MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muş İl Genelinde “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” Alan Okullarımıza Belgeleri Verildi.

Muş İl Genelinde “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul Sertifikası”  Alan Okullarımıza Belgeleri Verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” 08/06/2015 tarihinden itibaren imzalanarak 4 yıl süreyle uygulamaya konulmuştur. Bu Protokol kapsamında gerekli şartları yerine getirip, yapılan denetim sonucunda “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan Muş İl genelindeki 16 okulla “Beyaz Bayrak” ve 13 okula “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” 10/03/2017 tarihinde Milli Eğitim Müdürümüz Metin İlci belgeleri törenle verdi.

Törene Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Halk Sağlığı İl Müdürü Müdürü Serdal Türkoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” almaya hak kazanan okul müdürleri katıldı.

 Milli Eğitim Müdürü Metin İlci; “Beyaz Bayrak” alan Muş Merkez, Muş Bilim Sanat Merkezi, Şehit Davut Karaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi, Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi, Bağlar Ortaokulu, Konukbekler Yatılı Bölge Ortaokulu, Nusret Sarman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Vali Adil Yazar Ortaokulu, Selcen Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İMKB Anadolu Lisesi, Üçdere İlkokulu, Hasköy Saidi Nursi İmam Hatip Ortaokulu, Korkut Kız Yatılı Bölge Ortaokulu, Varto Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , Varto Yatılı Bölge Ortaokulu, Malazgirt Mesleki ve Teknik Anadolu (Sağlık Meslek) Lisesi, Bulanık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 2015-2016 öğretim yılında beyaz bayrak alan ve 2016-2017 öğretim yılında da “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” alan Prof.Dr. Vahit Özmen Ortaokulu, Tekel Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu, TOBB Sosyal Bilimler Lisesi, Çöğürlü İlkokulu, İMKB İlkokulu, Yavuz Selim İlk/Ortaokulu, Vali Adil Yazar İlkokulu, Erentürk Öz Şeker Anadolu Lisesi, 100. Yıl Zafer İlkokulu, Sungu Vakıfbank Kız Yatılı Bölge Ortaokulu, Malazgirt İlçesi Şehit Yusuf Ulaş İmam Hatip Lisesi, Varto İlçesi Selçuklu İmam Hatip Ortaokulu ve Leylek İlkokulu, idarecilerine sertifikalarına vererek, okul idarecilerini tebrik etti.

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci burada yaptığı konuşmasında; Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 2006 yılında imzalanıp yürürlüğe giren ve 2015 yılında revize edilip 4 (dört) yıl süre ile uzatılan bu protokol ile eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanmıştır. 2006 yılından itibaren 85 eğitim kurumumuz Beyaz Bayrak almak için başvuruda bulunmuş olup bunlar arasında yapılan denetimler sonucunda 47 eğitim kurumumuz daha Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımızın müdürlerine seslenen Milli Eğitim Müdürümüz Metin İlci, Beyaz Bayrak gibi öğrencilerimizi de Beyaz Zihinli insanlar olarak yetiştirip, Vatanını, Milletini ve Devletini seven bireyler olarak yetiştirmeliyiz

Ayrıca Türkiye genelinde okullardaki öğrencilerin sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında 2010 yılında imzalanan ve 2013 yılında revize edilen Beslenme Dostu protokolü çerçevesinde 2015-2016 eğitim öğretim yılında Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullar arasında denetim ekiplerince yapılan denetimler sonucunda 13 (onüç) eğitim kurumumuz Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Protokol çerçevesinde İlimizde 2016-2017 eğitim öğretim yılında da çalışmalarımız devam etmektedir dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Muş Halk Sağlığı İl Müdürü Serdar Türkoğlu; Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımızı tebrik ediyorum, inşallah Beyaz Bayrak alan okullarımızın diğer okullarımıza da örnek olmasını diliyorum dedi.

 

13-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-2017

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.