MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ BİLSEM TÜBİTAK PROJE YARIŞMASINDA TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

MUŞ BİLSEM TÜBİTAK PROJE YARIŞMASINDA TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

TÜBİTAK 13.Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali Elazığ ilinde, 22-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ödül töreni 26 Nisan 2019 tarihinde Fırat Üniversitesi Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL ve Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR birer konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra ödül töreni gerçekleştirildi. 

Muş Bilim ve Sanat Merkezi Van Bölge Sergisinde Tarih ve Türkçe alanında Bölge Birincisi olan projeleri ile Türkiye Finalinde ilimiz ve bölgemizi temsil etmişlerdir. Muş Bilim ve Sanat Merkezi 8 proje ile Bölge Sergisine en fazla proje gönderen kurumlar arasında yerini alırken 2 birincilik, 1 ikincilik, 1 de üçüncülük derecesi alarak büyük başarıya imza atmışlardı.

TÜBİTAK, Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen, İl Müdürlükleri, Kolejler, BİLSEM’ler, Özel Okullar, Devlet Okulları ve Kurumlar tarafından prestijli yarışma olarak düşünülüp, on milyarlarca para harcanan Araştırma Projeleri Yarışması. Bilim insanı olmanın yanında, Üniversite, Lise sınavlarında ek puanların verildiği, öğrencilerin belgeler ve yüklü miktardaki para ödülleriyle desteklendiği Araştırma Projeleri Yarışmasında Muş BİLSEM öğrencilerinin Tarih ve Türkçe alanlarındaki üstün başarıları, aldıkları Türkiye dereceleri bizleri onurlandırmıştır.

Muş BİLSEM Öğrencileri aldıkları başarılı sonuçların yanında; Bölge ve Türkiye Finali Sergilerinde açtıkları stantlarla da ilimizin tanıtımına katkı sunmuşlardır.  

2019 TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Yazılım, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Matematik alanlarında TÜBİTAK 13.Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenmiştir.

Bu yarışmanın temel amacı öğrencilerin sosyal ve eğitim hayatında karşılaştıkları ve duydukları problemler veya sıkıntılar üzerinden; genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, soru sormaya, merak etmeye teşvik etmek suretiyle, yaşanılan problem ve sıkıntılara çözüm aramaya yönlendirmektir. Ortaokullarımızdaki gençlerin gerek şahsını ve gerekse toplumu ilgilendiren problemleri kavrama ve çözme yeteneğini açığa çıkarmaktır. Bir problemin tanımlanmasından çözümüne kadar aşılması gereken ve belirli prensipler ile yürütülen tüm süreç, akademik ortamlarda Araştırma Projesi olarak tanımlanmaktadır. Ortaokul seviyesindeki çok genç beyinler problemin oluşturulmasında, kullanılacak materyallerde ve gerçekleştirilecek çözüm yöntemleri noktasında bir “özgün fikir” sahibi olabilirler ve danışman öğretmenleri gözetiminde özgün fikirlerini araştırma projesine dönüştürebilirler. Unutulmamalıdır ki, ortaya çıkan fikir basit; fakat çok orijinal ve pratik bir çözüme yönelik olabilir. Bu tür proje çalışmalarında temel amaç, okullarımızdaki öğrencilerin bizzat proje çalışmalarında yer almalarını sağlayarak düşünen, sorumluluk alan, çevresinde gördüğü ve duyduğu problemlere duyarlı, kurgulayan ve üreten nesillerin nitelik kazanmalarını sağlamaktır.

Milli Eğitim Müdürü Metin İlci yaptığı açıklamada; Muş Bilim ve Sanat Merkezi’nin Jüri değerlendirmesi, bölge jürileri sergi- mülakat değerlendirmesi, Türkiye final jürileri sergi- mülakat değerlendirmesi sonucunda 12085 proje arasından elemeleri geçen; Muş Bilim ve Sanat Merkezi Tarih Projesi Türkiye İKİNCİSİ olmuş, Muş Bilim ve Sanat Merkezi Türkçe Projesi ise TEŞVİK Ödülü almıştır.

Türkçe Projesini yapan Toprak. GÜRLER ile Tarih projesini yapan Emirhan Koçlardan, Fırat Özdemir adlı öğrencilerimiz ve Danışman Öğretmenimiz Şehmus Kardaş; TÜBİTAK tarafından para ödülü ve başarı belgesi ile ödüllendirilmişlerdir. İlimize bu sevinci yaşatan öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.,

03-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-2019

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.