MUŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUŞ ANADOLU İMAM HATİP LİSEMİZDE KURAN-I KERİM'İ GÜZEL OKUMA VE HAFIZLIK YARIŞMASI YAPILDI

MUŞ ANADOLU İMAM HATİP LİSEMİZDE KURAN-I KERİM'İ GÜZEL OKUMA VE HAFIZLIK YARIŞMASI YAPILDI

Muş'ta İmam Hatip Liseler arasında 'Genç Sadâ Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma' ve 'Genç Muhafızlar Hafızlık yarışması' Anadolu İmam Hatip Lisesi ev sahipliğinde yapıldı

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İmam Hatip Liseleri arası il geneli Kur'anı Kerim'i Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması düzenlendi. Liseler arası yarışmanın il finali Muş Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinesinde gerçekleştirildi. Düzenlenen yarışma programına Belediye Başkan Vekili Aydın Özaslan, İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, İŞKUR İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) ile İl Müftülüğü görevlilerinden oluşan jüri üyeleri, okul müdürleri ve yarışmaya katılacak öğrenciler katıldı. 

Programda bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Aydın Özaslan; "Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması malumunuz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tertip edilmiş ve her yıl okullarda düzenlenen bir yarışmadır. Kur'an-ı bir rehber olsun diye indiren, Kur'an nuru ile bizleri aydınlatan rabbime hamd olsun. 'En hayırlınız Kur'an-ı öğrenen ve öğretendir' sözünü buyuran hazreti peygamberimize selat ve selam olsun. Allah'ın rahmeti bereketi siz değerli kardeşlerimizin üzerinde olsun" dedi.

"İNSANLIĞIN HUZUR VE MUTLULUĞU KUR'AN'IN HEDEFLEDİĞİ DÜNYANIN HAYAT BULMASI İLE MÜMKÜNDÜR"

Kur'an-ı Kerim'in Müslümanların hayatındaki önemine dikkat çeken Özaslan; "Bugün çok önemli ve ismi özenle güzel bir yarışmayı icra etmek için burada toplanmış bulunuyoruz. yarışmanın da başlığında belirtildiği gibi Genç Muhafızlar Hafızlık konusunda yarışacaklar. Başlık ne güzel seçilmiştir. Genç muhafızlar diye. Muhtaç olduğumuz bakış açısı, ihtiyaç duyduğumuz anlayış işte budur. Belki her Müslüman hafız olmaz ama Kur'an'ın muhafızı olabilir ve olmalıdır. Sahabelerin hepsi hafız değildi ama her biri birer Kur'an muhafızlarıydı. Kur'an'ın mesajını dünyaya yaymak ve Kur'an nizamını hakim kılmak için kıtalar dolaşan o seçkin sahabeler, Kur'an-ı tahrife ve tahfife mahal vermeden kendilerinden sonrakilere canları pahasına ulaştırmışlardır. Hem hıfz hem amel yönüyle bizlere örnek odular. Kur'an'ın hiçbir harfinin değişmeden bugüne kadar gelmiş olması rabbimizin bizlere büyük bir lütfudur. Unutmamak gerekir ki Kur'an sadece okunmak, sevap kazanmak, ezberlenmek ve güzel ses yarışmalarının konusu olmak için gelmiş değildir. Kur'an'ın bir iniş amacı vardır. Amacı insanlığı uyarmak, karanlıklardan aydınlığa çıkarmak, uyarıya cevap veren müminlere yol göstermek ve gösterdiği yolu adımlayan Müslümanlara rahmet olmaktır. Hiç şüphesiz insanlığın huzur ve mutluluğu Kur'an'ın hedeflediği dünyanın hayat bulması ile mümkündür. Değilse insanlık karanlıklardan aydınlığa çıkamayacak ve daha da batacaktır. Bunun içindir ki Kur'an'ın amacını ve hedefini kavramış her müminin yükü ağır ve işi zordur. Genç hafız kardeşlerime başarılar dileyerek, il dışında bulunan Sayın Belediye Başkanımız Feyat Asya'nın deprem bölgesinde olası münasebetiyle katılamadığını belirtmek isterim. Sizlere selam ve saygılarımı iletiyorum" şeklinde konuştu. 

"YÜCE YARADAN KAİNATI VE İNSANLIĞI YARATIRKEN KURAN-I KERİMİ YOL GÖSTERİCİ OLARAK GÖNDERMİŞ"

Milli eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Kur'an-ı Kerim'in yol gösterici olarak gönderildiğini vurgulayarak; "Öncelikle 6 Şubat tarihinde ülkemizde meydana gelen deprem nedeniyle ve dünde Şanlıurfa'da meydana gelen sel afetinden ötürü hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Allah bir daha ülkemize böyle afetler yaşatmasın. Bugün burada "Genç Seda Kuran-ı Kerim Güzel okuma" yarışmaları yapılıyor. Yüce yaradan kainatı ve insanlığı yaratırken Kuran-ı Kerimi yol gösterici olarak göndermiş. Eğer biz bu yol göstericiye uyarak yaşamımızı sürdürürsek hem bu dünyamızı hem de ahiretimizi kazanmış oluruz. Aksi takdirde her iki tarafta da kaybederiz. Bu anlamda cenabı Allah'ın Peygamber efendimiz (SAV) göndermiş olduğu yüce kitabımızı okuduğumuz zaman, kendi yaşamımızı ona uyarlayabiliyorsak ne mutlu bize, İslam dini sadece ibadet etme dini değil, İslam dini bir yaşam biçimidir. Günlük yaşamımızda sabah uyandığımızdan akşam yatıncaya kadar eğer biz cemaat olarak hadisi sünneti günlük yaşamımızda uygulayabiliyorsak bu bize sirayet etmiş demektir. Ben diyorum ki, bu yarışmanın amacı teşvik etmek. Bu yarışmaların birincisi ikincisi üçüncüsü yok aslında, yani kazananı kaybedeni de yok. Burada oturanlar, yarışmaya katılanlar herkes kazanıyor. Allah hepimizin sevaplarını kabul eylesin. Bu işi bize yaşatan asıl genç nesildir. Burada emeği geçen anne ve babalarına özelikle teşekkür ediyorum. Onlar çocuklarını bize göndermezse biz Kuran-ı Kerimi kime okutacağız. Onun için anne babalar bizim velilerimiz, bizim başımızın tacıdırlar. Sonrasında bu tür okullara da görev yapan okul müdür ve yardımcıları son derece önemlidir. Bu okulda bu güzel ortamı hazırlayan herkese teşekkür ediyorum. Elhamdülillah Müslümanız, biz İslam'ı yaşam biçimi olarak da yaşamaya çalışacağız" ifadelerini kullandı. 

17-03-202317-03-202317-03-202317-03-2023

Hürriyet Mahallesi, Şht. Akif Ağaoğlu Cd. No24 Muş Merkez - (436) 212 35 83 / 0436 212 12 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.