı, hayat toprağına dikilmiş demektir. Birey, kendine ve mensup olduğu topluma faydalı bilgileri öğrenmeye gayret ettiği an, hayatını olumlu yönde değerlendirmiş olur. Öğrenme, beşikten mezara kadar devam eden bir süreçtir. Dolayısıyla hem kendimize hem de bizden sonraki nesillere faydalı şeyler bırakmak için sürekli kendimizi yenileyip geliştirerek öğrenmeye yönelmemiz gerekir. Hükümetimiz, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yaptığı başarılı değişikliklerle çocuklarımızın, gençlerimizin ve bayan kardeşlerimizin iyi bir şekilde istifade edebileceği imkânlar oluşturmuştur. Kaliteli bir eğitimin yanı sıra bireylerin istihdamını kolaylaştıracak mesleki kurslarda yaygınlaştırılmıştır. Aynı şekilde öğrencilerimizin engin fikirleri ile elde ettikleri teknolojik projelerde son yıllarda yoğun ilgi görmüştür. Bu tür çalışmalar hem öğrencinin gelişimine hem de ülkenin eğitim seviyesinin yükseltilmesine katkı sağlamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle Valiliğimizin koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen ‘Öğrenme ve Bilim Şenliği’nin hayırlara vesile olmasını dilerim” ifadelerini kullandı

 Daha sonra düzenlenen programda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Seddar Yavuz; “Değerli Katılımcılar ve Milli Eğitim teşkilatımızın her kademesindeki idareci, öğretmen ve öğrencilerimiz hepiniz hoş geldiniz.

            Eğitim, stratejik bir alandır. Ulusların gerek refah düzeyini ve gelişmişliğini gerekse huzurunu ifade eden en önemli unsurdur. Bizlerde, eğitim alanında eksiklerimizi süratle tamamlayarak,  medeniyetimizden ve geçmişimizden güç alarak geleceğe doğru hızlı adımlarla ilerleyeceğiz. Bu nedenle 1000 yıllık tarihimizden güç alarak, bilim ve teknolojiyi yakalayarak yeni bir sentezi ortaya koymak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti son 15 yılda bu yönde ciddi adımlar atmış, tarihiyle, kültürüyle ve medeniyetiyle olan mesafesini kapatarak daha hızlı kalkınmaya devam etmiştir.  İlimizde de eğitim yatırımlarında her geçen gün iyi bir noktaya geldiğimizi görüyorsunuz. Çünkü fiziki mekân sorununu çözdük ve sınıf mevcutlarımız ortalama 26’ya düşmüştür. Bu elbette ki akademik başarıyı da beraberinde getirecektir. O yüzden Devletimiz tüm imkânlarıyla gençlerimizin ve çocuklarımızın yanındadır.

             Bizim en büyük dileğimiz ve arzumuz, vatanına, milletine ve kültürel değerlerine bağlı, vahyi esas alan, aklını kiraya vermeyen Kur’an ve hadisi rehber edinen yeni nesiller yetiştirmektir. Sevgili gençler, vahyi esas alan, aklını kullanan ve medeniyet tasavvuru olan bir gençlik yetiştirmeyi şiar edinen ve kutlu davanın bir neferi olarak sizleri çok önemsiyor ve sizlere çok güveniyoruz. Sizleri ülkeyi yeni baştan yüceltecek, İslam Dünyası’na ve ümmetine sahip çıkacak nesiller olarak görüyoruz.  Yeter ki kendinize güvenin ve çalışın. Bu devletin kapıları sonuna kadar sizlere açıktır dedi.

            Yapılan konuşmaların ardından halk oyunları ve mehteran gösterisi düzenlendi. Program stantların gezilmesiyle son buldu. Halk eğitimi merkezi ve mesleki okullar tarafından hazırlanan eserlerin sergilendi fuarın 2 gün boyunca halka açık kalacağı belirtildi.

 

23-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-201723-05-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.