MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ BİLİM SANAT MERKEZİ ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BİR ARAYA GELEN TÜRK ASTRONOT ALPER GEZERAVCI ŞARK HABERDE (12/01/2024)

MUŞ BİLİM SANAT MERKEZİ ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BİR ARAYA GELEN TÜRK ASTRONOT ALPER GEZERAVCI ŞARK HABERDE (12/01/2024)

Muş Bilim Sanat Merkezi öğrencileriyle bir arayan gelen Türk astronot Alper Gezeravcı, öğrencilerin hazırladığı deneyi uzayda test edecek.

Uzaya gidecek ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, uzayda deneyeceği "propolisin antibakteriyel etkisi" deneyini hazırlayan Muş Bilim Sanat Merkezi öğrencileriyle bir araya geldi.

Türk astronotlar tarafından uzayda test edilecek 13 deneyin içerisinde Muş'taki öğrencilerin projesi yer aldı. Türk bilim insanı astronot Alper Gezeravcı, Muşlu öğrencilerin deneyini uzayda uygulayacak. Türk Bilim Misyonu çerçevesinde ABD-NASA Kennedy Uzay Merkezi'nden uzaya gönderilecek ilk Türk astronot olan Alper Gezeravcı, görev süresi boyunca Milli Eğitim Bakanlığı Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin "propolisin antibakteriyel etkisi" üzerine hazırladığı deneyi gerçekleştirecek.

"Olumlu sonuçlar alınacağına inanıyoruz"

Öğrenci Baver Bedirhan Bingöl, "13 deneyin içerisinde MEB'den seçilen tek deney bizimki. İlkleri bir arada yaşıyoruz. Projemizi geliştirmeye devam edeceğiz. Amacımız propolis maddesinin yer çekimsiz ortamındaki antibakteriyel etkisini araştırmak. Propolisin koruyucu özelliğini biliyoruz. Bunun yer çekiminin daha farklı olduğu ortamda etkisinin nasıl olacağı araştırılacak. Uzaydan olumlu sonuçlar alacağımıza inanıyoruz" şeklinde konuştu.

"Gururlu, mutluyuz"

Öğrenci Zeynep Nehir Çamlıca da "Heyecanlıyız. Deneyimiz test edileceği için mutluyuz. Uzayda projemizi gerçekleştirecek astronot Gezeravcı ile tanıştık. Ona eğitim verdik" dedi. Öğrenci Dilşah İmran Avcı ise "Türkiye'nin 100'üncü yılında ilk defa uzaya astronot gönderilecek. Astronot uzayda projemizi inceleyecek, bizim için önemli. Projemiz kabul edildiği için gururluyuz. Proje üretmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Ufuklarını açacak"

Bilim Sanat Merkezi'nde görevli Birsen Geçer de çalışmanın öğrencilerin merak ve araştırma duygularını artıracağına inandığını dile getirdi. Geçer, "Projenin 2 yıllık bir geçmişi oldu. Çeşitli aşamalardan geçen deneyimiz kabul edildi. Haziranda Ankara'da deneyi uygulayacak olan astronotumuza öğrencilerimiz tarafından eğitim verildi. Çocuklarımız bizim geleceğimize yön verecekler. Çalışmanın onların ufuklarını açacağını düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı. ( MUŞ ŞARK HABER 12/01/2024)

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.