MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ MESLEKİ EĞİTİM BİLİM FUARI DÜZENLENDİ

MUŞ MESLEKİ EĞİTİM BİLİM FUARI DÜZENLENDİ

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Avrupa Mesleki Beceriler Haftası nedeniyle "Mesleki Eğitim Bilim Fuarı" düzenlendi.

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası nedeni ile Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Mesleki Eğitim Bilim Fuarı" düzenlendi. Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen fuarda yaklaşık 300 öğrenci görev alırken 21 lise, 7 ortaokul ve 2 Meslek Merkezinin toplam 30 stant açıldı. Fuar, çok sayıda ziyaretçiyi ağırladı.

Düzenlenen fuara  Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT, Belediye Başkan Yardımcısı Tarık MİRZE, İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus YENTÜR, Milli Eğitim Müdürü Enver KIVANÇ, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet GÜN,  Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Recep KOTAN, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Enver Kıvanç yaptı.

 

Pençe Kilit Operasyonunda şehit olan Mehmetçiklere rahmet dileyerek konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Enver KIVANÇ, bilim ve teknolojinin önemine değindiği konuşmasında şunları dile getirdi: "Avrupa Mesleki Beceriler haftasının yedincisini hep birlikte bugün gezeceğiz ve göreceğiz. Ben öncelikle şehit düşen askerlerimize Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar şehit düşen askerlerimizin ailelerine de Allah'tan sabır diliyorum. Bu fuarda sergilenen ürünlerin bundan sonraki süreçte ülkemizde hangi anlamda katkılar sunacağını da hep birlikte mütalaa edeceğiz. Dünyadaki bilim ve teknolojideki baş döndürücü hızlı gelişim ve değişimin bütün toplumları derinden etkilediği gibi bizleri de hızlı bir değişim ve dönüşüme sürüklemiş durumdadır. Bilim ve teknolojideki bu değişim toplumların dünyadaki yerlerini almaları açısından son derece önem arz etmektedir. Öğrencilerimizin hayal ettiklerini ve öğrenim basamaklarında elde etmiş oldukları akademik bilgileri teknolojiye dönüştürme anlamında ilk etapta ürettikleri robotlar ve diğer teknolojik ürünlerin patent, marka, tasarımını fikri mülkiyete dönüştürmeleri anlamında çok büyük emek ve çabalar sarf edilmektedir. İlimizde yaklaşık 25 tasarım marka ve bir de patent müracaatlarımız var. Üretilen teknolojideki bu ürünler daha sonra bilişim ve teknolojiye dönüşmesi anlamında son derece önem arz etmektedir. Aziz Sancar'ın, Uğur Şahin'in ürettikleri aşılar veya turkovac bunlar hepsi birer patent altına alınarak dünyadaki insanların hizmetine sunulmakta ve ülkelere de büyük gelirler getirmektedir." 

"TEKNOLOJİYİ BU SEVİYEYE GETİREN İNSAN UNSURUDUR"

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Enver KIVANÇ, konuşmasında teknolojinin bu seviye insanın getirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi; "Öğrencilerimizin gizli kalmış ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkartmak anlamında okullarımızda öğretmenlerimiz öğrencilerimize danışmanlık ve mentörlük yaparak bu ürünleri ortaya çıkararak bölgedeki yarışmalara okullarımız büyük katkı sunmaktadır. Hatta ülke genelinde ulusal çok önemli derecelerde elde etmekteyiz. Türkiye birinciliğimiz ikinciliğimiz ve üçüncülüğümüz bulunan alanlarımız mevcut, bilim ve teknolojideki bu hızlı gelişmeleri bizde ülke olarak değişik alanlara yaymaktayız. Örneğin TİHA'lar SİHA'lar İHA'larla savunma sanayimize büyük katkılar sunmaktayız. Tabii bunu bulan bu seviyeye getiren insan unsurudur. İnsan unsurunun eğitildiği yer neresidir? Okul, peki okullarımızda bunları üretenler kimler? öğretmenler ve öğrencilerimizdir. Öyleyse biz okullarımıza öğretmenlerimize ve öğrencilerimize büyük destekler vererek bu ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayacağız" diye konuştu. 

"OKULLARIMIZ KENDİ ENERJİLERİNİ KENDİLERİ ÜRETECEK"

 

Okullara yapılan enerji projelerine de değinen İl Müdürümüz Sayın Enver KIVANÇ, okullarda oluşturulan güneş enerjisi sistemleri ile okulların kendi enerjilerini üreteceğine dikkat çekerek şunları söyledi: "Sadece teknolojik alanda değil tarım alanındaki sağlık alanındaki bu gelişmelere ülkemizde büyük önem verilmektedir. Sağlık alanındaki turkovac aşımız, tarım alanında daha yeni teknolojilere yeni bulunabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarının ortaya çıkması ve hizmete sunulması için büyük çabalar sarf edilmektedir. Özellikle bakanlığımız 10.000 okul projesi kapsamında ele aldığı 1000 okul projesi diye nitelendirdiği çevre dostu okullar anlamında okullarımızda (GES) Güneş Enerjisi Sistemleri ve yağmur sularından yararlanılarak okullarımız kendi enerjilerini kendileri üretiyor. Güneş enerjisinden yararlanarak elektrik enerjisini elde etmiş olacaklar aynı zamanda yağmur sularından da yararlanarak okulumuzun bahçelerinde bulunan ağaçları ve bitkilerin sulanmasında, tarım alanlarının sulanmasında kullanılacak. Bir de okullarımızın içerisinde sensörlü lambalar, musluklar kullanılacak ve böylelikle ülkemizde büyük bir tasarruf da sağlanmış olacaktır. Biz çocuklarımızın hayal güçlerini geliştirerek daha yeni buluşlara imza atmalarını sağlamak için çaba sarf etmekteyiz. Yeni buluşların temelinde tabii ki hayal vardır. Hayal edecekler, yeni vizyonlar, yeni programlar oluşturacaklar ve umutlu olacaklar. Bilim ve teknolojideki bu hızlı gelişmelere biz büyük önem vereceğiz. Teknolojide ürettiğimiz bu atılımlarla ülkemiz hak ettiği yerdedir, söz sahibidir, güç sahibidir. Allah ülkemizin gücünü ve yeteneklerini arttırsın" ifadelerini kullandı.

25-05-202225-05-202225-05-202225-05-202225-05-202225-05-2022

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.